
Ispanijos ambasadoriaus pavaduotojas Carlos Lucini Baquerizo, Ispanijos ambasadorius Miguel Arias Estevez ir direktorius Markas Zingeris

Tolerancijos centro vadovė I. Šadzevičienė, Ispanijos ambasadorius M. A. Estevez, ambasados darbuotoja L. Butkutė, direktorius M. Zingeris
|
2014 m. gegužės mėn. 8 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejuje atidaryta fotografijų paroda „Sefardų keliais: žydų palikimas Ispanijoje“. Parodoje buvo pristatomos Ispanijos žydų paveldo vietos tokiuose miestuose kaip Barselona, Žirona, Sevilija, Chaenas, Kordoba, Toledas, Segovija, Kaseresas, Avila, Leonas, Ovjedas ir Palma. Žydų paveldas ryškiausias būtent šiuose miestuose, nors jo vis dar atrandama ir kitur.
Atidarymo metu sveikinimo žodį tarė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris ir Ispanijos Karalystės Lietuvai ambasadorius Miguel Arias Estevez, plačiau papasakojęs apie spalvingą Ispanijos žydų bendruomenės istoriją, prasidėjusią dar romėnų laikais, maždaug prieš 2000 metų, kai žydai paliko Jeruzalę ir pasklido po pasaulį.
Viena didžiausių žydų bendruomenių įsikūrė Ispanijos, arba hebrajiškai Sefarado, žemėse.
Ištisus amžius sefardų bendruomenė gyveno taikoje ir gerovėje, nors buvo ir priespaudos, ir persekiojimų laikotarpių. Galiausiai, 1492 metų monarchų katalikų Ferdinando Aragoniečio ir Izabelės iš Kastilijos įsaku, žydai iš Ispanijos buvo išvaryti, siekiant išvengti jų neigiamos įtakos „naujiesiems krikščionims“ (taip vadinti Ispanijoje ir Portugalijoje į krikščionybę naujai atsivertę žydai ir musulmonai).
Žydų palikimas Pirėnų pusiasalyje mūsų dienomis atrandamas iš naujo. Visoje šalyje jaučiamas sefardų kvartalų, viduramžių sinagogų ir kultūrinių renginių atgimimas. Žydų, musulmonų ir krikščionių kultūrų samplaika šiame regione mus nukelia į įspūdingą kelionę po praeitį.
Senuosiuose Ispanijos žydų kvartaluose nerasime aukštų ir prabangių pastatų. Čia žydų palikimo vietos glaudžiai susijusios su kasdieniu gyvenimu ir jo atributais, ornamentiniais elementais ir pan. (Daugiau informacijos apie žydų palikimą Ispanijoje galite rasti šioje internetinėje svetainėje: www.spain.info).
Parodos atidarymo svečiai taip pat turėjo galimybę pamatyti filmuką apie žydų palikimą Ispanijoje.
|