0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0
 

PRANEŠIMAS SPAUDAI. Startuoja naujas istorinis maršrutas įkvėptas Zeligo Kalmanovičiaus dienoraščio - „Vilniaus geto pranašo pėdomis“

 
Publikuota: 2022-05-05

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Holokausto ekspozicija gegužės ir birželio mėnesiais kviečia į pažintinę ekskursiją „Vilniaus geto pranašo pėdomis“. Teminę ekskursiją įkvėpė neseniai pirmą kartą lietuvių kalba pasirodęs lingvisto, prieškarinio žydų mokslinio instituto Vilniuje YIVO vieno iš vadovų, Zeligo Kalmanovičiaus (1885-1944) Vilniaus gete rašytas dienoraštis. Kartu su muziejininke dr. Šarūnė Sederevičiūte žingsniuodami istoriniu maršrutu ekskursijos dalyviai daugiau sužinos ne tik apie Didžiojo Vilniaus geto istoriją, bet ir paties Z. Kalmanovičiaus asmenybę.

1941 m. rugsėjo 6 dieną Vilniuje įkūrus getą, jo teritorija padalinta į dvi dalis, kurias skyrė Vokiečių gatvė. Didžiajame gete buvo įkalinta apie 30 tūkstančių žydų, mažajame – dar apie 10 tūkstančių, daugiausiai vyresnio amžiaus ar specialybės neturėjusių žmonių. Iki metų pabaigos mažasis getas likviduotas galutinai, o didžiajame liko tik apie 20 tūkstančių žydų. Išgyventi galėjo tikėtis tik turintieji specialius, jų darbą, taigi ir naudingumą, įrodančius dokumentus. Nepaisant nuolatinio gyvenimo mirties šešėlyje, iki pat visiško geto sunaikinimo 1943 m. rugsėjį, žydai visomis išgalėmis stengėsi išlaikyti žmogiškąjį ir bendruomeninį orumą – steigė mokyklas, darželius, valgyklas, ligonines, slaptus maldos namus, organizavo spektaklius, literatūrinius vakarus, koncertus ir kt.
 
Pasivaikščiojimo metu ekskursijos dalyviai seks Z. Kalmanovičiaus pėdomis ir aplankys būtent jam svarbiausias vietas Vilniaus gete. Muziejininkės pasakojimas padėsatskleisti šios įstabios asmenybės požiūrį į čia pat vykstančią tragediją. Pabaigoje dalyviai patys galės įvertinti ar pelnytai Z. Kalmanovičius amžininkų buvo vadintas geto pranašu. Tikimės, kad ekskursija padės pažvelgti į Vilniaus geto istoriją iš šiek tiek kitokios, gilesnės, bet kartu ir šviesesnės perspektyvos.
 
Kol kas numatytos dvi ekskursijos vyks gegužės 26 bei birželio 2 d. nuo 17:30 ir truks apie 1 val. Bilietus galima įsigyti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus el. parduotuvėje.
 
Pradžia Rūdninkų skvere, šalia vaikų žaidimo aikštelės. Dalyvių skaičius ribotas.
 
Daugiau informacijos:
Dr. Šarūnė Sederevičiūtė
 
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti