MĖNESIO EKSPONATAS

Publikuota: 2018-10-30

Vilniaus Didžiosios sinagogos,
nukentėjusios per Antrąjį pasaulinį karą, interjeras

Nuotrauka, apie 1945 m., apsk. nr. VŽM 1828-2

Vilniaus Didžioji sinagoga – žydų, daugiataučio Vilniaus ir visos Lietuvos istorijos dalis. Ji glaudžiai susijusi su didžiuoju žydų mąstytoju Vilniaus Gaonu, gyvenusiu ir savo mokymą skleidusiu iš Vilniaus. Vilnius buvo Rytų Europos žydų religijos, kultūros ir filosofijos centras. Jo akcentas – Didžioji sinagoga, aplink kurią pamažu susiformavo  sinagogų ir maldos namų kompleksas, vadinamas šulhoifu (sinagogų kiemu – jidiš k.).

Eksponuojamoje nuotraukoje atsispindi viena svarbiausių Vilniaus Didžiosios sinagogos interjero vietų – bima. Didžiosios sinagogos maldų salės viduryje tarp keturių masyvių kolonų stovėjo pakyla su dvylika kolonų ir dekoratyviu kupolu. Nuotrauka daryta apie 1945 m., pasibaigus Antrajam pasauliniam karui.

1955–1957 m. Didžiosios sinagogos ir sinagogų kiemo, arba šulhoifo, pastatų liekanos buvo galutinai nugriautos ir sulygintos su žeme. 1964 m. Didžiosios sinagogos vietoje pastatytas mūrinis vaikų lopšelis-darželis, kuris dengia pusę čia stovėjusios sinagogos ploto. 2002–2017 m. čia veikė Vytės Nemunėlio pradinė mokykla.

2011 m. Didžiosios sinagogos vietoje pradėti archeologiniai tyrinėjimai. Aptikta daug svarbių elementų, 2011 m. atrastas vienos iš keturių atraminių masyvių kolonų fragmentas.

Nuotr. Nr. 1: 2011 m. atrastas vienos iš keturių atraminių masyvių kolonų fragmentas.
Nuotraukos šaltinis: http://www.seligman.org.il/vilna_synagogue__2011excavation.html

2018 m. liepos 9–31 d. vykdant archeologinius tyrinėjimus, kuriems vadovavo Dr. Džonas Seligmanas (Jon Seligman, Izraelio kultūros vertybių tarnybos Archeologijos padalinio vadovas) ir archeologas Justinas Račas (VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“), po mūriniu darželio pastatu aptikti Didžiosios sinagogos bimos fragmentai.

Nuotr. Nr. 2: Dr. Džonas Seligmanas rodo Vilniaus Didžiosios sinagogos bimos liekanas Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui.
Nuotraukos šaltinis: https://www.facebook.com/Vilna.Synagogue.Project/photos/a.205890109750424/711714709167959/?type=3&theater

Nuotr. 3 Bimos schema ir aptiktas bimos fragmentas
Nuotraukos šaltinis: https://www.facebook.com/Vilna.Synagogue.Project/photos/a.205890109750424/711706209168809/?type=3&theater

Vilniaus Didžiosios sinagogos archeologinių tyrimų 2011 m. ir 2018 m. nuotraukos (nuotr. Nr. 1, 2 ir 3) panaudotos iš projekto „Didžiosios Vilniaus sinagogos ir sinagogų kiemo tyrimų, kasinėjimų, išsaugojimo ir įamžinimo projektas“ („The Vilna Great Synagogue and Shulhoyf Research Project“).

Parengė Olga Movšovič
Rinkinių apskaitos, tyrinėjimo ir apsaugos skyriaus rinkinių saugotoja-tyrinėtoja