0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

Teisuolių atminimo vakaras Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje

 
Publikuota: 2024-02-29
Renginio data: 2024 03 17 Visi renginiai
 
 
Kovo 17 dieną, 17 valandą Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus (Naugarduko g. 10) rengia literatūros ir muzikos vakarą „Teisuoliams atminti“, per jį pagerbsime Lietuvos žydų gelbėtojų atminimą.
 
Pirmoje vakaro dalyje prozos ir poezijos kūrinius skaitys garsūs Lietuvos aktoriai Vladas Bagdonas ir Dalia Michelevičiūtė, jų žodžius muzikinėmis improvizacijomis palydės saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir perkusininkas Arkadijus Gotesmanas.
 
Žydų gelbėtojai Lietuvoje veikė itin sudėtingomis sąlygomis – iš laikraščių puslapių sklindant nuožmiai antisemitinei agitacijai, vykstant sistemingiems masiniams žydų šaudymams, kuriuose, kaip rodo dokumentai, dalyvavo nemažai vietinių talkininkų.
 
Gelbėjimas prilygo didvyriškumui – slėpti ir gelbėti žydus tekdavo ne vieną dieną. Besislapstantiems ir jų gelbėtojams pavojus grėsė nuolat, gelbėtojams reikėjo pasirūpinti ir atsarginėmis slėptuvėmis, turėti patikimų pagalbininkų, kad iškilus pavojui būtų galima greitai pervesti žmones į saugesnę vietą.
 
Ilgus mėnesius ir net metus gelbėtojai kartu su slapstomais žydais kentė baimę, kad gali būti demaskuoti, suimti ir nužudyti, tačiau negalėjo kitaip pasielgti ir, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybe, slėpė ir gelbėjo į beviltišką padėtį patekusius žydus.
 
Per antrąją vakaro dalį refleksijomis apie žydų gelbėjimą dalysis garsūs menininkai, visuomenės veikėjai. Arkadijus Gotesmanas žada atskleisti, kokiomis aplinkybėmis jo tėvui pavyko išvengti sunaikinimo Aušvico koncentracijos stovykloje. Taip pat pokalbyje dalyvaus režisierius Gintaras Varnas, poetė, dramaturgė, aktorė Daiva Čepauskaitė ir mokytojas, eseistas, kultūrininkas Vytautas Toleikis, susitikimą moderuos publicistas, rašytojas Donatas Puslys.
 
Vakaras „Teisuoliams atminti“ – proga susitikti su aktoriais ir muzikais, kurių indėlis į Lietuvos teatro ir muzikos istoriją yra įvertintas meno premijomis ne tik gimtajame krašte.
 
Nacionalinės premijos laureatas Vladas Bagdonas Lietuvos teatro scenoje sukūrė legendinius vaidmenis Eimunto Nekrošiaus spektakliuose: Daukantą, Pirosmanį, Otelą, Faustą, Mažvydą. Bendradarbiavo su režisieriais Dalia Tamulevičiūte, Jonu Vaitkumi. Tarptautiniame Šanchajaus kino festivalyje buvo pripažintas geriausiu aktoriumi. Įvertintas „Auksiniu scenos kryžiumi“ už nuopelnus teatro menui.
 
Dalia Michelevičiūtė – Lietuvos teatro ir kino aktorė, šokėja, vaidina Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. 2008 metais apdovanota „Sidabrine gerve“ už geriausią epizodinį moters vaidmenį filme „Nereikalingi žmonės“.
 
Nacionalinės ir Vyriausybės premijų laureatas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius Petras Vyšniauskas – unikalus multiinstrumentininkas, vienas žymiausių ir universaliausių Lietuvos muzikų, atstovaujančių Lietuvai Europoje ir pasaulyje.
 
Už indėlį į Lietuvos džiazą apdovanotas įvairių projektų autorius ir atlikėjas, kompozitorius Arkadijus Gotesmanas – ryškus, savitas Lietuvos ir Europos džiazo bei improvizacinės muzikos atlikėjas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, festivalio „Jewish Art Festival in Lithuania“ prodiuseris ir įkūrėjas, festivalio „Utenos Jazz“ siela.
 
Vakaras Teisuolių atminimui rengiamas antrą kartą minimos kovo 15-osios – Lietuvos žydų gelbėtojų dienos – proga.
 
Renginio rėmėjas – Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Aleksandras Černovas.
 
 
Kovo 17 dieną, 15.30 val. pakviesime į išskirtinę teminę ekskursiją „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“, kuri vyks Samuelio Bako muziejaus ekspozicijoje „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie ŠOA“ (Naugarduko g. 10).
 
2023 metų kovo 15-ąją pirmą kartą paminėta Lietuvos žydų gelbėtojų diena skirta šiuos Žmones prisiminti. Šią dieną kalbėdami apie herojiškus Gelbėtojų poelgius ir tardami jų vardus, prisidedame prie skaudžios, tačiau gyvybiškai svarbios istorinės atminties išsaugojimo, kartu pasiryždami dar kartą ištarti „niekada daugiau“.
 
Per ekskursiją lankydami gelbėjimo temai skirtą ekspoziciją, turėsite progą susipažinti tiek su geriau žinomais, tiek rečiau minimais gelbėtojų vardais ir unikaliomis gelbėjimo istorijomis. Drauge aptardami (ne)egzistavusius gelbėtojų tarpusavio ryšius, suvoksime dalį konspiracijos masto. Kalbėsime apie neįtikėtinos sėkmės paliestus likimus, nuošalėje nepalikdami tų, kuriems atiteko sunkiausia dalia.
 

 

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti