Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
SKELBIMAI
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS

VALSTYBINIAME VILNIAUS GAONO ŽYDŲ MUZIEJUJE:
 
 Ekspoziciniai padaliniai
Tolerancijos centras
Judaika. Istorija. Menas
Naugarduko g. 10/2, Vilnius
Holokausto ekspozicija
Pamėnkalnio g. 12, Vilnius  
Panerių memorialas
Agrastų g. 15, Vilnius  
Būsimasis Litvakų kultūros ir
meno centras
 

Pylimo g. 4, LT-01117, Vilnius

 

 

Muziejaus ekspozicinių padalinių
darbo laikas ir paslaugų kainos

     

Nedirbsime:

2015 m. liepos 6 d.
2015 m. lapkričio 1 d.
2015 m. gruodžio 24, 25, 26 d.
2016 m. sausio 1 d.

 
 
Kviečiame į naują edukacinį užsiėmimą

 

Nauja paroda


Apie parodos atidarymą 

 

Liepos mėnesio eksponatas

 Plačiau 


 

Artimiausiu metu muziejuje: 

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras maloniai kviečia į

Prof. Danieliaus J. Laskerio paskaitą anglų kalba

KOL RYTŲ EUROPOS KARAIMAI DAR BUVO ŽYDAI: KARAIMŲ ŽYDIŠKASIS LAIKOTARPIS LIETUVOJE IR RYTŲ EUROPOJE

Paskaita vyks 2015 m. liepos mėn. 21 d., 16.00 val.,

Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius).

Profesorius Danielius J. Laskeris dėsto Izraelio Ben Guriono universitete, Goldšteino-Goreno žydiškosios minties fakultete, įsikūrusiame Negeve, Berševoje, ir vadovauja filantropo Norberto Blechnerio vardo Žydiškųjų vertybių stipendinų programai. Tyrinėja viduramžiškąją žydų filosofiją, judaizmo ir krikščionybės polemiką, karaimų istoriją, ir kt. Paskaitoje prof. D. J. Laskeris kalbės apie karaimų tautos istoriją, jų atvykimą į Lietuvą, intelektualinius pasiekimus, karaimų žydiškąjį laikotarpį bei galutinį atsiskyrimą nuo judaizmo ir žydų tautos, prasidėjusį XIX a. ir pasibaigusį Antrojo pasaulinio karo metu. Profesorius lygins Rytų Europos ir Lietuvos karaimus su Egipto karaimais, kurių dauguma dabar gyvena Izraelio Valstybėje.

Paskaita įtraukta į Vilniaus Jidiš instituto 2015 vasaros jidiš kalbos ir literatūros kursų dalyvių programą.

Įėjimas laisvas.

 

Skaitykite VVGŽM direktoriaus Marko Zingerio interviu apie būsimą Litvakų kultūros ir dailės centrą interneto dienraštyje lrytas.lt:

http://kultura.lrytas.lt/meno-pulsas/muziejus-apie-pasauline-slove-pasiekusius-iseivius-is-lietuvos.htm

 


 

2015 m. birželio mėn. 4 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus (VVGŽM) Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) kultūros istorikė dr. Violeta Davoliūtė  paskaitoje Lietuvos žydai tremtiniai – nepapasakota istorija pristatė naują Izraelyje, Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje surinktą mokslinių tyrimų medžiagą.

1941-aisiais metais sovietų vykdyti Lietuvos gyventojų trėmimai palietė visas etnines grupes, tarp jų ir žydų kilmės Lietuvos gyventojus. Pirkliai, tarnautojai, pramonininkai ir kiti sovietinio režimo priešais paženklinti Lietuvos žydai buvo su šeimomis tremiami į tolimus Sovietų Sąjungos regionus, kalinami lageriuose ir kalėjimuose. Ši tremčių istorijos dalis nėra plačiai ištyrinėta ir kol kas menkai žinoma Lietuvos visuomenei.

Kaip Lietuvos žydai išgyveno tremtį? Kaip tarpusavyje bendravo įvairios etninės tremtinių grupės? Kaip ištremtieji Lietuvos žydai jautėsi grįžę į savo tėvynę Lietuvą ir neradę Holokausto sunaikintų šeimų ir bendruomenių? Kokia jų išvykimo iš Lietuvos į Izraelį istorija ir santykis su Lietuva šiandien? Šie klausimai bus pristatyti ir aptarti paskaitoje.

Dr. Violeta Davoliūtė Toronto universitete apgynė disertaciją apie Holokausto ir Gulago istorines reprezentacijas Europoje, dirbo mokslinį darbą Kanadoje, JAV ir Lietuvoje. Jos mokslinių interesų kryptys – istorinės traumos ir jų atmintis Europoje, tapatybės politika ir kultūros elitai sovietiniu ir posovietiniu laikotarpiais, priverstiniai išvietinimai ir jų poveikis visuomenei bei kultūrai. Šiuo metu mokslininkė dirba Vilniaus universitete ir Lietuvos kultūros tyrimų institute, nuo 2015 metų rudens bus vizituojanti tyrėja Yale universiteto Mac Millan tarptautinių ir regioninių tyrimų centre. Dr. V. Davoliūtė yra Europos Komisijos mokslinė ekspertė (EACEA).

Po įdomaus dr. V. Davoliūtės pasakojimo, gausiai susirinkusi auditorija dalinosi savo komentarais ir faktais.


   

 

 


 

 

Artimiausios paskaitos:

• Dokt. Paulina Želvienė. Prisiminti ar užmiršti: trauka ir psichologinė įveika

• Aušra Simoniukštytė. Romų genocidas ir jo atmintis

• Dr. Alfredas Rukšėnas. Kodėl jie tą darė? Genocido vykdytojų motyvacija

• Vytautas Toleikis. Kaip pasakoti vaikams apie Holokaustą?

• Prof. Saulius Sužiedėlis. Kuo ypatingas Holokaustas?

 

Į Panerius rekomenduojame vykti traukiniu arba automobiliu. Traukinys iš Vilniaus į Panerius  važiuoja maždaug kas valandą. Kelionė trunka 10 min. Išlipę Panerių stotelėje sukite į dešinę ir  eikite tiesiai apie 1 km. Agrastų gatve.

Vykstant automobiliu iš Vilniaus, reikėtų važiuoti  Švitrigailos g., toliau  Dariaus ir Girėno g. Tada Dariaus ir Girėno g. važiuokite iki dešinio posūkio į  Eišiškių plentą. Toliau – sekite ženklus. Nuo posūkio į Eišiškių plentą iki Panerių memorialo – 12 km. Panerių memorialą galima pasiekti ir važiuojant naujuoju Vilniaus aplinkkeliu. Už Gariūnų turgavietės, visą laiką laikytis Gardino-Minsko-Lydos krypties. 

Kaip pasiekti Panerius


Naujienos: 

Panerių memoriale vyko paskaita apie neokolonializmą ir „nematomą“ čiabuvių tautų genocidą Lotynų Amerikoje

Trečiadienį, birželio 3 dieną, VVGŽM Panerių memoriale įvyko antroji vasaros paskaitų ciklo apie Holokaustą ir kitus genocidus paskaita. Pranešimą „Naujasis kolonializmas ir nematomas čiabuvių tautų genocidas“ skaitė lektorė, žmogaus teisių aktyvistė, besigilinanti į Šiaurės ir Pietų Amerikos čiabuvių problematiką, Kamilė Mačiulaitytė.

Paskaitoje, remdamasi čiabuvių genčių genocido atvejais Brazilijoje bei Paragvajuje, taip pat dabartine izoliacijoje gyvenančių genčių situacija Peru, lektorė aptarė genocido sąvokos taikymo nusikaltimams prieš čiabuvių bendruomenes problematiką, dehumanizacijos, aplinkos ir kultūros naikinimo klausimus, atkreipė dėmesį į šiandienos pilietinės visuomenės bei čiabuvių judėjimus Lotynų Amerikoje.

Nuotraukų autorius Mantas Šikšnianas ir Zigmas Vitkus

 


 

Panerių memoriale vyko paskaita apie Holokausto atminimo kultūrą Lietuvoje

Gegužės 28 d., ketvirtadienį, VVGŽM Panerių memoriale įvyko pirmoji ciklo apie Holokaustą ir kitus genocidus paskaita. Pranešimą „Holokaustas kaip lietuvių atminties dilema: istoriko požiūris“ skaitė dr. Hektoras Vitkus (Klaipėdos universitetas).

Paskaitoje lektorius aptarė Holokausto atminimo kultūros Lietuvoje problematiką, Holokausto vietą lietuvių kolektyvinėje atmintyje, supažindino su istorinių tyrimų galimybėmis, kurios kartu galėtų paspartinti Holokausto įsisąmoninimo ir empatijos lietuvių visuomenėje procesus.

Kitą trečiadienį, birželio 3 d., 18.30 val., Panerių memoriale vyks antroji paskaita, kurią skaitys žmogaus teisių aktyvistė Kamilė Mačiulaitytė, pastaruosius kelerius metus dirbanti su Šiaurės ir Pietų Amerikos čiabuvių reikalais. Pranešimo tema: „Naujasis kolonializmas ir nematomas čiabuvių tautų genocidas”

Nuotraukų autorius Mantas Šikšnianas


 

ATIDARYTA PARODA „RYTŲ-VIDURIO EUROPOS SINAGOGOS 1781–1944 m.“

2015 m. gegužės mėn. 12 d. VVGŽM Tolerancijos centre atidaryta paroda Rytų-Vidurio Europos sinagogos 1781–1944 m. Vengrijos užsienio reikalų ir prekybos ministerijos parengtą parodą, kurią pristato Vengrijos ambasada Vilniuje, sudaro 20 informatyvių stendų, apžvelgiančių sinagogų architektūrinę raidą nuo XVIII a. pabaigos iki XX a. vidurio Rytų ir Vidurio Europos teritorijoje. Bėgant amžiams keitėsi ne tik pastatų architektūrinės formos, bet ir jų vieta miesto architektūriniame plane. Naujųjų laikų pradžioje žydų bendruomenės tebegyveno pagal dar viduramžiais susiklosčiusią tradiciją nuo krikščioniškos miestų dalies atribotuose getuose, kur stovėjo ir sinagogos. XIX amžiuje žydų bendruomenės pradėjo palaipsniui įsilieti į visuomeninį gyvenimą, vyko industrializacijos paskatintas asimiliacijos procesas, tuo pačiu jau arčiau miesto centro ėmė kilti ir puošnūs sinagogų pastatai, atspindintys vyraujančias to meto architektūrines tendencijas. Parodoje minima ir praėjusiais metais Vengrijos vyriausybės įsteigta sinagogų išsaugojimo ir restauravimo programa, kurios dėka keturi vertingi pastatai bus prikelti naujam gyvenimui.

Nuotraukos autorius Paulius Račiūnas

Daugiau informacijos

 

 

 

 Prezidentė Panerių memoriale pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukas 

Antrojo pasaulinio karo aukų pagerbimas Panerių memoriale 2015 m. gegužės 8 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė bei kiti garbūs svečiai pagerbė šioje vietoje 1941–1944 m. nacistinio režimo vykdytojų nužudytus žmones: žydus, lenkų antinacistinio pasipriešinimo narius bei visus Paneriuose nužudytus lenkus, Lietuvos Vietinės rinktinės karius bei kitas nacizmo aukas.

„Pusei amžiaus padalijęs Europą Antrasis pasaulinis karas nusinešė dešimtis milijonų gyvybių. Tai didysis dvidešimtojo amžiaus skausmas, pagimdęs Holokaustą ir Sibiro lagerius. Minėdami septyniasdešimtąsias šios tragedijos pabaigos metines ir pagerbdami jos aukas, mes turime padaryti viską, kad išsaugotume taiką ir tautų bei žmonių likimus“, – sakė šalies vadovė.

Skaičiuojama, jog nuo 1939 iki 1945 metų vykusiame Antrajame pasauliniame kare žuvo daugiau nei 60 milijonų žmonių,
daugiausia – civilių.Nuotraukos Zigmo Vitkaus ir Pauliaus Račiūno
   

 

Kviečiame sudalyvauti naujame VVGŽM edukaciniame užsiėmime. „Širdies kelionė: ekspresionizmo suvokimas ir graffiti išbandymas“

Šis edukacinis užsiėmimas lydi naujausią laikiną VVGŽM parodą ,,Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Vilnius vokiečių ekspresionistės akimis 1915–1917 m.“. Užsiėmimo metu susipažinsime su Cornelia Gurlitt  asmenybe ir kūrybos raiška, ekspresionistine stilistika ir šiuolaikinėmis saviraiškos formomis. Susitikimo metu vyks:

-        Diskusija ekspresionizmo estetika: priimu ar atmetu?

-        Bandymas suprasti ir interpretuoti C. Gurlitt litografijas (komandinis darbas);

-        Eskizavimas ekspresionistine maniera
(piešimas anglimi);

-        Individuali ekspresija išbandant graffiti techniką.

Edukacinis užsiėmimas ,,Širdies kelionė: ekspresionizmo suvokimas ir graffiti išbandymas“ vyks tik 2015 m. balandžio 30 - rugsėjo 18 dienomis.

 


 

VšĮ ,,Turizmo plėtros institutas" parengė leidinį ,,Pažinkime žydų istoriją ir paveldą Lietuvoje".
Leidinio parengimą ir leidybą finansavo Geros valios fondas.

 KVIEČIAME:


SU DIREKTORIUMI MARKU ZINGERIU !

PASKYRUSIEMS MUZIEJUI
2

Informacija atnaujinta: 6/23/2015
Informacija
2015.04.17

 

KAINORAŠTIS

 

***

Kviečiame į naują edukacinį užsiėmimą 

 

***

Norintiems užsisakyti ekskursiją iš anksto skambinkite
tel. (8 5) 262 9666 (Tolerancijos centras),
tel. (8 5) 212 7083 (Holokausto ekspozicija) arba

el. p
. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Dėl edukacinės programos VVGŽM maloniai prašome kreiptis
tel. (8 5) 212 0112,
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***

Mieli muziejaus lankytojai,

minėdami II pasaulinio karo pabaigos 70-metį,

kviečiame jus dalintis savo prisiminimais ir nuotraukomis.

Prašytume susisiekti su mumis adresu: muziejus@jmuseum.lt 

***


Tolerancijos centro darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 10–18,
penktadienį 10–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

***

 

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 9–17,
penktadienį 9–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje,
Pamėnkalnio g. 12, Vilniuje

 

Programa skirta 7–12 klasėms

Edukacinės programos kaina 1,10 € mokiniui


Informacijai ir rezervavimui tel. (8 5) 212 7083,
el. paštas milda@holocaustatlas.lt

 

***

 

Panerių memorialas:

Nuo spalio iki balandžio mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą

pirmadienį–nedirbame,
antradienį–sekmadienį 9–17

 

***

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją Panerių memoriale
skambinkite tel.
+370 662 89 575

arba rašykite el. p.
zigmas.vitkus@outlook.com, zigmas.vitkus@jmuseum.lt
Ne mažiau kaip vieną dieną iki planuojamos ekskursijos

 

***

Kviečiame į nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

 

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

 

Žydų gyvenimas Lietuvoje

 

Dingęs pasaulis

 

Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

 

 

 

 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.