Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
SKELBIMAI
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS
SVEČIŲ KNYGA
MŪSŲ PARTNERIAI

Naujienos

 
 Ekspoziciniai padaliniai
Tolerancijos centras
Judaika. Istorija. Menas
Naugarduko g. 10/2, Vilnius
Holokausto ekspozicija
Pamėnkalnio g. 12, Vilnius  
Panerių memorialas
Agrastų g. 15, Vilnius  
Būsimasis Litvakų kultūros ir
meno centras
 

Pylimo g. 4, LT-01117, Vilnius

 

 

Muziejaus ekspozicinių padalinių
darbo laikas ir paslaugų kainos

Dėmesio, Jūsų patogumui nuo 2016 m. liepos 17 d. iki 2016 m. rugpjūčio 31 d. prailgintas Tolerancijos centro darbo laikas. Detaliau

Nedirbsime:
2016 m.
Lapkričio 1 d. – antradienį,
gruodžio 25–26 d. – sekmadienį, pirmadienį 

Kviečiame!

Nauja edukacinė programa
Pažinti skulptorių Žaką  Lipšicą

 

Nauja paroda

Paroda veiks nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 25 d.
Pranešimas spaudai

 

Rugpjūčio mėnesio eksponatas


Žakas Lipšicas (Jacques Lipchitz)
Eskizas skulptūrai „Europos pagrobimas“,
XX a. 4–5 deš., popierius, akvarelė, 31,5 x 23,7 cm

Plačiau

 

 

Naujienos:


Nuotrauka: Seminaro dalyviai kartu su VVGŽM direktoriumi Marku Zingeriu.
Foto: J. Jackevičiūtė

2016 m. liepos 17–21 dienomis vyko Europos žydų muziejų asociacijos (AEJM)  ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus organizuotas seminaras edukatoriams MES. Seminaro dalyviai – edukatoriai, gidai, mokymo centrų vadovai ir direktoriai iš 15 skirtingų Europos žydų muziejų, veikiančių Šveicarijoje, Olandijoje, Danijoje, Didžiojoje Britanijoje, Austrijoje, Slovėnijoje, Slovakijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Italijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Čekijoje  ir Ukrainoje. Dalyviai lankėsi ir diskutavo VVGŽM padaliniuose – Tolerancijos centre, Holokausto ekspozicijoje, Panerių memoriale, taip pat vyko į Trakus, Kauną, Žiežmarius. Susitiko su kolegomis iš S. Šapšalo Karaimų tautos, Kauno 9 forto, Bažnytinio paveldo muziejų. Bendravo su Karaimų bendruomenės pirmininku Jurijumi Spakovskiu, Vilniaus Choralinės sinagogos gide Natalja Cheifec, Žiežmarių sinagogos prižiūrėtoju p. Liudviku. Penkerius metus vis skirtingoje šalyje vykstančius AEJM narių susitikimus remia David Berg Fundacija Niujorke.

 


 

 RHONA GORVY (1921–2016-07-13): Į TĖVŲ ŽEMĘ SUGRĮŽUSI KŪRYBA


Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų šių metų liepos 13 dieną pasiekė didžiulė dovana – per pusantro šimto  Lietuvos žydų kilmės dailininkės iš Pietų Afrikos Respublikos Rhonos Gorvy grafikos darbų, pora skulptūrų.

Rhona Gorvy (mergautine pavarde Penn), gimusi jau Pietų Afrikoje, be galo troško, kad jos kūryba grįžtų į  tėvų, kilusių iš Plungės ir Švenčionių, žemę. Taip ir įvyko dailininkės dukters Elaine Gorvy pastangomis ir visos Gorvy šeimos dėka.

Dailininkės Rhonos Gorvy gyvybė užgeso būtent liepos 13-ąją, kai jos darbai iš Pietų Afrikos Respublikos pasiekė Lietuvą, mūsų muziejų. Tačiau dialogas tęsiasi: Rhonos Gorvy grafikos darbai byloja mums apie autorės siekius išreikšti gyvenimo patirtį ir niekuomet jos neapleidusį ryšį su Lietuva meno kalba. Dailininkė  itin brangino savo litvakiškąsias  šaknis.

Gerbdami paskutinę Rhonos Gorvy valią, dėkodami jos šeimai už suteiktą galimybę nemažą dalį jos kūrybos saugoti savo muziejuje ir praturtinti Lietuvos žydų kilmės dailininkų darbų rinkinius, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus muziejininkai pasirengę netolimoje ateityje atidaryti Rhonos Gorvy dailės darbų parodą.

Šiuo metu dovanoti darbai tvarkomi, tyrinėjami, kad visuomenei būtų pristatyti ekspozicijoje, atskleisiančioje Rhonos Gorvy asmenybės daugiaplaniškumą, charizmą, platų jos talento spektrą – grafika, skulptūra, poezija.

Šiandien siūlome susipažinti su Rhonos Gorvy kūrybine biografija ir dalimi mūsų muziejui dovanotų jos darbų, kuriuos galima pamatyti čia.

Parengė Ilona Murauskaitė
Rinkinių apskaitos, tyrinėjimo ir apsaugos skyriaus vedėja
Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus


 

 NERINGOJE ATIDAROMA EKSPRESIONISTĖS CORNELIOS GURLITT KŪRINIŲ PARODA


Kuršių nerijos istorijos muziejuje atidaryta paroda „Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Vilnius vokiečių ekspresionistės akimis 1915–1917 m.“ iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinių bei privačių kolekcijų

2016 m. liepos mėn. 18 d. Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53, Neringa) atidaroma paroda „Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Vilnius vokiečių ekspresionistės akimis 1915–1917 m.“ iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus fondų ir privačių kolekcijų.  Cornelios Gurlitt (1890–1919) litografijos ir piešiniai atskleidžia asmeninę Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečių armijos ligoninėje, Vilniuje, medicinos seserimi tarnavusios dailininkės dramą. Parodą papildo amžininkų mintys apie Vilnių ir autentiški generolo feldmaršalo Hermanno von Eichhorno armijos fotografų užfiksuoti tuometinio Vilniaus gyvenimo vaizdai. Skaityti daugiau


Apie parodą ir jos sąsajas su festivalio tema „Žmogaus orumas“ pasakoja meno galerijos Vokietijoje Kunsthaus Désirée savininkas ir kolekcininkas dr. Hubert Portz, prieš kelerius metus dabartiniam C. Gurlitt piešinių ir litografijų rinkinio savininkui – Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui – padovanojęs šios talentingos, bet primirštos ekspresionistės darbų

 


LIETUVA PRISIJUNGIA PRIE DIDŽIAUSIO EUROPOS MEMORIALO PO ATVIRU DANGUMI

Keturių didžiųjų Lietuvos miestų šaligatvių grindinyje suspindės „Atminimo akmenys“ – memorialinės plytelės, kurias iki šiol buvo galima pamatyti tik kitų Europos valstybių miestuose. Plyteles įrengs pats idėjos autorius, garsus vokiečių architektas ir menininkas Gunteris Demnigas,  „Atminimo akmenis“.

„Atminimo akmenų“ memorialas yra išsibarstęs po aštuoniolika Europos valstybių bei šimtus miestų. Jis skirtas atminti tūkstančiams žmonių, kurie dirbo ir kūrė daugelyje Europos miestų, bet Holokausto metu buvo tarsi ištrinti iš jų žemėlapių. „Mano projektas ir idėja buvo skirtas visai Europai, visoms šalims, kurias okupavo vokiečių armija. Lietuva buvo viena iš pagrindinių vietų, kurioje vyko nusikaltimai žmoniškumui“, – sako G. Demnigas.

Lietuva yra pirmoji Baltijos valstybė, kurioje beveik dviem dešimtims Holokausto aukų – žydų ir romų – bus padėtos atminimo plytelės gatvės grindiniuose. Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje atsirasiantys akmenys primins asmeninę žmogaus, gyvenusio ar dirbusio toje vietoje, istoriją. Skaityti plačiau
Dar viena nuoroda apie šį projektą:

http://manoteises.lt/straipsnis/atminimo-akmenys-gunterio-demnigo-misija/
 


 

„AMERIKOS FONDO LIETUVOS IR LATVIJOS ŽYDAMS“ GRUPĖ VĖL APSILANKĖ MUZIEJUJEKaip ir kiekvienais metais, šiais – 2016-aisiais –  birželio mėn. 30 d. sulaukėme nuolatinių muziejaus rėmėjų – „Amerikos fondo Lietuvos ir Latvijos žydams“ (American Fund for Lithuanian-Latvian Jews, IMC, The Margol / Freedman group) grupės vizito.

Amerikiečiai apsilankė Holokausto ekspozicijoje, Panerių memoriale ir Tolerancijos centre. Holokausto ekspozicijoje grupę sutiko direktoriaus pavaduotoja muziejaus veiklai Kamilė Rupeikaitė, papasakojusi jiems apie pagrindinius muziejaus plėtros ir veiklos prioritetus. Holokausto ekspozicjoje dirbantis sąvanoris austras Sebastian Seib svečiams pravedė išsamią ekskursiją.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre „Amerikos fondo Lietuvos ir Latvijos žydams“ grupę sutiko muziejaus direktorius Markas Zingeris, kuriam grupės vadovė Margaret Freedman įteikė čekį su fondo parama muziejui. 

 


 

Lietuvoje atidaryta litvakų skulptoriaus Ž. Lipšico kūrybos paroda  Muziejaus direktorius Markas Zingeris, Pompidu centro atstovas Sennen Codjo ir parodos kuratorės:
Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė ir muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė

 

Visame pasaulyje pripažinto skulptoriaus Žako Lipšico (Jacques Lipchitz, 1891–1973) parodą „Gyvenimas skulptūroje“ pirmieji išvydo užsienio šalių diplomatinio korpuso atstovai, žymūs kultūros veikėjai, kiti iškilūs Lietuvos asmenys.

Prof. Vytautas Landsbergis, daugiau kaip prieš 40 metų, susirašinėjęs su Ž. Lipšicu, prisimena, kad menininkas niekada nepamiršo, kad jis iš Lietuvos, ir savo kilmę visada besididžiuodamas pabrėždavo, sakydamas, kad jis yra atplėštas nuo tėviškės. „Lietuva – mano Tėvynė, ir kitos aš neturiu“ –  rašė V. Landsbergiui Ž. Lipšicas.

Ilgai rengtą parodą atidarė Prancūzijos Respublikos ambasadorius Lietuvai J. E. Philippe Jeantaud.

Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje (VVGŽM) unikalius Ž. Lipšico kūrybos darbus galima bus pamatyti iki rugsėjo 25 d. Dviejuose Tolerancijos centro aukštuose išdėstytoje parodoje pristatomas Ž. Lipšico kūrybos kelias: nuo vaikystės ir jaunystės metų gimtuosiuose Druskininkuose – iki studijų metais Paryžiuje  skulptorių supusios meninės aplinkos, ir vėlesnio gyvenimo periodo Jungtinėse Amerikos Valstijose. Skaityti daugiau
Fotografijų autorė Jurga JackevičiūtėPompidu centro atstovas Sennen Codjo ir parodos kuratorė 
Ieva Šadzevicienė bendrauja su žiniasklaida


Parodos atidarymo akimirkos

 

DIREKTORIUS MARKAS ZINGERIS IR TOLERANCIJOS CENTRO VADOVĖ IEVA ŠADZEVIČIENĖ
LRT RADIJO KLAUSYTOJAMS PRISTATĖ NAUJAI ATIDAROMĄ ŽAKO LIPŠICO KŪRINIŲ PARODĄJau nuo liepos 1 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centro lankytojai galės aplankyti unikalią Žako Lipšico kūrinių parodą „Gyvenimas skulptūroje. Žakui Lipšicui – 125“. Šį penktadienį VVGŽM direktorius Markas Zingeris ir Tolerancijos centro vadovė Ieva Šadzevičienė kalbėjosi su LRT Kultūros radijo laidos „Ryto Allegro“ vedėja Laima Bytautiene apie parodos rengimo užkulisius.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia (nuo 54:25 sec. iki 1.30.09 sec.): 
http://www.lrt.lt/…/1012911075/ryto_allegro_2016-06-17_08_10

Užsienio archeologų ir geofizikinių tyrimų specialistų komanda Tolerancijos centre

 

Tolerancijos centre šiandien apsilankė geofizikinius tyrimus Panerių memoriale atliekanti jungtinė JAV, Kanados ir Izraelio archeologų bei geofizikinių tyrimų specialistų komanda. Susitikimo tikslas: susipažinimas ir tolimesnių bendradarbiavimo galimybių aptarimas.

Paminėtina, kad užsienio tyrėjai dirba ne tik Paneriuose. Kartu su Lietuvos archeologais (vad. Zenonas Baubonis) kitą savaitę jie imsis Didžiosios Vilniaus sinagogos kasinėjimų.

Bendroje nuotraukoje, žvelgiant iš kairės: Alastairas McClymontas (Kanada), trečias – Paulas Baumanas (Kanada), ketvirtas – Jonas Seligmanas (Izraelis), Markas Zingeris, Owenas Palquistas (JAV), Richardas Freundas (JAV) ir Zigmas Vitkus.

 
Informacija atnaujinta: 8/17/2016
Informacija
2016.07.13

 

 

KAINORAŠTIS

 

***

Norintiems užsisakyti ekskursiją iš anksto skambinkite
tel. (8 5) 212 0112,
tel. (8 5) 231 2357
(Tolerancijos centras),
tel. (8 5) 212 7083 (Holokausto ekspozicija) arba

el. p
. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Dėl edukacinės programos VVGŽM maloniai prašome kreiptis
mob. tel. (8 5) 212 0112, 8 689 86 191
tel. (8 5) 231 2357
el. p. muziejus@jmuseum.lt

 

***


Tolerancijos centro darbo laikas:

pirmadienį, ketvirtadienį 10–18,
antradienį–trečiadienį 10–19,
penktadienį 10–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–17

 

***

 

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 9–17,
penktadienį 9–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje,
Pamėnkalnio g. 12, Vilniuje

 

Programa skirta 7–12 klasėms

Edukacinės programos kaina 1,00 € mokiniui


Informacijai ir rezervavimui tel. (8 5) 212 7083,
el. paštas milda@holocaustatlas.lt

 

***

 

Panerių memorialas:

Nuo spalio iki balandžio mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą

pirmadienį–nedirbame,
antradienį–sekmadienį 9–17

 

***

 

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją Panerių memoriale
skambinkite tel.
+370 699 90 384 arba elektroniniu paštu: mantas@jmuseum.lt
Ne mažiau kaip vieną dieną iki planuojamos ekskursijos

 

 

***

Kviečiame į nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

 

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

 

Žydų gyvenimas Lietuvoje

 

Dingęs pasaulis

 

Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

Bibliotekos darbo laikas:

pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais  – nuo 13.00 iki 17.00 val.

antradieniais, ketvirtadieniais –  nuo 11.00 iki 15.00 val.

Tel. (8 5) 261 3128

Mob. +370 652 70179

***

Mieli muziejaus lankytojai,

minėdami II pasaulinio karo pabaigos 70-metį,

kviečiame jus dalintis savo prisiminimais ir nuotraukomis.

Prašytume susisiekti su mumis adresu: muziejus@jmuseum.lt

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.

Daugiau informacijos

 

 

 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.