0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO AUKŲ ATMINIMO DIENA

 
Publikuota: 2020-09-23

 

Rugsėjo 23-iąją, dieną kuomet oficialiai buvo pradėta Vilniaus geto likvidacija, minime Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną.

 
Nuotraukoje matote 1945 m. užfiksuotą Rūdninkų g. 6 (dabar – Rūdninkų g. 8) pastatą, kuriame 1941-1943 metais buvo įsikūrusi Vilniaus geto žydų taryba - Judenratas. Būtent iš šio pastato balkono prieš 77 metus nuskambėjusius lemtingus žodžius savo atsiminimuose aprašo Vilniaus gete kalėjęs Mendel Balberyszki: “Rytų teritorijų aukštojo komisaro vardu įsakau: Vilniaus getą, kuris egzistavo daugiau negu dvejus metus, likviduoti. Visi geto gyventojai privalo per šią dieną būti iškeldinti: dalis į Estiją, dalis į Lietuvą. Gyventojai dėl savo interesų privalo ramiai įvykdyti įsakymą, turi iki 12-os valandos susipakuoti ir palikti geto mūrus.”
 
Ši ir kitos istorinės fotografijos susijusios su Vilniaus getu saugomos VGŽIM fonduose, o autentišką liudijimą apie savo išgyvenimus ir bendras žydų nuotaikas paskutiniosiomis Vilniaus geto gyvavimo dienomis pateikia čia su šeima kalėjęs Mendel Balberyszki (1894-1966), kurio atsiminimų knyga „Vilniaus geto likvidavimas“ visai neseniai išleista ir lietuvių kalbą.
 
 ©VGŽIM
 
smart foreash