Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
MISIJA
EKSPOZICINIAI PADALINIAI
KONTAKTAI
SKYRIAI
INFORMACIJA
EKSPOZICIJOS
PARODOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
MUZIEJUS PASAULYJE
PASAULIS MUZIEJUJE
SKELBIMAI
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS

VALSTYBINIAME VILNIAUS GAONO ŽYDŲ MUZIEJUJE

Šiuo metu  Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre vyksta:Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi vykdo Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto atvirą projekto konkursą. Tiekėjų parengti projektai galėjo būti teikiami iki 2014 m. rugpjūčio 20 d. 13.00 val.

2014 m. rugpjūčio 20 d. 13 val. dalyvaujant komisijai įvyko konkurso pirmo voko atplėšimas. Konkursui pasiūlyta 16 projektų, kurie bus eksponuojami VVGŽM Tolerancijos centre nuo rugpjūčio 25 d.

Projektus, pateiktus anonimiškai, vertins projekto konkurso vertinimo komisija. Viešas konkurso rezultatų aptarimas vyks po rugsėjo 23 d., tikslesnė informacija bus skelbiama vėliau.

Panerių memorialas sušaudytų aukų skaičiumi yra didžiausia Holokausto vieta Lietuvoje, plačiai žinoma tarptautiniu mastu. Panerių miške be žydų tautybės piliečių taip pat nužudyti Lietuvos vietinės rinktinės, Armijos Krajovos kariai, įvairių tautybių Raudonosios armijos karo belaisviai, antinacinio pasipriešinimo dalyviai ir kitos nacių okupacinio režimo aukos.

Panerių memorialo, skirto Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo koncepcijos paskirtis – nustatyti Panerių memorialo sutvarkymo ir pritaikymo lankymui principus, maksimaliai išsaugant išlikusius autentiškus bei minimaliai atkuriant sunaikintus šios žudynių vietos elementus ir, siekiant įamžinti čia nužudytų aukų atminimą, numatyti priemones, skirtas ateitiems kartoms išsaugoti istorinę atmintį apie Holokaustą Paneriuose.

 PANERIAI: ŠEŠIOLIKA IDĖJŲ MEMORIALO REKONSTRUKCIJAI

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pateikia visuomenei šešiolika architektūrinių idėjų, mums atsiųstų iš Lietuvos ir kitų šalių, paskelbus tarptautinį konkursą Panerių memorialo rekonstrukcijai.

Panerių memorialas, kaip žinoma, žymi didžiausią nacizmo „mirties fabriką“ Lietuvoje. Pokariu čia buvo ekshumuoti tūkstančių žmonių palaikai, apdegę ir sudarkyti. Čia nacių ir jų talkininkų buvo žudomi vaikai su jų motinomis, seneliai, atsitiktiniai civiliai (čia rastos lėlės, šukos ir pan.). Nauji rekonstrukcijos projektai, į kuriuos įtraukti ir esami Panerių memorialo pastatai, skirti pažymėti didžiausią nacių okupacinio režimo nusikaltimų vietovę Lietuvoje ir pagerbti tūkstančių civilių žmonių, kurie nebuvo panaudoti vergiškam darbui, o tiesiog tapo barbariškų žudynių aukomis, atminimą. Iš čia buvo neįmanoma ištrūkti – sėkmingai baigėsi tik vienas didvyriškas lavonų degintojų komandos narių pabėgimas (apie kurį pasakojama dabartiniame Panerių muziejuje).

Panerių memorialas reikšmingas ir Lietuvai, ir visam civilizuotam pasauliui. Viena, čia faktiškai baigė savo istorinį kelią kultūros reiškinys, istorikų vadinamas „Lietuvos Jeruzale“. Turimais duomenimis, iš viso čia buvo išžudyta apie šimtas tūkstančių gyventojų, kurių dauguma buvo žydų kilmės, taip pat buvo kovotojų su nacizmu, įkaitų, karo belaisvių, kitų nacių režimo aukų.

Antra, tai viena didžiausių nacių nusikaltimų, vadinamų Holocaust by bullets (Holokaustas tiesiogiai žudant), vietų į Rytus nuo Nemuno ir Būgo, šalia kitos vietovės, vadinamos Babij Jar, Ukrainoje.

Suvokiant, kad ugdyti humanistines vertybes šiuolaikinėje Europoje ir visame pasaulyje yra ypač svarbu, kad Panerių memorialinis kompleksas turi palikti lankytojui, kad ir iš kur jis būtų atvykęs, neišdildomą įspūdį, taip pat siekiant šviesti jaunąją kartą dabar ir ateityje, o Panerius paversti svarbiu visos Europos edukacinio turizmo centru, LR Kultūros ministerija ir VVGŽM paskelbė tarptautinį konkursą architektūrinei idėjai, kuri perkurtų morališkai pasenusį memorialą, atsižvelgiant į šios vietovės autentiškus akcentus.

Siūlome pateiktus projektus visuomenės dėmesiui.

Markas Zingeris
VVGŽM direktorius,
Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti
kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto konkurso vertinimo komisijos pirmininkas

 2014 m. rugpjūčio 5 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre buvo atidaryta litvakų tapybos ir skulptūros paroda „Prancūzijos spalvos ir formos“ 


2014 m. vasario mėn. 25 d. įvyko Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti
kompleksinio sutvarkymo idėjos projektų viešųjų pirkimų komisijos pirmasis posėdis.

Daugiau apie komisijos sudėtį


Artimiausiu metu jūs galėsite pamatyti tokias parodas ir renginius muziejaus Tolerancijos centre:


Informacija atnaujinta: 8/26/2014
Informacija
2014.08.27

Litvakų dailės paroda
PRANCŪZIJOS
SPALVOS IR FORMOS
2014 08 05 – 2014 09 28
Tolerancijos centre
Naugarduko g. 10/2

***

Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti
kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto pirkimo ATVIRO PROJEKTO KONKURSO SĄLYGOS

***

Kviečiame į nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

 

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

 

Žydų gyvenimas Lietuvoje

 

Dingęs pasaulis

 

Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

 

***

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją iš anksto skambinkite tel. (8 5) 262 9666 (Tolerancijos centras),
tel. (8 5) 212 7083 (Holokausto ekspozicija) arba

el.p
. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Dėl edukacinės programos VVGŽM maloniai prašome kreiptis
mob. 8 616 55 123,
el.p. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Tolerancijos centro darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 10–18,
penktadienį 10–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

***

 

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 9–17,
penktadienį 9–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

***

 

Panerių memorialas:

pirmadienį–nedirbame,
antradienį–sekmadienį 9–17

 

***

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją Panerių memoriale
skambinkite tel.
+370 662 89 575

arba rašykite el. p.
zigmas.knope@gmail.com


 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.