Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS :::
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
Publikacijos internete
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS
MŪSŲ PARTNERIAI

Tolerancijos centre, Naugarduko g. 10/2

KVIEČIAME APLANKYTI FOTOGRAFIJŲ PARODĄ „A CAPRICCIO“


Muziejaus Tolerancijos centre išeksponuota iš Lietuvos kilusio menininko Gregorijaus Talo (angl. Gregory Talas) fotografijų paroda. G. Talas – apdovanojimus pelnęs fotografas, dizaineris, tapytojas, edukatorius ir prodiuseris, nuo 1990 m. gyvenantis Kanadoje, kur šiuo metu dirba kaip laisvai samdomas fotografas ir meno vadovas.

Retrospektyvinę fotografijų parodą Gregorijus pavadino A Capriccio (it. Capriccio – laisvai). Tai – paprastai muzikoje naudojamas terminas, apibrėžiantis kūrinį, kuriam būdinga netikėta nuotaikos kaita, įmantri išraiška. Pasak paties Gregorijaus, parodos pavadinimas susijęs su jos įvairiapusiu turiniu – parodai atrinktos įvairius menininko gyvenimo ir kūrybos laikotarpius bei stilius atkartojančios fotografijos. XX a. aštunto dešimtmečio Vilniaus vaizdus keičia XXI a. Toronto gatvės ar devinto dešimtmečio Romos kampeliai, šalia Nemenčinės gyventojo Maniaus portreto glaudžiasi Prahos statiniai. Tokia vietovių ar vaizdų kaita perteikia ir paties G. Talo gyvenamų vietų kitimą, skvarbia jo – pasaulio piliečio – akimi užfiksuotas „Remington“ penkto modelio spausdinimo mašinėlės detales ar nostalgiškas Vilniaus gatves.

Paroda veiks nuo 2017 m. sausio 18 d. iki kovo 18 d.

 

  

Gruodžio 20 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre atidaryta tarptautinė medalių paroda, skirta Boriso Šaco atminimui. Menininkui skirtos parodos išeksponuotos ir Sofijoje bei Jeruzalėje, kur menininkas gyveno ir kūrė.

Boriso Šaco (1866-1932) kūrybinis kelias prasidėjo Lietuvoje: gimęs Varniuose, jis mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje. Vėliau B. Šacas dešimtmetį gyveno Bulgarijoje, kur kūrė ir dėstė Karališkojoje menų akademijoje, o sulaukęs keturiasdešimties išvyko į Jeruzalę. Čia 1906 m. jis įkūrė Becalel dailės mokyklą, šiandien veikiančią kaip Becalel dailės ir ir dizaino akademija.

2015 m. Izraelio Naujoji dailininkų kolegija „CAN“ kartu su Izraelio Meninio medalio asociacija inicijavo tarptautinį meninio medalio projektą, skirtą B. Šaco atminimui. Vykdant šį projektą Lietuvoje, Bulgarijoje ir Izraelyje buvo surengtos meno stovyklos, kuriose dalyvavo 38 dailininkai iš Lietuvos, Bulgarijos, Izraelio, Lenkijos ir Ukrainos, kūrę medalius B. Šaco asmenybei ir nuopelnams įamžinti.

Geriausiai įvertintų medalių autoriai – VDA Telšių fakulteto profesorius Romualdas Inčirauskas (Lietuva) ir skulptorius Dovydas Zundelovičius (Izraelis) buvo pasveikinti ir apdovanoti parodos atidarymo metu. R. Inčirauskas pelnė žiuri prizą už 2015 m. nukaldintą bronzos medalį „Baruchas Zalmanas Schatzas“, o Dovydo Zundelovičiaus inovatyvią medalio plokščių kompoziciją „Schatz“ (bronza, 2015 m.) geriausiu konkurso kūriniu pripažino tarptautinio meninio medalio projekto dalyviai.

Atidarymo metu kalbėjo Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, Izraelio Valstybės ambasadorius Lietuvoje J. E. Amiras Maimonas, VDA Telšių fakulteto profesorius Petras Gintalas (projekto dalyvis ir 32-jų medalių kūrėjų stovyklų Telšiuose organizatorius, kuratorius) ir Lina Kalinauskaitė (medalių kūrėja ir vertinimo komisijos narė).

Tuo pat metu identiškos medalių parodos pristatytos Sofijoje ir Jeruzalėje. Atidarymo vakare tris šalis sujungė tarptautinis teletiltas.

B. Šaco atminimui skirta paroda bus eksponuojama iki 2017 m. vasario 22 d.
Parodos kuratorė: dr. Vilma Gradinskaitė
Parodos dizainerė: Viktorija Sideraitė-Alon

Pranešimas spaudaiANDRZEJAUS STRUMILLO TAPYTOS „PSALMĖS“ SKAMBĖS TOLERANCIJOS CENTRE

2016 m. spalio 27 d., 17.30 val., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10 / 2, Vilnius) atidaroma garsaus lenkų tapytojo, grafiko, skulptoriaus, poeto, rašytojo bei scenografo Andrzejaus Strumillo (Andžejaus Strumilos) tapybos paroda „Psalmės“. Dalyvaus ir pats Vilniuje gimęs dailininkas Andrzejus Strumillo, spalio 23-iąją atšventęs 89-ąjį gimtadienį.

Paveikslų ciklas „Psalmės“ tapytas 1988–2010 metais ir skiriamas atstatytai Seinų Baltajai sinagogai, ciklas įamžina Lietuvos ir Lenkijos paribio miesteliuose gyvenusių žydų atminimą. Ciklą įkvėpė Česlovo Milošo (Czeslaw Milosz) 1979 metais iš hebrajų į lenkų kalbą išversta Psalmių knyga. Taip atsirado pirmieji aštuoniolika paveikslų. 1990 metais, apibendrindamas pagrindinį įkvėpimo šaltinį, dailininkas citavo kunigą Juzefą Sadziką (Józef Sadzik), kuris 1979-aisiais parašėČ. Milošo verstai Psalmių knygai įžanginį žodį: „Psalmės – tai tarsi tautos ir individo „tapatybės dokumentas“, be to, puikiai perteikia ir universalųjį žmogaus būties charakterį. Paradoksalu, kad universalaus ir konkretaus priešprieša yra tik tariamas paradoksas psalmėse. Toks paradoksas egzistuoja kiekviename didžiame meno kūrinyje“.

Seinų Baltoji sinagoga buvo pastatyta XIX a. pabaigoje vietoj prieš tai stovėjusios XVIII a. medinės sinagogos. Antrojo pasaulinio karo metais sinagoga buvo nuniokota ir, pasak A. Strumillo, „pasidalijo žydų likimu“: joje buvo kalėjimas, vėliau – trąšų parduotuvė. Klasicizmo ir neogotikos stiliaus maldos namų atstatymas truko 1978–1987 m. 1988-aisiais pastate pradėjo veikti „Menų, kultūrų, tautų paribio centras“.

Kitos keturios drobės nutapytos 2010 metais dailininko parodai Lodzės miesto muziejuje, paroda iš dalies buvo skirta konkursui TANSMAN-2010 – 8-ajam tarptautiniam muzikos asmenybių festivaliui. VVGŽM Tolerancijos centre bus eksponuojami du iš šių naujesniųjų kūrinių, įkvėptų kompozitoriaus Aleksandro Tansmano (Alexandre Tansman) (kurio žydė motina buvo kilusi iš Vilniaus) „Psalmių“ ir Igorio Stravinskio „Psalmių simfonijos“.

Mačkova Rudos gyvenvietėje (Seinai) gyvenantis aukso medaliu „Nusipelnęs kultūrai Gloria Artis“ apdovanotas įvairiapusis menininkas save laiko Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės piliečiu. 2009 metais minėto Lietuvos Tūkstantmečio proga lenkų, lietuvių, baltarusių ir anglų kalbomis buvo išleistas įspūdingas A. Strumillo sudarytas veikalas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės knyga. Bendrų Europos tradicijų link“ (Paribio fondas, Seinai, 2008 m.). Knygos idėja gimė 2004 metais, kai menininkas A. Strumillo, visuomenės veikėjas Tomas Venclova ir Nobelio literatūros premijos laureatas Česlovas Milošas paskelbė atvirą laišką ir paragino išleisti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Didžiąją Knygą: „Prieš šimtmečius didžiulėje Rytų Europos teritorijoje įsikūrusi lietuvių, lenkų ir rusinų valstybė tapo tautų, kultūrų ir religijų sugyvenimo lygybės ir tolerancijos principu sąlyga.“

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras – tai didžiausias muziejaus padalinys, kur veikia litvakų dailės, kultūros istorijos, judaikos ekspozicijos. Tolerancijos centre nuolat rengiami edukaciniai užsiėmimai, koncertai, paskaitos, seminarai, laikinos parodos.

Paroda „Psalmės“ VVGŽM Tolerancijos centre veiks iki 2017 m. sausio 23 d.

Parodos kuratorė Ieva Šadzevičienė
Parodos dailininkė Aleksandra Jacovskytė
Organizatorius Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Partneriai: Lenkų institutas Vilniuje

Daugiau informacijos:
Ieva Šadzevičienė
VVGŽM Tolerancijos centro vadovė
Tel. (8 5) 262 9666; el.paštas: ieva.sadzeviciene@jmuseum.lt
www.jmuseum.lt

 

 

Informacija atnaujinta: 1/20/2017
Informacija
2016.11.10

KAINORAŠTIS

***

Jei norite iš anksto užsisakyti ekskursiją, susisiekite: 
el. p. muziejus@jmuseum.lt (Tolerancijos centras), 
tel. (8 5) 212 7083,
el. p.
muziejus@jmuseum.lt (Holokausto ekspozicija),
tel. +370 699 90 384, 
el. paštas mantas.siksnianas@jmuseum.lt (Panerių memorialinis muziejus)

***

Dėl edukacinės programos VVGŽM kreipkitės 
tel. (8 5) 212 0112, 8 689 86 191, 
el. p.
muziejus@jmuseum.lt

***
Tolerancijos centro darbo laikas:
pirmadienį – ketvirtadienį 10–18 val.,
penktadienį 10–16 val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16 val.

***

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:
pirmadienį–ketvirtadienį 9–17 val.,
penktadienį 9–16
val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16
val.

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje 
(Pamėnkalnio g. 12)

Programa skirta 7–12 klasėms
Edukacinės programos
kaina
1,00 € mokiniui
Informacija ir rezervavimas:
tel. (8 5) 212 7083,

el. paštas milda@holocaustatlas.lt

 ***

Panerių memorialas:
Nuo spalio iki balandžio mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą
Pirmadienį nedirbame,

antradienį–sekmadienį 9–17 val.

***

Jei norite užsakyti ekskursiją Panerių memoriale,
susisiekite tel. +370 699 90 384 arba elektroniniu paštu mantas.siksnianas@jmuseum.lt
likus bent dienai iki planuojamos ekskursijos

***
Kviečiame aplankyti nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

Žydų gyvenimas Lietuvoje

Dingęs pasaulis

 Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

Bibliotekos darbo laikas:
pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais  – nuo 13.00 iki 17.00 val.
antradieniais, ketvirtadieniais –  nuo 11.00 iki 15.00 val.
Tel. (8 5) 261 3128
,
+370 652 70179

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.
Daugiau informacijos

 


 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.