0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

PIRMASIS PASAULINIS KARAS

 
Kauno gubernijos žemėlapis, 1881.
© Lietuvos Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
 
 
Be visai visuomenei bendrų Pirmojo pasaulinio karo sunkumų ir iššūkių, Kauno gubernijos, aprėpusios beveik pusę dabartinės Lietuvos teritorijos, žydai išgyveno dar ir ištrėmimą iš savo namų. 1915 m. pavasarį žydus apkaltinus šnipinėjimu kaizerinės Vokietijos kariuomenei, carinės valdžios įsakymu, žydai priverstinai iškeldinti iš Kauno gubernijos teritorijų į Rusijos gilumą. Iš viso net apie 150 000 žydų buvo priversti persikelti į Poltavos, Jekaterinoslavo ir kitas gubernijas.
Šie įvykiai iškalbingai aprašyti Vilniaus stotyje su pabėgėliais dirbusios Fridos Kaplan atsiminimuose:
 
Ir tada paskutiniu smūgiu sėslumo zonos žydams tapo Kauno [gubernijos] evakuacija. <…>
Kaip kad greitai sužinojome jų buvo tiek daug –  dešimtys tūkstančių, kad apleidome bandymus juos skaičiuoti ir registruoti; [tarsi] vanduo mus būtų apsėmęs virš kaklų. Nebegalėjome suvokti kas dedasi aplinkui. Per visą gyvenimą nemačiau nieko baisesnio, nors nieko kita nedariau tik dirbau su pabėgėliais visus metus.<...>
Antrame vagone sėdėjo senas vyras su savo paralyžiuota žmona. Jis norėjo, kad ji paslapčiomis būtų iškelta iš traukinio, nes bijojo, kad neišgyvens kelionės. Jis norėjo, kad jei jau ji mirtų, bent jau būtų palaidota žydų kapinėse, o ne svetimoje žemėje. Vis dėl to jis buvo atkalbėtas, nes neturėjome neštuvų ir valdžia uždraudė sergantiems žmonėms išlipti iš traukinio; matomai Vilniaus laukia Kauno likimas. <...>
Tai buvo vieninteliai veidai, kuriuos galėjau išskirti. Viskas skriejo į vieną didelę žmonių masę, kurie paseno, nuskurdo, pražilo, apdulkėjo, tapo našlaičiais ir našliais per 24 valandas. Verkiantys vaikai, žindomi kūdikiai, gimdančios moterys, vaikai netekę tėvų, motinos lakstančios nuo vieno vagono prie kito ieškodami savo berniuko arba mergaitės. Motinos, kurioms nebuvo duota laiko atsisveikinti su sūnumis siunčiamais į frontą, žmonos, kurių sužeisti vyrai buvo palikti karinėje ligoninėje Kaune (galbūt jie jau mirė arba buvo evakuoti į Rusijos gilumą).
 
Kopelman Z., Frida Kaplan on Vilna and herself: The changing image of the city in Frida Kaplan‘s memoir The Generation of the Desert, in: Pinkas. Annual of the Culture and History of East European Jewry, ed. Lempertienė L., Vilnius: The Center for Studies of the Culture and History of East European Jews, 2006, p. 158–159.
 
 
 
 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti