Mėnesio eksponatas

Publikuota: 2019-10-02

VŽM 408. Nuotraukų albumas (19 nuotr.) „Žydų vaikų namai. Kaunas, Giedraičių g. 4 ir Pilies g. 13“. Albumas priklausė Liubai Solominai, Kauno žydų vaikų namų auklėtojai ir direktorei.

1932 m. Kaune, Žaliakalnyje, Giedraičių g. 4, pagal vokiečių architekto Hirschfeldo ir Kauno inžinieriaus Borucho Klingo projektą pastatyti žydų vaikų namai. Saulės šviesa, švara ir erdvė buvo itin svarbios projektuojant šį pastatą. Priešais pastatą buvo suformuota didelė aikštelė „saulės vonioms“, taip pat numatytas sodas.
Chaimas Vilionskis (g. 1931 m. Kalvarijoje), buvęs Kauno žydų vaikų namų auklėtinis, prisimena: „Tarpukariu Kaune buvo treji žydų vaikų namai, juos išlaikė žydų bendruomenė. Vieni jų – žydų vaikų namai ikimokyklinio amžiaus vaikams Žaliakalnyje, Giedraičių g. 4 (dab. Giedraičių g. 8). Kiti – žydų vaikų namai mokyklinio amžiaus berniukams Ugniagesių g. 15 (dab. J. Gruodžio g. 25 / Smalininikų g. 21). Treti – žydų vaikų namai mokyklinio amžiaus mergaitėms Pilies g. 13 (dab. Rotušės a. 4). Žaliakalnio vaikų namuose gyvenau iki mokyklos. Čia mumis labai rūpinosi. Atsimenu auklėtoją ir direktorę Liubą Solominą. 1938 m. buvau perkeltas į vaikų namus Ugniagesių g. 15...“

Vasarą vaikai turėjo galimybę ilsėtis vasaros stovykloje Lampėdžiuose. Taip pat ir 1941 m. vasarą. Vasaros pradžioje vaikai iš Kauno žydų vaikų namų Giedraičių g. 4 buvo perkelti į vasaros stovyklą Lampėdžiuose. Prasidėjus karui po kelių dienų čia įvyko didelė tragedija: buvo nužudyti daugiau nei 80 kūdikių ir mažamečių vaikų su auklėtoja Cipora.

Nuo 1941 m. ir po Antrojo pasaulinio karo Kauno žydų vaikų namų pastate Giedraičių g. 4 (dab. Giedraičių g. 8) veikė vaikų infekcinė ligoninė, suaugusiųjų infekcinė ligoninė. Šiuo metu rekonstruotame pastate įsikūręs Kauno apskrities priklausomybės ligų centras.

Žydų vaikų namai Lietuvoje veikė iki 1948 metų. Vėliau jų auklėtiniai buvo perkelti į mišrius vaikų namus. Chaimas Vilionskis vaikų namuose gyveno iki 1951 m., vėliau įstojo į Kauno politechnikos institutą.

Parengė Olga Movšovič
Rinkinių apskaitos, tyrinėjimo ir apsaugos skyriaus rinkinių saugotoja-tyrinėtoja