0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

PARODOS „LIETUVA LITVAKŲ KŪRYBOJE“ ATIDARYME NETRŪKO POEZIJOS IR GERŲ EMOCIJŲ

 
Publikuota: 2018-06-07
Birželio 6 dieną muziejaus Tolerancijos centre atidaryta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirta paroda „Lietuva litvakų kūryboje“.
 
Gausiai susirinkusią publiką pasveikino muziejaus direktorius Markas Zingeris, Kultūros ministerijos vyresnioji patarėja Rūta Pileckaitė, menininkas Raimondas Savickas ir parodos kuratorė dr. Vilma Gradinskaitė.
 
„Džiaugiuosi galėdamas Lietuvai ir pasauliui pateikti parodą „Lietuva litvakų kūryboje“. Seniai buvo laikas šiuo kultūros aspektu nuspalvinti Lietuvos įvaizdį. Beje, tai rūpi ne vien tik mums. Ką tik atidarėme litvakų istorijos fotografijose parodą San Paule, o parodos, kurią šįvakar matysite, stendinę dalį šį mėnesį pristatysime Kinijoje, trisdešimties milijonų gyventojų kinų „štetle“, kuris vadinasi Čongčingas ir yra į pietryčius nuo Pekino“, – apie litvakų kultūros sklaidą kalbėjo muziejaus direktorius M. Zingeris.

Žydų kultūros reikšmę ir indėlį į Lietuvos ir viso pasaulio kultūrą pabrėžė ir parodą parėmusios Kultūros ministerijos atstovė Rūta Pileckaitė.
 
„Sunkiai įsivaizduočiau Lietuvos šimtmečio minėjimą be žydų kultūros dalies“, – teigė ji.
 
Menininkas Raimondas Savickas, kuris yra ir vienas parodos autorių, susirinkusiems perskaitė savo kūrybos eiles.
 
„Grindinys oranžinės spalvos / Daug muzikos / Stygomis pasklis / Judėjiškom spalvom / Mėlynam danguj / Praeitis atbus / Atkartos Jeruzalės garsus / Lietuviškus...“ – byloja eilėraščio eilutės.
 
Parodos kuratorė dr. Vilma Gradinskaitė pristatydama parodą teigė, kad Lietuvos tema litvakų kūryboje ją domino jau seniai, o valstybės atkūrimo šimtmetis suteikė progą ją pristatyti plačiajai visuomenei. Pasak jos, parodoje išvysime ir romantizuotų istorinio Vilniaus vaizdų, ir tradicinių štetlų, ir Lietuvos peizažų; pamatysime, kaip Lietuvos vaizdiniai kito dėl įvairių įvykių – karo, Holokausto, migracijos.
 
Parodos atidarymo metu publika turėjo galimybę išgirsti atlikėjus Simą Minkevičių, Austėją Pėželytę ir Adelę Mariniuk, o muziejaus direktorius ir rašytojas M. Zingeris padeklamavo dar 1984-aisiais sukurtą eilėraštį „Daina apie gaidį“, įkvėptą litvakų dailininko Chaimo Sutino. Specialiai parodos atidarymo vakarui Niujorko kompozitorius Levas Schneideris sukūrė muziką šiam į anglų kalbą išverstam eilėraščiui. „Song about a Rooster“ atliko solistė A. Pėželytė ir pianistas S. Minkevičius.
 
Paroda „Lietuva litvakų kūryboje“ veiks iki 2018 m. lapkričio 16 d. Ją apžiūrėti galite Naugarduko g. 10/2, Vilniuje. Parodą lydi katalogas ir audiogidas, pritaikytas turintiems regėjimo negalią.
 

Pauliaus Račiūno nuotraukos

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti