Diskusijos „Antisemitizmas, ksenofobija, rasizmas, diskriminacija. Panelistai (iš kairės) pranešimą skaito prof. Irena Vėsaitė, R. Račinskas, Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos vykdantysis direktorius, p. H. Rozenthal, LR Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas E. Zingeris, prof. dr. Š. Liekis JAV
|
2011 m. lapkričio 16 d., Vilnius Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
„Plėtoti toleranciją ir gyventi vienam su kitu taikoje kaip geriems kaimynams“ – toks bendras pasaulio valstybių tikslas skelbiamas Jungtinių Tautų Įstatų preambulėje.
Pasaulio tautos, patyrusios Antrojo pasaulinio karo netektis, Holokausto siaubą, išplėtojo tarptautinės teisės sistemą, tarptautines ir nacionalinių valstybių institucijas, nevyriausybines organizacijas, kad būtų įveiktas antisemitizmas, ksenofobija ir kitos diskriminacijos apraiškos, užtikrintos žmogaus teisės ir laisvės, tautų ir valstybių santaika, žmonijos darna ir pažanga.
Tačiau XXI amžiuje kyla naujų problemų. Nepavyko išvengti ir senų konfliktų atsinaujinimo dėl etninės, religinės, socialinės nesantaikos, neprognozuotų ekstremistinių išpuolių net senas demokratines tradicijas turinčiose šalyse.
|
Pasaulinė ekonominė krizė, didinanti radikalizmo ir ekstremizmo grėsmę, yra rimtas demokratijos ir tolerancijos išbandymas. Net naujausios technologijos, mažinančios tarptautinės bendruomenės narių, įvairių etninių ir socialinių grupių izoliaciją, suteikiančios daugiau laisvės kultūrų dialogui, informacijos mainams, kartais jau tampa ir nesantaikos kurstytojų įrankiais. Taigi Jungtinių Tautų paskelbta misija yra dar nebaigta ir reikalaujanti daugelio geros valios žmonių pastangų.
Lietuva buvo atsidūrusi pačiame kruvinos XX a. totalitarizmų sandūros epicentre, patyrė Holokaustą, buvo praradusi ne tik daugybės savo piliečių gyvybes, bet ir savo valstybę. Ilgame ir sudėtingame kelyje į laisvę ir demokratiją atgimusi Lietuva atvirai žvelgia į sudėtingą istorinę praeitį, siekia puoselėti pamatines žmogaus teises ir laisves ir prisidėti prie bendrųjų žmonijos vertybių išsaugojimo, demokratijos ir tolerancijos sklaidos.
|

Tarptautinė konferencija „Tolerancija ir totalitarizmas. Laisvės išbandymai“
|
Minint Tarptautinę tolerancijos dieną Vilniuje rengiamos konferencijos (pagal Holokausto aukų Lietuvoje atminimui skirtą Vyriausybės programą) rengėjai pakvietė žymius visuomenės veikėjus iš Lietuvos ir pasaulio pasidalyti savo patirtimi ir įžvalgomis aptariant tolerancijos būklę šiuolaikiniame pasaulyje, antisemitizmo, ksenofobijos ir kitų neapykantą kurstančių fenomenų egzistavimo prielaidas ir būdus įveikti jų apraiškas naujame geopolitiniame, socialiniame ir žiniasklaidos kontekste.
Konferencijoje taip pat buvo minimos Helsinkio grupės veiklos 35-osios metinės.
Helsinkyje pasirašytame Europos saugumo ir bendradarbiavimo Akte deklaruotų teisių ir laisvių pagrindu 1976 m. susibūrę Sovietų Sąjungos disidentai žadino visuomenę priešintis totalitarizmui ir jį lydėjusioms antisemitizmo, diskriminacijos apraiškoms, gynė demokratijos vertybes, kovodami už nuomonių įvairovę, žodžio, tikėjimo ir kitas pamatines žmogaus teises ir laisves.
|
 |
Helsinkio susitarimų vykdymui remti Lietuvos visuomenės grupės steigėjai buvo kunigas Karolis Garuckas, fizikos mokslų daktaras Eitanas Finkelšteinas, poetė, buvusi kalinė Ona Lukauskaitė Poškienė, buvęs politinis kalinys Viktoras Petkus ir poetas, vertėjas Tomas Venclova.
Rengėjai: Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Tarnyba, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Užsienio reikalų ministerija.
Dalyviai: Lietuvos ir užsienio akademinės ir kūrybinės bendruomenės, tautinių ir religinių bendrijų bei organizacijų atstovai, politikos formuotojai ir vykdytojai, diplomatinis korpusas, visuomenės ir žiniasklaidos organizacijų atstovai, suinteresuoti laisvės ir demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms, tolerancijos vertybėms problematika dabarties pasaulyje ir istorine patirtimi.
|
Renginio iniciatorė, vertėja Irena Balčiūnienė, Helsinkio grupės veiklos liudininkė (dešinėje) |
|
Konferencijos programa ir pranešimai
(Dėkojame Bernardinai.lt už internetinėje svetainėje publikuotus konferencijos pranešimus*)
Konferencijos atidarymas ir darbinės sesijos – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2)
10.00–10.10 Sveikinimo žodis konferencijos dalyviams
Audronius Ažubalis, Lietuvos užsienio reikalų ministras, buvęs Lietuvos Helsinkio grupės rėmėjas
10.10.—12.00
Pirmoji sesija. Totalitarizmo gniaužtai ir saviraiškos laisvė. Laisva mintis, laisvas žodis, laisvas veikimas totalitarinio mąstymo nelaisvėje.
Moderuoja Markas Zingeris, rašytojas, VVGŽM direktorius
Pranešėjai :
Eitanas Finkelšteinas, buvęs Lietuvos Helsinkio grupės narys, mokslininkas, publicistas (Vokietija)
Andrejus Piontkovskis, Sistemų studijų instituto vyr. mokslininkas (Rusija)
Shmuel Ben Zvi, Radijo „Izraelio balsas“ tarptautinės transliacijos direktorius (Izraelis)
Prof. Dr. Gintautas Mažeikis, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės ir politinės teorijos katedros vedėjas
Atsakymai į klausimus, diskusija.
13.30–15.00
Antroji sesija. Antisemitizmas, ksenofobija, rasizmas, diskriminacija. Totalitarizmo pagundos ir nauji tolerancijos išbandymai
Moderatorius – Ronaldas Račinskas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vykdantysis direktorius
Pranešėjai:
Emanuelis Zingeris, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas
Hana Rosenthal – specialioji JAV Valstybės departamento įgaliotinė antisemitizmo klausimais (JAV)
Prof. Irena Veisaitė – Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja, germanistė, kultūrologė, Tolerancijos premijos laureatė
Prof. Šarūnas Liekis – Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas
Diskusija
15.30.–17.00
Trečioji sesija. Tikėjimo laisvė tolerancijos sankryžose. Laisvos visuomenės orientyrai.
Moderatorius – Andrius Navickas, Tolerancijos premijos laureatas, filosofas, interneto portalo „Bernardinai“ vyriausiasis redaktorius
Pranešėjai:
Simonas Gurevičius, Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius
Kunigas Julius Sasnauskas, OFM
Prof. Jevgenij Dikij, fondo „Ukrainos žydų fondas“ direktoriaus pavaduotojas (Ukraina)
Kunigas Tomas Šernas, Lietuvos evangelikų reformatų generalinis superintendentas
Ambasadorė Halina Kobeckaitė, pirmoji Tautybių departamento generalinė direktorė
Diskusija.
17.30—18.30
Specialioji dalis, skirta Lietuvos Helsinkio grupės veiklai.
Pristato Ieva Šadzevičienė, Tolerancijos centro vadovė
Muzikinė įžanga: Maurice Ravel „Deux Melodies Hebraiques“. Atliko sopranas Emily Daina Šaras (operos solistės Sigutės Stonytės mokinė, muzikos ir antropologijos magistrė (JAV), projekto „Dainos for Diversity“ vadovė, ugdanti tolerancijos vertybes Lietuvos jaunimo tarpe, ne formalaus ugdymo būdais). Akomponavo pianistas Šarūnas Meškys.
Istorikas Rolandas Gustaitis pristato Helsinkio grupės istoriją (foto/video instaliacija)
Helsinkio grupės veiklos liudininkės, vertėjos Irenos Balčiūnienės prisiminimai
Buvusio Helsinkio grupės nario Viktoro Petkaus apdovanojimo ceremonija. Apdovanojimą įteikė Lietuvos užsienio reikalų ministras A. Ažubalis |