0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

KILMINGAISIAIS TAPĘ BROLIAI JUZEFOVIČIAI

 
„Lelivos“ (lenk. Leliwa) herbo personalinis spaudas, XVIII a.
 © Lietuvos nacionalinis dailės muziejus 
 
Žinoma, kad dar iki 1495 m. įvykusio žydų išvarymo, žydai vertėsi  prekyba, kredito teikimu, įvairių objektų (muitinių), ar rinkliavų nuoma. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žydų tarpe XVI a. pradžioje neabejotinai sėkmingiausią karjerą padarė iš Kyjivo kilę broliai Juzefovičiai. Vyriausiasis brolis – Abraomas Juzefovičius (†1519) dar iki 1495 m. žydų išvarymo priėmė  krikščionių tikėjimą, ir liko gyventi LDK bei ėjo Kauno pilininko pareigas. 1507 m. nobiliuotas ir gavęs Lelivos herbą,  1509 m. A. Juzefovičius buvo paskirtas  vienu svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pareigūnu – Lietuvos didžiuoju iždininku. 

Vidurinysis brolis Michelis Juzefovičius (†~1533) iki savo mirties išlaikė judėjų tikėjimą, ir ilgus metus valdė aplink Brastą esančias muitines ir rinkliavų monopolines teises. Valdovas Žygimantas Senasis jį 1514 m. paskyrė visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žydų vyriausiuoju. Mirus broliui Abraomui, Michelis Juzefovičius nenutraukė savo finansinių veiklų. Išlikę įrašai liudija apie jo suteiktas paskolas valdovui ir išsinuomotas svarbias muitines, ir muitų rinkliavas. 1525 m. Micheliui Juzefovičius buvo suteiktas kilmingojo statusas bei Lelivos herbas. Tai vienintelis atvejis, kuomet nobilituojamos judaizmo tikėjimą išpažinęs žmogus. Apie jauniausią brolį Aiziką Juzefovičių žinoma, kur kas mažiau. Po Abraomo mirties jis dažnai minimas kartu su broliu Micheliu, užsiimantis muitinių nuomos reikalais.
 

 

 
smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti