0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

VILNIAUS GENIJUS

 
 
Vilniaus Gaonas Elijas ben Solomon Zalmanas, XX a. pradžia. 
 © Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
 
Išminčius Elijas ben Saliamonas Zalmanas (1720–1797), plačiau žinomas Vilniaus Gaono vardu, yra neatsiejamas žydiškojo Vilniaus simbolis. Vilniaus genijus gimė Sialecų kaime netoli Brastos (dab. Baltarusija). Dar ankstyvame amžiuje pradėjo ryškėti jo intelektualiniai gabumai ir išskirtinis Toros ir Talmudo išmanymas. Būdamas vos septynerių išvyko į Kėdainius mokytis pas žymų rabiną Moišę Margalijotą, o nuo dešimties savo žinias gilino individualiai.
 
Pagal to meto tradicijas itin anksti vedęs, jaunystėje Vilniaus Gaonas kurį laiką praleido kelionėse po Lenkijos karalystės ir vokiečių žemes. Nors pagrindinis jo kelionių siekis buvo pasiekti Jeruzalę, to padaryti dėl nežinomų priežasčių nepavyko. Gyvendamas asketišką gyvenimą Vilniuje jis tapo vienu svarbiausiu XVIII a. žydų mąstytojų. Atsisakęs bendruomeninių pareigų, Vilniaus Gaonas savo gyvenimą paskyrė studijoms. Vienas iš jo tikslų buvo grąžinti žydų šventuosius raštus – Torą ir Talmudą – prie pirminės prasmės bei ištaisyti per šimtmečius perrašinėjant atsiradusias klaidas. Vilniaus Gaono palikti Talmudo komentarai yra studijuojami iki šių dienų. Nors pats Vilniaus Gaonas savo gyvenimo metu nepublikavo savo darbų, tai jam mirus padarė jo mokiniai. Gaonas buvo itin kategoriškas XVIII a. vakarų Ukrainoje kilusio chasidų judėjimo atžvilgiu ir laikė jį pavojingu tradiciniam judaizmui. Vilniaus Gaono asmuo ir darbai neabejotinai prisidėjo prie Vilniaus tapsmo Rytų Europos žydų religiniu ir kultūriniu centru.

 
 
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti