0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

LIETUVOS STATUTAI

 

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statuto 5–ojo leidimo antraštinis puslapis, 1744 m.
© Žemaičių muziejus „Alka“

 
XVI a. eigoje LDK itin sparčiais tempais vyko valstybinės teisės kodifikacija bei teismų administracinės reformos. XVI a. išleisti trys  Lietuvos Statutai, pasirodę 1529, 1566 ir 1588 m., palaipsniui įtraukė vis daugiau žydų padėtį reglamentuojančių straipsnių, integravusius juos į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisinę sistemą ir leidusius jiems apginti savo interesus ginčuose su krikščionimis. 
 
1566 m. išleistas Antrasis Lietuvos Statutas turėjo žydams nepalankių, diskriminuojančių straipsnių. Pavyzdžiui, įvesti draudimai skleisti judaizmą, užimti valstybės postus, žydės žindyvės negalėjo dirbti krikščionims, taip pat žydams uždrausta turėti savo pavaldume krikščionių. Tiesa, kai kurie Antrojo Lietuvos Statuto straipsniai, pavyzdžiui nurodymas žydams dėvėti juos išskiriančius ženklus (geltonas kepures vyrams ir geltonas skareles moterims), neprigijo, ir jie nebuvo įtraukti į Trečiąjį Lietuvos Statutą.
 

 

 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti