NAUJI EKSPONATAI VGŽIM DAILĖS RINKINIUOSE

Publikuota: 2020-12-17

NAUJI  EKSPONATAI  VGŽIM  DAILĖS  RINKINIUOSE

2020 m. gruodžio mėnesį Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus fondus praturtino dailininko Neemijos Arbit Blato (1908 -1999) kūriniai, kurių įsigijimui finansavimą skyrė Lietuvos kultūros taryba.  Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje vykdomu projektu "Dailininko Neemijos Arbit Blato kūrinių įsigijimas" siekiama tematiškai papildyti muziejaus fonduose  formuojamą pasaulinio garso Lietuvos žydų dailininko Neemijos Arbit Blato kūrinių kolekciją.
Įsigyti kūriniai atspindi dailininko Neemijos  Arbit Blato kūrybą platesnės pasaulinės XX a. meno istorijos perspektyvoje.  Gimęs Kaune ir jaunystėje dar Lietuvoje pradėjęs tapyti, Arbit Blatas 1924–1926 m. studijavo tapybą Berlyne, Drezdene, o 1928 m. išvyko į Paryžių. 1929 m. tapo jauniausiu „Paryžiaus mokyklos” nariu, bendravo su daugybe garsenybių: Marku Šagalu, Chaimu Sutinu, Žaku Lipšicu, Anri Matisu ir kitais iškiliais XX a. menininkais. Daugelį jų Arbit Blatas įamžino savo kūriniuose – tapyboje, skulptūroje, grafikos darbuose. Prie šios temos jis sugrįžo ir brandžiame amžiuje, kaip antai 1962 m. išleistame litografijų rinkinyje Hommage a l‘École de Paris. Šis 14 autoriaus signuotų litografijų aplankas su įvadiniu Emily Genauer tekstu ir Bonnard, Braque, Chagall, Dufy, Leger, Lipchitz, Maillol, Marquet, Matisse, Picasso, Soutine, Utrillo,Vlaminck, Vuillard portretais papildė VGŽIM rinkinius. Kita svarbi tema, lydėjusi menininką jo kūrybiniame kelyje – teatras. Dailininkas kūrė scenografijas ir kostiumus operoms, tapė, piešė pamėgtų spektaklių tema. Vienu ryškiausių menininko kūrybos leitmotyvu tapo Kurto Weillo Operos už tris skatikus personažai. Todėl džiaugiamės turėję galimybę  įsigyti ir šią temą atspindinčių kūrinių: kelių operos  personažų skulptūrėles ir 11 autoriaus signuotų litografijų aplanką su įvadiniu Jean Bouret tekstu.  Šiais metais įsigytus kūrinius drauge su kitais VGŽIM fonduose saugomais  dailininko Neemijos  Arbit Blato kūriniais planuojama pristatyti visuomenei muziejaus parodose atskleidžiant įvairius dailininko kūrybos etapus ir tematines gaires dailininko kūrybinės biografijos fone.

Dr. Aistė Niunkaitė Račiūnienė

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba