Gegužės 3 d. VVGŽM Tolerancijos centre buvo atidaryta garsaus litvakų skulptoriaus Žako Lipšico (1891–1973) mokinio Adomo Raudžio-Samogits (g. 1936) skulptūrų paroda. Renginio dalyviai turėjo galimybę pamatyti A. Samogits skulptūrų kolekciją, kuri yra dovanojama Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui. Autorius A. Samogits pasirašė memuarų knygą „Mano dienos Italijoje su Žaku Lipšicu“ (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2010).
Tai pirmasis iš 2016–aisiais vyksiančių renginių, skirtų Žako Lipšico 125-osioms gimimo metinėms.
Lietuvos išeivijos skulptorius Adomas Raudys-Samogits gimė 1936 m. Palangoje. Studijavo skulptūrą Vilniaus dailės institute pas prof. Rapolą Jakimavičių, vėliau – Krokuvos dailės akademijoje ir Gdanske, o Darmštate (Vokietija) studijavo architektūrą. 1961–1978 m. A. Samogits dailės ir architektūros studijas tęsė Paryžiuje, vadovaujamas profesorių J. Souverbie, B. Bourbonnais, C. Baldaccini (Césario), ir kitų. 1969–1973 m. Italijoje dirbo garsaus litvakų skulptoriaus Jacques Lipchitzo (1891–1973), kilusio iš Druskininkų, asistentu. Kartu su juo kūrė skulptūras iš bronzos ir iš Kararos miesto apylinkių baltojo marmuro. J. Lipchitzas A. Samogitui buvo mokytojas ir užtarėjas (yra išlikę J. Lipchitzo rašytų laiškų kraštiečiui lietuvių skulptoriui, taip pat ir rekomendacijų). 1970 m. J. Lipchitzas rašė: „Jau senokai stebiu nuostabią savo tėvynainio Raudžio-Barrasos veiklą ir progresą. Nuo abstrakčiojo meno jis pamažu pereina prie konkretesnės originalios ir stiprios raiškos... <...> Tai didelio talento skulptorius darbštuolis, nusipelnantis visokeriopos paramos. Esu tikras, kad vieną dieną jis mums visiems pelnys šlovę“.
 Vakaro metu prisiminimais dalinosi ir VVGŽM muziejaus direktorius, rašytojas
|

|
 Arvydas Šaltenis ir Adomo Raudžio-Samogits žmona Odilė |
 Animacinių filmų režisierius, dailininkas I. Bereznickas |
|
|
 Vakaro svečiai su autoriumi ir jo žmona Odile (iš dešinės) |
Šioje A. Samogito skulptūrų parodoje didžiąją kūrinių dalį sudaro medinės abstrakčios antropomorfinės skulptūros, kurių pirminės grynosios formos nenutolę nuo gamtos variacijų. Šią skulptūrų kolekciją (dauguma jų kurtos 7-8 dešimtmečių sandūroje, kai A. Samogits kūrė kartu su J. Lipchitzu) menininkas padovanojo Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui, išreikšdamas pagarbą savo mokytojui J. Lipchitzui, kurio 125-ąsias gimimo metines minime šiais metais. Šie metai jubiliejiniai ir pačiam A. Samogitui: balandžio 26 d. jam sukako 80 metų.
Šiuo metu skulptorius gyvena ir kuria Paryžiuje. Jo kūrinių yra įsigiję daugelio pasaulio šalių muziejai ir privatūs kolekcininkai: Paryžiaus modernaus meno muziejus, Meksikos Cuauthemoiso kultūros centras, Milano Legano muziejus (Italija) ir t.t. Didelis A. Samogito asmeninis archyvas ir kelios dešimtys skulptūrų saugomos Vilniaus dailės akademijoje, o dabar ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus kolekcijose.
Paroda veiks iki š. m. birželio mėn. 19 d. Nuotraukų autorė Jurgita Jackevičiūtė
|