0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

JAU VISAI NETRUKUS – VARŠUVOS GETO MUZIEJAUS PARODA „GYVŲJŲ MIESTAS / MIRUSIŲJŲ MIESTAS“

 
Publikuota: 2023-09-04
Rugsėjo 12 dieną, 18 valandą Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10) kviečia į Varšuvos geto muziejaus parodą „Gyvųjų miestas / mirusiųjų miestas“, atgaivinančią Varšuvos gete kalintų žmonių atminimą.
 
Fotografas Robertas Wilczyńskis dvigubos ekspozicijos technika susieja dabartinės Varšuvos vaizdus ir archyvines Varšuvos geto kalinių nuotraukas, taip sugrąžindamas ir perteikdamas to tarpsnio dramatizmą.
 
„Fotografas siekia parodyti, kad tie žmonės ir šiandien tebėra miesto atminties dalis, kad moderni Varšuva iškilo rajone, kuris nebeegzistuoja – jo istorija baigėsi nepaprastai dramatiškai“, – sako Varšuvos geto muziejaus kuratorius menotyrininkas Pawelas Freusas.
 
Pawelas Freusas. Mindaugo Kluso nuotr. 
 
1939 metų rugsėjo 1-ąją Trečiasis reichas, nepaskelbęs karo, užpuolė Lenkiją. Po daugiau nei dviejų savaičių, rugsėjo 17-ąją, Sovietų Sąjungos kariuomenė, įgyvendindama slaptą padalijimo paktą, kirto rytinę Lenkijos sieną. Rugsėjo 28 dieną sostinė Varšuva po tris savaites trukusių kovų ir apgulties kapituliavo.
 
Prieš Antrąjį pasaulinį karą joje gyveno apie 1,3 mln. žmonių, iš kurių bene trečdalis buvo žydai. 1939 m. spalį okupantai pradėjo sistemingai persekioti žydus. 1940 m. spalio pradžioje vokiečiai paskelbė Varšuvoje steigiantys žydų rajoną (getą). Getas nuo vadinamosios arijų dalies atskirtas trijų metrų aukščio mūrine tvora.
 
 Robertas Wilczyńskis. Asmeninio archyvo nuotr.
 
1942 metų liepos 22-ąją pradėta vadinamoji Didžioji akcija, t. y. žydų deportavimas iš Varšuvos geto. Iki 1943 metų rugsėjo 21 dienos Treblinkoje buvo nužudyta 270 tūkst. iš Varšuvos geto atvežtų žydų. Balandžio 19 dieną Varšuvos gete prasidėjo sukilimas – pirmasis miesto gyventojų sukilimas prieš nacius okupuotoje Europoje.
 
Kadangi per Antrąjį pasaulinį karą beveik visa Varšuvos žydų bendruomenė buvo išžudyta, materialusis ir kultūros paveldas sunaikintas, geto ir jame uždarytų žmonių atvaizdai Roberto Wilczyńskio fotografijose matomi netvarių buvimo pėdsakų pavidalu. Jie panyra į šiuolaikinio miesto audinį tarsi prisiminimai, reikalaujantys būti pastebėti ir nepamiršti...
 
 
Fotografijas papildo dokumentiniai tekstai iš dienoraščių, prisiminimų ir kitų šaltinių, jie atskleidžia 1940–1942 metų Varšuvos geto gyventojų kasdienybę, kančią ir žūtį.
 
Paroda buvo eksponuota Briuselyje, Diuseldorfe, Lisabonoje, dažniausiai ant sienų, juosiančių Lenkijos diplomatines atstovybes. Be Varšuvos, Vilnius kol kas yra vienintelis Vidurio / Šiaurės Europos miestas, pasitinkantis Lenkijos instituto atvežamą parodą.
 
Paroda „Gyvųjų miestas / mirusiųjų miestas“ yra pirmasis renginys iš ciklo, kuriuo Vilniaus Gaono žydų muziejus mini rugsėjo 23-iąją, Vilniaus geto antinacistinio pasipriešinimo ir likvidavimo 80 metų sukaktį. Paroda veiks iki gruodžio vidurio.
 
 
Iliustracijos: „Gyvųjų miestas / mirusiųjų miestas“, Roberto Wilczyńskio nuotr.
 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti