Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS :::
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS
SVEČIŲ KNYGA
MŪSŲ PARTNERIAI

Tolerancijos centre, Naugarduko g. 10/2

MEDALIAI „ŽENKLAI ATEIČIAI“ TOLERANCIJOS CENTRE

Šiandien, rugsėjo mėn. 21 d., 17.30 val., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) atidaroma medalių paroda „Ženklai ateičiai. Medaliai iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ir privačių kolekcijų“. Parodojepristatomi septyni garsūs Lietuvos autoriai: Erikas Daugulis, Edmundas Frėjus, Romualdas Inčirauskas, Tamara Janova, Antanas Olbutas, Leo Ray (Levas Raibšteinas) ir Dovydas Zundelovičius. Šiuos dailininkus sieja panašios biografijos, kūrybinė veikla ir draugystė: jie gimė pokarinėje penktojo dešimtmečio Lietuvoje, mokėsi Telšių taikomosios dailės technikume ar Valstybiniame dailės institute Vilniuje, tik baigę mokslus aktyviai ėmė dalyvauti įvairiose trienalėse, parodose ir konkursuose.

Pasak parodos kuratorės dr. Vilmos Gradinskaitės, „medalio meną kuriantys dailininkai yra lyg metraštininkai, atminimo ženklais užrašantys didžius istorinius įvykius ir įamžinantys iškilius žmones ateitiems kartoms. Nors medalių kūryba yra artima monetų kalybai ir dažnai yra laikoma gilias tradicijas turinčiu menu, kiekvienas šios parodos autorius turi savas mėgstamas temas, savą braižą ir modernų požiūrį į tradicinį medalininkystės meną.“

Parodos atidaryme dalyvaus menininkai Tamara Janova ir Antanas Olbutas, taip pat a. a. Edmundo Frėjaus duktė dr. Monika Frėjutė-Rakauskienė, pristatysianti parodoje rodomą 2009 m. video-menininko Henriko Gulbino sukurtą trumpametražį dokumentinį filmuką „Ad Volandum Natus“ (Lot. Gimęs nugalėti). Video siužete užfiksuotos paskutinių Edmundo Frėjaus gyvenimo metų kūrybos akimirkos. Menininkas sukūrė parodoje eksponuojamą atminimo medalį (Sempo Sugihara, 1992), skirtą japonų diplomatui gelbėjusiam žydus Antrojo Pasaulinio karo metais – Chiunei Sugiharai.

Atidarymo renginys skiriamas Lietuvos žydų genocido aukų dienai atminti. Parodos eksponavimo laikotarpiu vyks edukacinės programos moksleiviams – medalių dirbtuvės iš molio. Ekspoziciją bus galima aplankyti iki 2016 m. lapkričio 30 d.
©VVGŽM informacija

Parodos rengėjas: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Parodos kuratorės: Vilma Gradinskaitė, Irina Nikitina
Parodos dizainerė: Viktorija Sideraitė Alon
Daugiau informacijos:
Ieva Šadzevičienė
VVGŽM Tolerancijos centro vadovė
El. paštas: ieva.sadzeviciene@jmuseum.lt
Tel. 8 5 262 9666


Lietuvoje atidaryta litvakų skulptoriaus Ž. Lipšico kūrybos paroda

Visame pasaulyje pripažinto skulptoriaus Žako Lipšico (Jacques Lipchitz, 1891–1973) parodą „Gyvenimas skulptūroje“ pirmieji išvydo užsienio šalių diplomatinio korpuso atstovai, žymūs kultūros veikėjai, kiti iškilūs Lietuvos asmenys.

Prof. Vytautas Landsbergis, daugiau kaip prieš 40 metų, susirašinėjęs su Ž. Lipšicu, prisimena, kad menininkas niekada nepamiršo, kad jis iš Lietuvos, ir savo kilmę visada besididžiuodamas pabrėždavo, sakydamas, kad jis yra atplėštas nuo tėviškės. „Lietuva – mano Tėvynė, ir kitos aš neturiu“ –  rašė V. Landsbergiui Ž. Lipšicas.

Ilgai rengtą parodą atidarė Prancūzijos Respublikos ambasadorius Lietuvai J. E. Philippe Jeantaud.

Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje (VVGŽM) unikalius Ž. Lipšico kūrybos darbus galima bus pamatyti iki rugsėjo 25 d. Dviejuose Tolerancijos centro aukštuose išdėstytoje parodoje pristatomas Ž. Lipšico kūrybos kelias: nuo vaikystės ir jaunystės metų gimtuosiuose Druskininkuose – iki studijų metais Paryžiuje  skulptorių supusios meninės aplinkos, ir vėlesnio gyvenimo periodo Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Parodoje eksponuojamos menininko litografijos (eskizai žymiosioms skulptūroms), piešiniai, asmeninė korespondencija, dokumentai, fotografijos ir skulptūros. Vieni reikšmingiausių kūrinių –  Ž. Lipšico skulptūros atgabentos iš Žoržo Pompidu centro ir Judaizmo meno ir istorijaus muziejaus Paryžiuje, reprezentuojančios ankstyvąjį kubistinį laikotarpį ir vadinamąjį skulptoriaus Paryžiaus periodą (1910-1940). Šiuo laikotarpiu Ž. Lipšicas susibičiuliavo ir mokėsi iš geriausių: Pablo Picaso, Chuano Griso, Le Korbiuzje, Amadeo Modiljani, Diego Rivjera, Moiše Kislingo ir kt. Atkreiptinas dėmesys į žymiojo Prancūzijos fovisto Andre Dereno nutapytą Ž. Lipšico portretą, kaip ir kiti skulptoriaus žymių bičiulių tapyti atvaizdai, liudijantį itin glaudžius kūrėjo santykius su to meto garsiausiais menininkais.

Ž. Lipšicas Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė į Jungtines Amerikos Valstijas, kur taip pat sulaukė didelio pripažinimo ir gavęs valstybinius užsakymus kūrė monumentalias skulptūras, kurios iki šiol gausiai lankomos žymiose JAV viešosiose erdvėse: Fairmount parke Filadelfijoje, Minesotos universiteto Tweed‘o meno muziejaus teritorijoje, Kolumbijos universiteto teritorijoje, Niujorke, Filadelfijos mieste, Pensilvanijos valstijoje bei kitur. Šį, Amerikos periodą (1941–1973) parodoje reprezentuoja didžiosioms skulptūroms kurti eskizai: litografijos, piešiniai, taip pat ir didžiaformatės fotografijos, kuriose galima išvysti žymiąsias amerikietiškojo laikotarpio skulptūras.

Atskira erdvė skiriama Žako Lipšico neblėstančiam ryšiui su gimtuoju kraštu: „Esu skulptorius iš Lietuvos“: tokiais žodžiais save pristatydavo Ž. Lipšicas pasaulio meno galerijose. Nenutrūkstantis ryšys su tėvyne atsiskleidžia korespondencijoje Vladui Vildžiūnui, Vytautui Landsbergiui, Neemijai Arbit-Blatui, ir kt. Laiškai, dokumentai praturtinami autentiškomis skulptoriaus šeimos fotografijomis, XX a. pirmųjų dešimtmečių Druskininkų vaizdais.

Parodoje eksponuojami ne tik meno kūriniai iš Prancūzijos muziejų ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinių. Ekspoziciją praturtina menininko darbai iš Lietuvos išeivijos dailės fondo, Lewben Art Foundation, Rolando Valiūno, Lauryno Jonušausko, Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose bei kitose privačiose kolekcijose.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras – tai didžiausias muziejaus padalinys, kur veikia litvakų dailės, kultūros istorijos, judaikos ekspozicija. Tolerancijos centre nuolat organizuojami edukaciniai seminarai, koncertai, paskaitos, laikinos parodos.

Parodos kuratorės: Aušra Rožankevičiūtė, Ieva Šadzevičienė
Parodos organizatorius: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus|Partneriai: Prancūzų institutas Lietuvoje, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Vilniuje, Lietuvos dailės muziejus, Judaizmo meno ir istorijos muziejus ir Žoržo Pompidu centras Paryžiuje
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos išeivijos dailės fondas, Lewben Art Foundation, Rolandas Valiūnas ir advokatų kontora ValiunasEllex, VšĮ „Meno fondas“, VšĮ „Šiaurės Jeruzalė“, Laurynas Jonušauskas, UAB „Apsaugos komanda“
Nuotraukų autorius: VVGŽM

Daugiau informacijos:
Ieva Šadzevičienė
VVGŽM Tolerancijos centro vadovė
Tel:.  (8 5) 262 9666;
El. paštas: ieva.sadzeviciene@jmuseum.lt

ŽAKO LIPŠICO PARODOS „GYVENIMAS SKULPTŪROJE. ŽAKUI LIPŠICUI–125“ DARBO LAIKAS 

Nuo 2016 m. liepos 17 d. iki 2016 m. rugpjūčio 31 d. laikotarpiu:

Pirmadienis  10.00–18.00 
Antradienis 10.00–19.00 
Trečiadienis 10.00–19.00 
Ketvirtadienis 10.00–18.00 
Penktadienis 10.00–16.00 
Šeštadienis Nedirbame 
Sekmadienis 10.00–17.00 

Parodos ekspozicinių erdvių darbo laikas taikomas tik Žako Lipšico parodos „Gyvenimas skulptūroje. Žakui Lipšicui – 125“ ekspozicinėms erdvėms, esančioms Tolerancijos centro I aukšte esančioje salėje ir II aukšte, aplink balkoną. Parodų „Dingęs pasaulis“ (III aukštas) ir „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ (tarp II ir III aukšto) ekspozicinės erdvės veiks įprastu darbo laiku – pirmadieniais–penktadieniais nuo 10 val. iki 18 val., o sekmadieniais nuo 10 val. iki 16 val.

 

 

 

Informacija atnaujinta: 9/21/2016
Informacija
2016.07.13

 

 

KAINORAŠTIS

 

***

Norintiems užsisakyti ekskursiją iš anksto skambinkite
tel. (8 5) 212 0112,
tel. (8 5) 231 2357
(Tolerancijos centras),
tel. (8 5) 212 7083 (Holokausto ekspozicija) arba

el. p
. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Dėl edukacinės programos VVGŽM maloniai prašome kreiptis
mob. tel. (8 5) 212 0112, 8 689 86 191
tel. (8 5) 231 2357
el. p. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Tolerancijos centro darbo laikas:

pirmadienį, ketvirtadienį 10–18,
antradienį–trečiadienį 10–19,
penktadienį 10–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–17

 

***

 

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 9–17,
penktadienį 9–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje,
Pamėnkalnio g. 12, Vilniuje

 

Programa skirta 7–12 klasėms

Edukacinės programos kaina 1,00 € mokiniui


Informacijai ir rezervavimui tel. (8 5) 212 7083,
el. paštas milda@holocaustatlas.lt

 

***

 

Panerių memorialas:

Nuo spalio iki balandžio mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą

pirmadienį–nedirbame,
antradienį–sekmadienį 9–17

 

***

 

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją Panerių memoriale
skambinkite tel.
+370 699 90 384 arba elektroniniu paštu: mantas@jmuseum.lt
Ne mažiau kaip vieną dieną iki planuojamos ekskursijos

 

 

***

Kviečiame į nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

 

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

 

Žydų gyvenimas Lietuvoje

 

Dingęs pasaulis

 

Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

Bibliotekos darbo laikas:

pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais  – nuo 13.00 iki 17.00 val.

antradieniais, ketvirtadieniais –  nuo 11.00 iki 15.00 val.

Tel. (8 5) 261 3128

Mob. +370 652 70179

***

Mieli muziejaus lankytojai,

minėdami II pasaulinio karo pabaigos 70-metį,

kviečiame jus dalintis savo prisiminimais ir nuotraukomis.

Prašytume susisiekti su mumis adresu: muziejus@jmuseum.lt

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.

Daugiau informacijos

 

 

 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.