Mėnesio istorija

Publikuota: 2017-11-02

Gimnazijos mokiniai ir mokytojai veikiausiai dažnai fotografuodavosi gimnazijos kieme. Dabar tai vieta prie VVGŽM bibliotekos.

Nuotrauka daryta 1925 m., reverse užrašas hebrajų k.: „J. Epšteino žydų gimnazijos dėstomąja hebrajų kalba pučiamųjų orkestras. Vilnius. 1925 m.“ Antroje eilėje: antras iš dešinės mokinys Ošeras Šapiro, ketvirtas iš dešinės gimnazijos direktorius dr. Josifas Regensburgas. Ošeras Šapiro (g. 1909 m.) mokėsi gimnazijoje nuo 1921 m. iki 1927 m. Muziejaus rinkiniuose saugomas atestatas, išduotas 1927 m. birželio 20 d. Vilniaus J. Epšteino privatinės žydų gimnazijos dėstomąja hebrajų kalba humanitarinės pakraipos abiturientui Ošerui Šapiro.

1915 m. gydytojas Josifas Epšteinas Vilniuje įsteigė žydų gimnaziją dėstomąja hebrajų kalba. 1916 m. pavasarį gimnazijai išnuomojamos patalpos Pylimo g. 4. Gimnazijai priklausė 18 kambarių ir 2 salės antrame ir trečiame aukštuose. Gimnazijos steigėjas ir pirmasis direktorius J. Epšteinas 1916 m. vasarą mirė per šiltinės epidemiją. Gimnazija buvo pavadinta jo vardu. 1916–1928 m. J. Epšteino žydų gimnazijos direktoriumi buvo gydytojas Josifas Regensburgas. 1921 m. gimnazijoje mokėsi 400 mokinių, 1936 m. – apie 500 mokinių ir dėstė 25 mokytojai. XX a. 3 deš. organizacija „Tarbut“ (hebr. k. „kultūra“) pradėjo globoti gimnaziją, ir gimnazija buvo pavadinta „Tarbut“.

„Tarbut“ gimnazija veikė iki 1940 m. vasaros. Atėjus sovietams, organizacija „Tarbut“ buvo uždaryta, gimnazijos pastatas nacionalizuotas. Nuo 1940 m. rugsėjo 1 d. buvusios „Tarbut“ gimnazijos patalpose pradėjo veikti vidurinė žydų mokykla nr. 13 dėstomąja jidiš kalba. Po metų, prasidėjus karui, mokyklos nebeliko ir žydų mokyklos čia jau niekada daugiau nebuvo. Dabar šiose patalpose Pylimo g. 4 veikia Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė ir VVGŽM skyrius, būsimasis Lietuvos žydų  kultūros ir tapatybės muziejus.

Parengė Olga Movšovič,
rinkinių apskaitos, tyrinėjimo ir apsaugos skyriaus rinkinių saugotoja-tyrinėtoja

J. Epšteino žydų gimnazijos (dėstomąja hebrajų kalba) moksleivių pučiamųjų orkestras „Tarbut“ gimnazijos kieme Pylimo g. 4, Vilnius, 1925 m.