0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

Mėnesio eksponatas

 
Publikuota: 2018-05-25


Neemija Arbit Blatas, Lietuvos vasaros peizažas
Michaelio Philipo Daviso ir Alberto J. Birdo dovana
 
Neemija Arbit Blatas – vienas garsiausių litvakų išeivių dailininkų, kurio gausus kūrybinis palikimas yra įvertintas daugybe medalių ir apdovanojimų, tarp kurių: Prancūzijos Garbės legiono ordinas, Venecijos miesto garbės aukso ordinas, Masada medalis, Italijos prezidento ordinas, Paryžiaus miesto Komandoro medalis ir kt. Dailininkui suteiktas Niujorko miesto garbės piliečio vardas.
 
Arbit Blatas gimė 1908 m. Kaune; baigė žydų gimnaziją. Būdamas šešiolikos, jis išvyko mokytis dailės į Berlyną, vėliau studijavo Miunchene ir Drezdene. Nuo 1926 m. įsikūrė Paryžiuje, kur susipažino su garsiausiais Paryžiaus mokyklos atstovais – Marku Šagalu, Chaimu Sutinu, Žaku Lipšicu, Pinchu Kremeniu, Michaeliu Kikoinu ir kitais.
 
 


Neemija Arbit Blatas, Poilsis, peizažas su figūromis ir šunimi
Michaelio Philipo Daviso ir Alberto J. Birdo dovana

Antrasis pasaulinis karas Arbit Blatą užklupo Niujorke. Dailininko motina žuvo Bergen–Belsen koncentracijos stovykloje, o tėvas, nors ir išgyvenęs Dachau koncentracijos stovyklos mėsmalę, netrukus mirė. Po karo dailininkas Lietuvoje lankėsi 1975 m., 1988 m. ir 1990 m. Jis mirė 1999 m. Niujorke.
 
Gyvendamas Paryžiuje Arbit Blatas nepamiršo gimtųjų namų. Lietuvoje jis rengė parodas, rašė parodų recenzijas ir straipsnius apie Paryžiaus bohemos gyvenimą į Lietuvos laikraščius, 1932 m. įkūrė Modernaus meno galeriją Kaune. Viešėdamas gimtinėje dailininkas mėgo dalyvauti pleneruose, kuriuose tapė Lietuvos gamtą. Tad tarpukario Lietuvos ir Europos parodų žiūrovai galėjo gėrėtis Arbit Blato tapytais Lietuvos peizažais.
 
Ankstyvosios Lietuvoje kurtos Arbit Blato tapybos yra išlikę itin mažai. Vos keli darbai yra saugomi Lietuvos valstybiniuose muziejuose ir privačiose kolekcijose, tad ypatinga dovana tapo Arbit Blato įsūnio Michaelio Philipo Daviso Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui padovanoti šeši ankstyvojo periodo dailininko darbai – penki peizažai ir vienas portretas.
 
Tapytojo peizažuose pievos ir miškai žaidžia įvairiausiais žalios spalvos atspalviais, o dangus tviska melsvai pilkais pustoniais. Prancūzijos kritikas Waldemaras George 1935 m. biuletenyje L’Intransigent taip atsiliepė apie jo peizažus: „Arbit Blato kūryboje atsispindi gimtosios Lietuvos ūpas. Jo gamta kalba į mus...“
 
Michaelio Philipo Daviso muziejui dovanotus Arbit Blato kūrinius nuo birželio 6 d. iki lapkričio 16 d. galėsite išvysti parodoje „Lietuva litvakų kūryboje“ VVGŽM Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius).
  
Teksto autorė dr. Vilma Gradinskaitė
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti