0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

Mėnesio istorija

 
Publikuota: 2018-10-02

KONSTANTINAS JABLONSKIS
(1892–1960)

Konstantinas Jablonskis su dukromis 1944 m. Kačerginėje: dešinėje 
Rimutė
Jablonskytė (Rimantienė), kairėje  Jūratė Jablonskytė (Umbrasienė).
Nuotrauka iš asmeninio Rimutės Jablonskytės-Rimantienės archyvo.

Prieš Vilniaus geto likvidaciją Mira Rolnikaitė pabėgo iš geto ir pateko į žydų darbo stovyklą HKP Subačiaus gatvėje. Mira tikėjosi vėl pabėgti, susirasti patikimą slėptuvę ir ištraukti iš geto motiną Taibę Rolnikienę, seserį Mašą ir mažuosius broliuką Ruviką ir sesytę Raječką. Jai pavyko susisiekti su savo buvusiu gimnazijos mokytoju Henriku Jonaičiu, bet šis neturėjo galimybės paslėpti jos savo namuose, todėl mokytojas pradėjo ieškoti žmonių, kurie galėtų padėti. Tuo tarpu Mira Rolnikaitė parašė laišką į Kauną tėvo kolegei ir senai mamos pažįstamai teisininkei Onai Kairienei. Supratusi, kad kelionė į Kauną Mirai gali būti mirtinai pavojinga, Ona Kairienė kreipėsi pagalbos į kelis gerus pažįstamus Vilniuje. Netrukus per H. Jonaitį Mira iš Kairienės gavo laišką, kuriame buvo nurodyta „susipažinti su profesoriumi Jablonskiu“. Profesorius Konstantinas Jablonskis žinojo, kad jo kolega ir bičiulis Vilniaus valstybinio archyvo direktorius kunigas Juozas Stakauskas su savo bendraminčiu mokytoju Vladu Žemaičiu archyve Ignoto g. 5 buvo įrengęs slėptuvę ir slėpė 11 žydų. K. Jablonskis sutarė su Stakausku, kad šis priims ir Mirą, tik reikėjo kiek palaukti, nes K. Jablonskis įtarė esąs sekamas. Tačiau ir radus slėptuvę Mirai dar reikėjo ištrūkti iš HKP. Mirą su keliomis kitomis merginomis iš HKP vesdavo į miesto savivaldybę po remonto valyti patalpų. Ten vienas valdininkas, pavarde Savickas, vis draugiškai pakalbindavo merginas, leisdavo joms pailsėti, pakeiksnodavo Hitlerį, o kartą pasakė savo adresą. Kai Praną Savicką už antinacistines kalbas suėmė ir išsiuntė į Pravieniškių kalėjimą, jis paprašė savo žmonos padėti Mirai. Savickienė kelioms dienoms priglaudė Mirą. Vėliau iš ten Jonaitis paėmė Mirą ir sutartą dieną nuvedė pernakvoti į tarpinį butą, kurį buvo nurodęs profesorius Konstantinas Jablonskis. Iš ten K. Jablonskis Mirą Rolnikaitę palydėjo į slėptuvę archyve Šv. Ignoto gatvėje, kur Mira Rolnikaitė ir sulaukė išvadavimo.

Profesorius Konstantinas Jablonskis visomis išgalėmis stengėsi iš Kauno geto ištraukti ir išgelbėti Bertą Jafetienę bei padėti jos sūnui Tobijui. Tobijaus motina kartu su Kotryna Katinskaite ir Onyte Katinskaite (Doveikiene) suorganizavo vaiko pabėgimą iš Kauno geto ir jis buvo atvežtas slapstyti į Vilnių, į Kaštonų gatvę, pas Onytės tėvus Juozą ir Mariją Katinskus. Pas Katinskus Tobijų aplankė profesorius K. Jablonskis. Jis perdavė jam drabužių ir pasakė, kad mama greitai atvažiuos. Profesorius, dirbdamas archyve, aptiko į Jafetienę panašios lenkės pasą ir slapta jį perdavė Bertai, tikėdamasis, kad su tuo dokumentu moteriai pavyks ištrūkti iš Kauno geto. Deja, papirktas Kauno geto sargybinis leido Bertai Jafetienei išeiti pro geto vartus, o išėjusią nušovė į nugarą.
 
Likviduojant Vilniaus getą Miros sesuo Maša Rolnikaitė buvo deportuota į koncentracijos stovyklą, jos motina Taibė Rolnikienė, broliukas Ruvikas ir sesutė Rajytė per selekciją Misionierių bažnyčios kieme buvo nustumti į mirti pasmerktųjų pusę ir daugiau jų niekas nebematė.
 
Profesorius Konstantinas Jablonskis – vyriausiasis iš penkių kalbininko Jono Jablonskio vaikų – buvo teisininkas, teisės istorikas, bet stambiausias ir svariausias K. Jablonskio įnašas į Lietuvos istorijos sritį. Reikšmingiausias K. Jablonskio darbas – Istorijos archyvas, I tomas: XVI amžiaus inventoriai. Kaunas, 1934.
 
Parengė VVGŽM Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus muziejininkė Jovita Stundžiaitė-Olšauskienė

 

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti