0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

MASKILIAI – ŽYDŲ APŠVIETOS PASEKĖJAI

 
 
Hakarmel, Vilnius, 1860.
 
© Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
 
Sekant nuvilnijusiomis Apšvietos idėjomis, XVIII a. pabaigoje Vokietijoje susiformuoja atskiras Europos žydų Apšvietos, vadinamos Haskala,  sąjūdis. Šios naujos idėjos ne tik pasiekė Rytų Europos žydiją, tačiau XIX a. 4 deš. Vilnių pavertė vienu pagrindinių Haskalos centrų visoje Rusijos imperijoje. Vilniuje susibūrė aktyvi grupė Haskalos pasekėjų – maskilių: rašytojai Mošė Leib Lilenbliumas, Abraomas Mapu, Aizikas Mejeris Dikas, poetas Jehuda leib Gordonas ir kt. Maskilių grupei priklausė taip pat vilnietis Samuelis Jozefas Finas (1818–1890), kurio nuo 1860 m. leidžiamas savaitraštis hebrajų kalba Ha–Karmel (liet. Karmelio kalnas) buvo svarbus lietuviškosios Haskalos šauklys regione. Žinoma, jog pagrindinį Vilniaus švietėjų periodinį leidinį skaitė ir prenumeravo taip pat ir Matas Strašunas. 

Taip jau sutapo, jog su Ha–Karmel leidinio uždarymu XIX a. pabaigoje, kartu sumažėja ir Vilniaus, kaip žydų kultūrinio centro vaidmuo.

 

 

 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti