Mėnesio eksponatas

Publikuota: 2024-04-02
Eksponuojamas Jung Vilne (jid. Jaunasis Vilnius) žydų dailininkų ir rašytojų sambūrio (1929–1941, Vilnius) prozininko Moišės Levino portreto eskizas susieja dvi iškilias Lietuvos žydų kultūros asmenybes – sambūrio dailininką Bencioną Michtomą ir prozininką Moišę Leviną.

Moišė Levinas, apsk. Nr. VŽM 7854-72

Moišė Levinas (gimė 1908 m. Vilniuje, 1942 m. nužudytas Minske) – Jung Vilne sambūrio prozininkas. Jo novelių tematiką lėmė akylas įsižiūrėjimas į Vilniaus žydų varguomenės kasdienybę. Juoba kad pats rašytojas toje kasdienybėje gyveno. Socialinės atskirties ir protesto problemika Levino kūryboje itin aktualizuota.

Levinas 1937 m. Vilniuje išleido apsakymų ir humoreskų rinkinį Friling in kelerštub (jid. Pavasaris rūsyje), atstovaujantį realistinės socialinės kritikos ir natūralizmo pakraipai Jung Vilne sambūrio literatūroje. Levino veikėjų prototipai – vežikai, stikliai, siuvėjai, darbininkai, nepasiturintys jaunuoliai. Visi veikėjai imti iš gyvenamosios aplinkos, ir ne kartą skaitytojas Levino novelėse atpažino save.

Bencionas Michtomas (gimė 1908 m. Vilniuje, 1941 m. nužudytas Vilniuje) – tapytojas, grafikas, teatro dailininkas. Dailę studijavo Vilniaus Stepono Batoro universitete, Dailės fakultete 1926–1929 m. kaip laisvasis klausytojas. Buvo grupės Jung Vilne narys, Vilniaus žydų dailininkų draugijos narys, nuo 1929 m. iki 1940 m. dalyvavo parodose, sukūrė grupės Jung Vilne ir Vilniaus žydų lėlių teatro Maidim emblemas.

Bencionas Michtomas, apsk. Nr. VŽM 7854-69

Bencionas Michtomas buvo sušaudytas 1941 m. rugpjūčio 31 d.– rugsėjo 2 d. vadinamosios Didžiosios provokacijos metu, dar prieš įsteigiant Vilniaus getą. Benciono Michtomo kūriniai išliko žydų kultūrininkų, kurie slėpė ir išsaugojo juos Vilniaus gete, nuopelnu.

Nors Jung Vilne sambūryje dalyvavo daugybė kitų dailininkų, kaip antai Rachelė Suckever, Šeina Efron, Rafaelis Chvolesas, Jung Vilne almanachus, sambūrio rašytojų publikuotus kūrybos rinkinius dažniausiai iliustravo Michtomas.

Benciono Michtomo keletą kūrinių galima pamatyti mūsų muziejaus padalinyje – Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejuje. Išsamiai Michtomo kūryba rengiama pristatyti virtualioje parodoje muziejaus tinklalapyje.

Bencionas Michtomas, Prozininko Moišės Levino portretas. Eskizas, pop., grafito pieštukas, XX a. 4 dešimtm., signuotas, apsk. Nr. VŽM 861

Parengė Rinkinių apskaitos ir apsaugos skyriaus vedėja Ilona Murauskaitė