0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

Paskaita „Tarp faktų ir atminties: smuikininko Danieliaus Pomeranco biografijos paieškos“

 
Publikuota: 2024-04-04
Renginio data: 2024 04 17 Visi renginiai
Balandžio 17 dieną, 18 valandą Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejuje muzikologė, dr. Kamilė Rupeikaitė skaitys paskaitą „Tarp faktų ir atminties: smuikininko Danieliaus Pomeranco biografijos paieškos“. Lektorė pristatys pastaraisiais metais atrastus naujus Pomeranco gyvenimo faktus.
 
Šie savo ruožtu kelia dar daugiau klausimų: kodėl Danieliaus Pomeranco (1904–1981) biografijos rekonstrukcija tokia sudėtinga; kokioje šeimoje būsimasis smuiko virtuozas augo ir kur mokėsi; kas iš tiesų jį sieja su vienu žymiausių Veimaro laikotarpio Vokietijos smuiko pedagogų Willy Hessu; koks buvo jo artimųjų likimas Holokausto metais?
 
Paskaitą lektorė grindžia Lietuvos ir užsienio archyvuose rasta medžiaga, atsiliepimais tarpukario ir vėlesnėje spaudoje, smuikininko dukros Danos Pomerants-Mazurkevich ir amžininkų prisiminimais.
 
Paskaita skiriama Danieliaus Pomeranco 120-osioms gimimo metinėmis paminėti. Vieno ryškiausių tarpukario Kauno muzikų suburtas profesionalių instrumentalistų ansamblis, populiarumu konkuravęs su garsiuoju Hofmeklerbandu, grodavo madingus to meto šokius, o pats Pomerancas efektingai atlikdavo ir virtuozinius klasikinės muzikos kūrinius.
 
„Nuo vaikystės girdėjau Pomeranco grojamą tango. Būtent tango dėka įvertinau Pomeranco emocijas. Jis nebuvo tas beprotiškas virtuozas „skraidančiais“ pirštais, jam to nereikėjo. Jis tęsdavo vieną natą, ir tau norėdavosi verkti“, – prisimena smuikininkė, merginų roko grupės „Bitės“ įkūrėja Jūratė Dineikaitė.
 
Nors Pomeranco vardas Lietuvoje prisimintas apie 1990-uosius, jo, kaip ir daugumos kitų Lietuvos žydų muzikų, gyvenimas ir kūryba iki šiol nėra nuodugniai tyrinėti, o įvairiuose leidiniuose apie jį pateikiama glausta informacija neretai skiriasi.
 
Muzikologė, dr. Kamilė Rupeikaitė yra Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresnioji mokslo darbuotoja ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, monografijos „Dialogai: Kompozitorius Anatolijus Šenderovas“ (2020) autorė.
 
RENGINYS NEMOKAMAS.
 
Iliustracija: Danielius Pomerancas. Danutės Pomerancaitės asmeninio archyvo nuotrauka
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti