0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

Samuelio Bako menas Vilniuje: retrospektyva 1942–2023

 
Renginio data: 2023 07 07 - 2023 12 19 Visi renginiai
Kadaise vienas istorikas nebeegzistuojantį Vilnių sulygino su švytinčia žvaigžde, kuri laikui bėgant užgęso. Mano miestas šiandien gyvena jos nesuskaičiuojamuose atspindžiuose – prozoje, poezijoje, muzikoje ir mene. Jie šviečia blyškiai, bet gana stipriai – taip, kad įkvėptų mane kurti. 
Samuelis Bakas
Parodoje „Samuelio Bako menas Vilniuje: retrospektyva 19422023“, eksponuojami 68 litvakų dailininko Samuelio Bako, gimusio Vilniuje1933 m., kūriniai, kuriuos Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui kūrėjas padovanojo 2018–2023 m., siekdamas praplėsti 2017 m. įkurto Samuelio Bako muziejaus ekspozicijų įvairovę.
Šioje parodoje sugretinami du jubiliejai: 2023 m. daugiatautis Vilnius, taip pat ir žydiškoji Vilnė, švenčia 700-metį, o vilnietis Samuelis Bakas – 90-ąją sukaktį. Samuelio Bako gyvenimo istorijos linija prilygsta veik vienai septintajai Vilniaus miesto istorijos daliai, kurios dėlionė nebūtų pilna, be žydiškosios Jidišlando gijos, savyje talpinančios ir dailininko ryšį su Vilniumi.
Samuelio Bako Vilnius – nusiaubtas karo, sudužęs į šukes. Jo vaikystės mieste nebelikę nieko švento, su žeme sulyginta net ir Didžioji sinagoga. Vienintelė galimybė dailininkui sugrįžti į vaikystės Vilnių – surinkti jo detales atmintyje. Kiekviena tų detalių atspindi dieviškosios šviesos kibirkštis – jos įsikūnijo  milijarduose pražuvusio pasaulio atspindžių ir vis iš naujo įkvepia kurti. 
Samueliui Bakui kūrybos procesas – tai jo asmeninis tikkun olam – pirmapradės visumos atkūrimas. Suskaidytą, sudaužytą norų, minčių ir idėjų pasaulį privalu vėl sudėlioti į visumą – tik jau tokiu pavidalu, koks gimsta menininko vaizduotėje. 
Dingęs Samuelio Bako vaikystės Vilnius materializuojasi ne vien dvimačiuose paveiksluose, bet ir ekspozicijoje pristatomuose archeologiniuose radiniuose, rastuose Vilniaus Didžiosios sinagogos komplekso archeologinių tyrimų metu 2011--2021 m. (kasinėjimų „Vilniaus Didžiosios sinagogos ir Šulhoifo tyrimo projekto“ archeologų grupės vadovas dr. Jon Seligman, archeologai – Justinas Račas, Zenonas Baubonis).
Integrali ekspozicijos dalis – specialiai parodai skirtas Samuelio Bako video interviu, kuriame dailininkas atsako į 15 klausimų, atskleidžiančių dailininko ryšį su gimtuoju miestu, perteikiančiu kūrėjo išmintį ir iškeliančiu esminius žmogiškosios egzistencijos klausimus: „Kas mes?“, „Iš kur atėjome?“, „Kur mes einame ir kur link eina visas pasaulis?“
Šiandien, kai istorinėse LDK-Litės žemėse, Ukrainoje, liudijame brutalų istorijos pasikartojimą, Samuelio Bako kūriniai – kaip niekada aktualūs šiuolaikiniam lankytojui. Kurdamas alegorinio realizmo stiliumi menininkas naudoja daug simbolių, įgyjančių gilią edukacinę reikšmę dabarties geopolitiniame kontekste. Būtent naujausi, 2022 – 2023 m. kurti darbai, atliepia nūdienos - vėl karų krečiamos Europos - realijas. Dar vaikystėje Vilniaus gete Holokaustą išgyvenusio menininko kūriniai gali tapti edukaciniu įrankiu, gydančiu po gyvenimą ar šalį nusiaubusios katastrofos, suteikiančiu galimybę mokytis iš nepatogių istorijos temų.
 
Nacistinės Vokietijos okupacijos metais S. Bakas buvo įkalintas Vilniaus gete,
HPK darbo stovykloje, slapstėsi vienuolyne Vilniuje. Nuo 1945 m. gyveno
perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje, 1948 m. emigravo į Izraelį, mokėsi
Bezalel meno mokykloje, vėliau gyveno Prancūzijoje, studijavo L‘École des
Beaux Arts meno akademijoje, kūrė Italijoje, Šveicarijoje. 1993 m. dailininkas
įsikūrė Vestone, JAV Masačusetso valstijoje. 2017 m. atidarytas pirmasis
dailininko muziejus jo gimtajame mieste Vilniuje, dailininkui suteiktas Vilniaus
miesto garbės piliečio vardas, 2018 m. jis apdovonotas ordinu "Už Nuopelnus
Lietuvai", Riterio kryžiumi. 2019 m. duris atvėrė Samuelio Bako mokymo centras
Holokausto muziejuje, Hiustone (Teksasas), 2023 m. vasarį – Samuelio Bako meno galerija
Omahos universitete, Nebraskoje.
 
Tekstą pagal parodos „Samuelio Bako menas Vilniuje: retrospektyva 1942—2023“ medžiagą parengė: Ieva Šadzevičienė
 
PARODOS KURATORĖ: Ieva Šadzevičienė, Samuelio Bako muziejaus vedėja, menotyrininkė
KŪRYBINĖ IDĖJA IR DIZAINAS: JUDVI&AŠ:
Viktorija Sideraitė (architektė-dizainerė), Albinas Šimanauskas (kūrybininkas)
ĮGYVENDINIMAS: UAB „Ekspobalta“ (vadovas – Saulius Valius)   
 
Logo:
PRROJEKTĄ FINANSUOJA: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Vokietijos ambasada Vilniuje
PARTNERIAI: Pucker Gallery (Boston), YIVO Institute for Jewish Research, Litvak World, JAV ambasada Vilniuje
INFORMACINIS PARTNERIS: LRT 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti