0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

TEISUOLIŲ ALĖJA: KAZYS ŽUKAUSKAS

 
Publikuota: 2021-07-15

KAZYS ŽUKAUSKAS

1910–1995
 
Tas angelas buvo Kazys Žukauskas iš Bugiedos kaimo. Jis pamatė mus, atpažino ir suprato, kad ketiname eiti per tiltą. Kadangi kaime buvo žmonių, kurie galėjo mums pakenkti, be to, tiltą saugojo kareiviai, jis apsisprendė, rizikuodamas gyvybe, gelbėti mus.
 
Mošė Kuklianskis
 
Nenorėdami kelti mirtino pavojaus Karolio Jarmalos šeimai ir praradę viltį rasti slapstymosi vietą Lietuvoje, 1941-ųjų rugsėjį Saulius Kuklianskis ir trys jo vaikai Mošė, Ana ir Samuelis nusprendė ieškoti prieglobsčio buvusios Lenkijos teritorijoje. Po 5–6 parų kelionės miškų takais ir nuošaliais keliais jie pasiekė Lietuvos ir Lenkijos sieną. Prie Nemuno juos pasivijo jaunas vyras ir pasakė, kad perkels juos į kitą krantą, atsargiai paėmė už rankos mažąją Aną ir visus paragino eiti kuo greičiau. Jis ištraukė iš po namo valtį, nuleido ją į vandenį, perkėlė bėglius į kitą krantą ir pasakęs porą drąsinamų žodžių nuskubėjo atgal. Kuklianskiai vos spėjo paklausti, kuo jis vardu. Jaunuolis kukliai atsakė: „Kaziukas“.
Kai 1943 metais Kuklianskiai pabėgo iš naikinamo Gardino geto ir grįžę į Lietuvą slapstėsi miškuose netoli Ančios, Kazys Žukauskas pasiuvo Kuklianskių vyrams iš naminės drobės marškinius, o Anai Kuklianskytei – suknelę, mat Kuklianskių drabužiai buvo virtę skarmalais. Kuklianskiai šį netikėtai atsiradusį ir į pagalbą atskubėjusį vyrą vėliau vadino angelu.
 
Iš: Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį.
Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus, 2018
 
 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti