,,KNYGOS ANT MEDŽIŲ NEAUGA”: IŠSAUGOTI IR PERDUOTI ATMINTĮ

Dėl išsamesnės parodos informacijos maloniai prašome kreiptis:
muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė
Tel.: +370 616 57 890,
El. paštas: aura.rozankeviciute@jmuseum.lt arba muziejus@jmuseum.lt

KILNOJAMOSIOS PARODOS APRAŠYMAS

Žinios ir knygos visuomet buvo pamatinė žydų vertybė. Rašytinio žodžio puoselėjimas ir bendruomenių savistaba buvo po visą pasaulį pasklidusių žydų fenomenas.

Atsiminimuose apie Vilniaus getą ne vienas amžininkas citavo vieno YIVO vadovų, Zeligo Kalmanovičiaus (1885-1944) žodžius: „Knygos ant medžių neauga“. Šiuo atžvilgiu žodžio „knyga“ nereikėtų suprasti tiesiogiai – čia jos simbolizuoja visą tautos kultūrą. Ir iš tiesų, ne visi Vilniaus geto kaliniai suprato, kodėl žmonės rizikuodami gyvybe mėgino į getą įnešti ne maistą ir kitus sunkiomis geto sąlygomis gyvybiškai būtinus produktus, o knygas ir dokumentus.

Šioje parodoje kviečiame sužinoti, kaip Vilniaus žydų tradicijos, tautinė tapatybė ir istorinė atmintis buvo formuojama ir perduodama iš kartos kartai bei išsaugota iki šių dienų. Parodoje pristatomi vertingiausi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus judaikos kolekcijos eksponatai, ne kaip pavieniai statiški daiktai, bet atskleidžiant jų sukūrimo, išsaugojimo aplinkybes bei priežastis. Patys eksponatai čia tampa skirtingų istorinių peripetijų dalyviais, liudytojais ir pasakotojais, o muziejaus paroda – žvilgsniu į visavertę ir labai reikšmingą Lietuvos istorijos bei kultūros dalį.

Keliaujanti paroda parengta 2020 m. eksponuotos parodos pagrindu.

Parodą papildo 43 puslapių iliustruotas parodos katalogas.

Parodos kuratoriai ir tekstų autoriai:
Rūta Anulytė
Dr. Stanislovas Stasiulis
Saulė Valiūnaitė

Parodos dizainas:
Eglė Vitkutė

Rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba
JAV ambasada Lietuvoje

PARODOS TECHNINIAI DUOMENYS

Parodą sudaro 17 stendų lietuvių ir anglų kalbomis.
Stendų dydis 100x200 cm
Stendai pastatomi.

Parodos tematinis turinys:
1.                   „Knygos ant medžių neauga“: išsaugoti ir perduoti atmintį (1 stendas)
2.                   Tauta be aristokratų (2 stendai)
3.                   „Funem folk, farn folk, mitn folk“ – „Iš tautos, tautai, su tauta“: intelektualiosios žydiškos tapatybės kūrimas (2 stendai)
4.                   „Knyga tapo paguoda vienatvėje, malinose, pogrindyje...“: Vilniaus geto biblioteka (2 stendai)
5.                   „Knygų kapinės“ (2 stendai)
6.                   „Negalima leisti žmonėms užmiršti“: Žydų muziejus pokario Vilniuje (2 stendai)
7.                   „Praeitis beldžiasi į atmintį...“ (2 stendai)
8.                   Kelionės laike ir erdvėje (2 stendai)
9.                   Lobis (2 stendai)