Balandžio 20-ąją muziejaus Tolerancijos centre surengta dokumentinio filmo „Septynios šviesos“ peržiūra ir susitikimas su filmo režisiere Olga Sommerová. Visuomenei atviras renginys, skirtas paminėti Holokausto atminimo dienai – Yom HaShoah, įvyko bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje.
1322.jpg?OID=273372&filetype=4) Renginio svečiai
Sveikindamas susirinkusius, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris prisiminė Tolerancijos centro pastato istoriją – tarpukariu čia veikė žydų teatras, sovietmečiu – kino teatras „Pionierius“, tačiau jame nebūdavo rodomi filmai apie Holokaustą, o visuomenėje trūko atviros, viešos diskusijos. M. Zingeris pabrėžė būtinybę nuolat atrasti naujų būdų įtaigiai kalbėti apie Holokaustą.
„Kad mes nedarytume moralinio nusikaltimo milijonams sadistiškai nužudytų aukų, turime mokėti apie tai kalbėti vis naujai, įdomiai ir užtikrinti, kad tai nevirstų žurnalistine pornografija. Man atrodo, kad O. Sommerová, pasitelkdama šešių moterų liudijimus, sugebėjo tai padaryti“, – teigė muziejaus direktorius.
 Renginio akimirka
Į renginio svečius kreipėsi ir Čekijos Respublikos ambasados I sekretorius, misijos vadovo pavaduotojas Petr Vávra. Jo teigimu, filmas atskleidžia, kad žydai buvo ne tik nacistinio režimo aukos, bet ir aktyvūs kovotojai prieš blogį ir neteisybę.
Filmo režisierė O. Sommerová savo ruožtu pabrėžė svarbą kalbėti apie totalitarinius režimus ir tuos, kurie jiems priešinosi. Po filmo peržiūros režisierė diskutavo su prof. Irena Veisaite ir atsakė į žiūrovų klausimus.
Pauliaus Račiūno nuotr.
|