
|
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija kartu su Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi vykdo Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto atvirą projekto konkursą. Tiekėjų parengti projektai galėjo būti teikiami iki 2014 m. rugpjūčio 20 d. 13.00 val.
2014 m. rugpjūčio 20 d. 13 val. dalyvaujant komisijai įvyko konkurso pirmo voko atplėšimas. Konkursui pasiūlyta 16 projektų, kurie bus eksponuojami VVGŽM Tolerancijos centre nuo rugpjūčio 25 d.
Projektus, pateiktus anonimiškai, vertins projekto konkurso vertinimo komisija. Viešas konkurso rezultatų aptarimas vyks po rugsėjo 23 d., tikslesnė informacija bus skelbiama vėliau.
Panerių memorialas sušaudytų aukų skaičiumi yra didžiausia Holokausto vieta Lietuvoje, plačiai žinoma tarptautiniu mastu. Panerių miške be žydų tautybės piliečių taip pat nužudyti Lietuvos vietinės rinktinės, Armijos Krajovos kariai, įvairių tautybių Raudonosios armijos karo belaisviai, antinacinio pasipriešinimo dalyviai ir kitos nacių okupacinio režimo aukos.
Panerių memorialo, skirto Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo koncepcijos paskirtis – nustatyti Panerių memorialo sutvarkymo ir pritaikymo lankymui principus, maksimaliai išsaugant išlikusius autentiškus bei minimaliai atkuriant sunaikintus šios žudynių vietos elementus ir, siekiant įamžinti čia nužudytų aukų atminimą, numatyti priemones, skirtas ateitiems kartoms išsaugoti istorinę atmintį apie Holokaustą Paneriuose.
|
Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pateikia visuomenei šešiolika architektūrinių idėjų, mums atsiųstų iš Lietuvos ir kitų šalių, paskelbus tarptautinį konkursą Panerių memorialo rekonstrukcijai.
Panerių memorialas, kaip žinoma, žymi didžiausią nacizmo „mirties fabriką“ Lietuvoje. Pokariu čia buvo ekshumuoti tūkstančių žmonių palaikai, apdegę ir sudarkyti. Čia nacių ir jų talkininkų buvo žudomi vaikai su jų motinomis, seneliai, atsitiktiniai civiliai (čia rastos lėlės, šukos ir pan.). Nauji rekonstrukcijos projektai, į kuriuos įtraukti ir esami Panerių memorialo pastatai, skirti pažymėti didžiausią nacių okupacinio režimo nusikaltimų vietovę Lietuvoje ir pagerbti tūkstančių civilių žmonių, kurie nebuvo panaudoti vergiškam darbui, o tiesiog tapo barbariškų žudynių aukomis, atminimą. Iš čia buvo neįmanoma ištrūkti – sėkmingai baigėsi tik vienas didvyriškas lavonų degintojų komandos narių pabėgimas (apie kurį pasakojama dabartiniame Panerių muziejuje).
Panerių memorialas reikšmingas ir Lietuvai, ir visam civilizuotam pasauliui. Viena, čia faktiškai baigė savo istorinį kelią kultūros reiškinys, istorikų vadinamas „Lietuvos Jeruzale“. Turimais duomenimis, iš viso čia buvo išžudyta apie šimtas tūkstančių gyventojų, kurių dauguma buvo žydų kilmės, taip pat buvo kovotojų su nacizmu, įkaitų, karo belaisvių, kitų nacių režimo aukų.
Antra, tai viena didžiausių nacių nusikaltimų, vadinamų Holocaust by bullets (Holokaustas tiesiogiai žudant), vietų į Rytus nuo Nemuno ir Būgo, šalia kitos vietovės, vadinamos Babij Jar, Ukrainoje.
Suvokiant, kad ugdyti humanistines vertybes šiuolaikinėje Europoje ir visame pasaulyje yra ypač svarbu, kad Panerių memorialinis kompleksas turi palikti lankytojui, kad ir iš kur jis būtų atvykęs, neišdildomą įspūdį, taip pat siekiant šviesti jaunąją kartą dabar ir ateityje, o Panerius paversti svarbiu visos Europos edukacinio turizmo centru, LR Kultūros ministerija ir VVGŽM paskelbė tarptautinį konkursą architektūrinei idėjai, kuri perkurtų morališkai pasenusį memorialą, atsižvelgiant į šios vietovės autentiškus akcentus.
Siūlome pateiktus projektus visuomenės dėmesiui.
Markas Zingeris VVGŽM direktorius, Panerių memorialo Holokausto ir visoms nacizmo aukoms atminti kompleksinio sutvarkymo idėjos projekto konkurso vertinimo komisijos pirmininkas
|