MUZIEJAUS KOLEKCIJAS PAPILDĖ SMUIKO VIRTUOZO, DŽIAZO PRADININKO LIETUVOJE DANIELIAUS POMERANCO SMUIKAS |
← |
Publikuota: 2018-06-12
Birželio 11 d. muziejuje sulaukėme ypatingos viešnios iš Bostono: smuikininkės, pedagogės prof. Danutės Pomerancaitės-Mazurkevič, kurios stebuklinga išgelbėjimo iš Kauno geto istorija užfiksuota dokumentiniame filme „Seserys“. Danutę viešnagės muziejuje metu lydėjo vyras Jurij Mazurkevič ir kita filmo herojė Aušra Petrauskaitė. Svečiai muziejaus komandą pradžiugino ne tik savo apsilankymu, bet ir Danutės tėčio Danieliaus Pomeranco smuiku, pagamintu Paryžiuje 1806 m., bei XX a. 4 dešimtmečio plokštele „Sukas ratukus“.
Garsus smuikininkas, džiazo muzikos Lietuvoje pradininkas Danielius Pomerancas (1904–1981) gimė Šiauliuose, 1920 m. įstojo į Kauno Juozo Naujalio muzikos mokyklą, mokėsi pas Izaoką Vildmaną-Zaidmaną. Nuo 1922 m. studijavo Berlyno konservatorijoje, Vienoje lankė smuiko virtuozo Bronisławo Hubermano meistriškumo pamokas. Berlyne Pomerancas vakarais grodavo kavinėse ir viename populiariausių to meto Europoje Mareko Weberio orkestre; apie 1933 m. grįžęs į Kauną, subūrė multiinstrumentininkų ansamblį ir tuo prisidėjo prie naujo kultūrinio fenomeno – pramoginės populiariosios didmiesčio muzikos puoselėjimo Lietuvoje. Muzikantai dažniausiai grodavo inteligentų ir menininkų pamėgtoje Konradokavinėje.
Nacių okupacijos metais Pomerancas kalėjo Kauno gete, kur kartu su kitu žymiu smuikininku ir dirigentu Moiše Hofmekleriu suorganizavo 40 muzikantų geto kalinių orkestrą, rengusį dideles simfoninės muzikos programas. Vėliau Pomerancas kalėjo Dachau koncentracijos stovykloje. Po karo grojo Kauno operetėje, kavinėje „Tulpė“, vėliau – Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre. 1974 m. emigravo į Kanadą.
Nuoširdžiai dėkojame Danutei Pomerancaitei-Mazurkevič už vertingas dovanas: Danieliaus Pomeranco smuikas papildys ir praturtins steigiamo Litvakų kultūros ir tapatybės muziejaus kolekcijas kaip ilgalaikis depozitas, o plokštelė „Sukas ratukus“ muziejaus nuosavybėn pereina visam laikui.
Nuotraukos Živilės A. Juonytės ir iš muziejaus fondų.
↑ | ← |