0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

MĖNESIO EKSPONATAS

 
Publikuota: 2018-12-03

 

Osipas Cadkinas. Vyras, grojantis liutnia. Popierius, litografija. 20 a. 3 deš. 

Osipas Cadkinas – skulptorius, grafikas, poetas – gimė 1888 m. Vitebske (pagal kitą versiją – Smolenske) škotės ir žydo šeimoje.  Kartu su Marku Šagalu, Lazeriu Lisickiu Vitebske lankė Jehudos Peno meno mokyklą. 1907 m. jaunuolis šeimos skatinamas išvyko mokytis į Londoną, o 1909 m. atvyko į Paryžių ir įsikūrė garsiajame Avilyje. Cadkinas neilgai lankė Nacionalinę dailės mokyklą, nes jį priėmė meno studija La Ruche. Skulptorius prisidėjo prie jaunų menininkų gretose besiformuojančios kubizmo srovės, savo namuose priglaudė draugus iš Vitebsko – Marką Šagalą, Lazarį Lisickį ir supažindino juos su paryžiečiais Amedeo Modiljani, Chaimu Sutinu, Anri Ležė.
 
Per Pirmąjį pasaulinį karą, 1915 m., Osipas Cadkinas tarnavo savanoriu sanitarų karo ligoninėje. Po karo skulptorius aktyviai dalyvavo Europos parodiniame gyvenime. Pripažinimas atėjo greitai. Trečio dešimtmečio Cadkino darbai – tai duoklė kubizmui ir muzikai. Muzikantų, kompozitorių, akordeonistų ir smuikininkų kolekcija formuojama pasitelkiant kubistinę idėją atkurti žmogaus figūrą geometrizuotomis formomis. To meto Cadkino kūriniai – tai melodija, išlieta bronzoje, įamžinta drobėse ir įspausta popieriaus lakštuose.
 
Per Antrąjį pasaulinį karą dailininkas gyveno JAV, karui pasibaigus grįžo į Paryžių. Tuo periodu buvo sukurta nemaža darbų pacifistine tema. 1953 m. Roterdame buvo atidengtas paminklas Sugriautas miestas – žymiausias Cadkino darbas. Po Antrojo pasaulinio karo dailininkas surengė apie 150 personalinių skulptūros ir grafikos darbų parodų visoje Europoje, Didžiojoje Britanijoje ir JAV.
 
Nors 20 a. Osipo Cadkino kūriniai transformavosi nuo kubizmo iki ekspresionizmo, menininkas išlaikė individualią plastinę manierą, nepakartojamą braižą. Darbuose visada dominavo kontrreljefo principas. Erdvė kūriniuose yra tarsi išversta į kitą pusę.
 
Skulptoriaus Cadkino kūriniai yra saugomi daugelyje pasaulio muziejų. Didžiausia kūrinių kolekcija suformuota Cadkino muziejuje Paryžiuje, kuris buvo atidarytas 1982 m.
 
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus fonduose yra Osipo Cadkino grafikos lakštas Vyras, grojantis liutnia, sukurtas 20 a. trečiajame dešimtmetyje. Litografijoje autorius derina kubizmą ir primityvizmą, naudoja iškilių ir įlenktų plokštumų kontrastą, tekančias barokines formas.
 
Parengė VVGŽM Dailės rinkinių saugotoja-tyrinėtoja Irina Nikitina
 
Pauliaus Račiūno nuotrauka 
© Atvaizdas iš VVGŽM fondų
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti