Į Vilnių atvykęs menininkas pristato netikėtą kūrybos seriją – 38 kompozicijas ant riedlenčių, kurios jam atstoja tapybos drobes. Čia – ir animaciniai veikėjai, ir andergraundo komiksų pasaulis, poparto estetika, tradiciniai žydų ir šiuolaikiniai gatvės kultūros simboliai.
Kompozicijos atskleidžia jo aistrą judaizmui, kartu tai pagarba maištingai jaunystei. Ryškiaspalviai, energija pulsuojantys vaizdai kalba drąsia, jaunatviška, vizualiai kandžia kalba. Tai kūryba be cenzūros – iš širdies, iš gatvės, iš gyvenimo.
Jaunystėje Steve`as dalyvavo kontrkultūros scenoje, o sulaukęs brandos patyrė kūrybinį atsinaujinimą. „Kuo gyvenau tada – pankroku, komiksais ir grafičių menu, hiphopu, ir kas man brangu dabar, panorau perteikti žydiška ikonografija ir visiems suprantama kalba – todėl pasirinkau riedlentes. Supratau, kad pasipriešinti globalizacijai, suvienodėjimui galiu tik atverdamas pasauliui savo tikrąją tapatybę ir perteikdamas ją gatvės meno stilistika“, – sako Steve`as.
YIVO instituto Niujorke kuratoriaus dr. Eddy`io Portnoy`aus manymu, menininkas padarė stebuklą: „Padedamas stebuklingos vaizduotės, Marcusas tobulai sujungia iš pažiūros nieko bendra neturinčius dalykus ir atveria mums alternatyvią visatą, kurioje andergraundo riedlenčių kultūra sutinka tradicinę žydų kultūrą.“
Džiaugsmu dalijasi ir pats autorius – ką tik paaiškėjo, kad jo darbai bus įtraukti į YIVO instituto Niujorke nuolatinę kolekciją.
Vis dėlto išskirtinę vietą šioje serijoje užima kūriniai, dedikuoti Vilniui. „Zappos žydų princesės riedlentėje“ jis išsako susižavėjimą lietuvių menininkais, kurie miesto centre pastatė Franko Zappos skulptūrą – žodžio ir kūrybos laisvės simbolį. Riedlentėje įrašyta nuoroda į Zappos kūrinį iš 1979 albumo „Sheik Yerbouti“.
Kitame kūrinyje legendinis sūrio „Džiugas“ milžinas žaismingai transformuojamas į rabiną, o trečiame – iš ritualinės dėžutės išnyra gotikinis Vilniaus perlas – Šv. Onos bažnyčia.
Suintrigavo? Tad pasiruošk – nuo balandžio 24 d. skriesime per pavasarį kartu su Steve`o Marcuso riedlenčių menu! Tai ne tik paroda – tai kelionė Vilniaus ir Niujorko ritmu.
Paroda „SK8 ART: Vilnius Niujorko ritmu“ veiks iki rugsėjo 10 dienos.
Data: nuo balandžio 24 d.
Vieta: Samuelio Bako muziejus
Adresas: Naugarduko g. 10, Vilnius