2015 m. sausio 27 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus ir Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje pastangomis įvyko 70-ųjų Aušvico išlaisvinimo metinių bei Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos minėjimo renginys.
Renginio metu buvo rodomas dokumentinis filmas ,,Aušvico išlaisvinimas“ (2005, Chronos-Media GmbH Berlyne ir Aušvico-Birkenau Valstybinis muziejus, Lenkija), kuriame užfiksuoti autentiški 1945 m. kadrai iš koncentracijos stovyklos.
Apie renginio svarbą ir dokumentinio filmo ,,Aušvico išlaisvinimas“ unikalumą kalbėjęs VVGŽM direktorius Markas Zingeris, prisiminęs savo paties motinos pasakojimą apie Štuthofo koncentracijos stovyklą ir motinos gyvybę išgelbėjusį rusų kareivį, sakė: ,,Tai yra ne istorijos apie holokaustą, tai yra paties holokausto vaizdai“.
Renginio metu buvo atidaryta paroda „Rizikuojant gyvybe: lenkai, gelbėję žydus Holokausto metu“. Paroda parengta remiantis Teisuolių ir išgelbėtųjų liudijimų kolekcija. Nacių okupuotoje Lenkijoje už pagalbą žydams, kitaip nei Vakarų Europos šalyse, grėsė mirties bausmė. Daugelio lenkų tai neatgrasė nuo priešinimosi blogiui. Keli šimtai tūkstančių lenkų, rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybėmis išgelbėjo tūkstančius Lenkijos žydų. Jeruzalėje veikiantis „Jad Vašem” institutas 6 454 Lenkijos Respublikos piliečiams suteikė Pasaulio Tautų Teisuolio vardą. Paroda ,,Rizikuojant gyvybe: lenkai, gelbėję žydus Holokausto metu“ supažindina su žydus gelbėjusių lenkų veidais, šių žmonių istorijomis ir motyvais, atskleisdama juos istoriniame nacių okupuotos Lenkijos kontekste.
|

Markas Zingeris VVGŽM direktorius
|

|
M. Zingeris ir J. Czubinski atidaro parodą ,,Rizikuojant gyvybe: lenkai, gelbėję žydus holokausto metu“ |
Parodos atidarymo ceremonijoje Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Jaroslaw Czubinski, pasakė:„Vos per keletą akimirkų tapsite kai kurių tamsiausių žmonijos istorijos puslapių liudininku bei patirsite liūdesį ir sielvartą. Nepaisant to, aš manau ir tikiuosi, kad ši paroda „Rizikuojant gyvybe: lenkai, gelbėję žydus Holokausto metu“ visų pirma suteikia vilties. Vilties, kuri net vykstant didžiulėms tragedijoms, leidžia išlikti žmogumi.“
Renginyje kalbėjo ir neseniai Vilniuje įsikūrusios Izraelio valstybės ambasados Lietuvoje Misijos vadovo pavaduotojas Yehuda Gidron. Pasak Y. Gidron, Pasaulio Tautų Teisuoliai turėtų įkvėpti mus bei ateinančias kartas.
Prieš rodant dokumentinį filmą ,,Aušvico išlaisvinimas“, Vilniaus palaimintojo kuningo Mykolo Sopočkos hospiso vadovė, Gailestingojo Jėzaus seserų kongregacijos vienuolė Michaela Rak pasidalijo prisiminimais apie už žydų gelbėjimą Maidaneko koncentracijos stovykloje kalėjusią savo motiną. Kalbą M. Rak baigė cituodama jos atsakymą į klausimą ar nebuvo baugu padėti žmonėms: "Negalima bijoti, kai kitam žmogui yra reikalinga pagalba." Sesuo M. Rak pabrėžė, kad minint Aušvico stovyklos išlaisvinimo 70-ąsias metines, norėjo pasidalinti šiais motinos žodžiais.
 |
Michaela Rak |
|