ATMINIMO VAKARAS–KONCERTAS – „PASMERKTŲJŲ DIPLOMATAI“
2014 m. rugsėjo 17 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre vyko Antrojo Pasaulinio karo metais žydų gyvybes gelbėjusių diplomatų atminimo vakaras. Kaune rezidavusiems Japonijos vicekonsului Čėjunei Sugiharai (1900–1986) ir Nyderlandų konsului Janui Zwartendijkui (1896–1976) savo koncertą skyrė ansamblis „Orphic Trio“ iš Didžiosios Britanijos, atlikęs Josepho Achrono, Anatolijaus Šenderovo, Toru Takemitsu ir Dmitrijaus Šostakovičiaus kūrinius (visą koncerto programą rasite čia). „Orphic Trio“ – Orpheus Papafilippou (smuikas), William Routlege (violončelė) ir Rimantas Vingras (fortepijonas) – tai spalvingais ir originaliais pasirodymais pasižymintis ansamblis iš Londono. Ansamblio repertuaro pagrindą sudaro klasikų ir romantizmo atstovų kūriniai bei šiuolaikinių autorių kompozicijos.
Atminimo vakare dalyvavo gausus Lietuvoje reziduojančių diplomatų būrys. Renginio svečius pasveikino Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, J. E. Japonijos ambasadorė Lietuvoje Kazuko Shiraishi, J. E. Švedijos Karalystės ambasadorė Lietuvoje Cecilia Ruthstrom-Ruin, J. E. Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje Bertas van der Lingenas.
Japonijos ambasadorė K. Shiraishi plačiau papasakojo apie Antrojo pasaulinio karo metu Lietuvoje dirbusį Japonijos vicekonsulą Čėjunę Sugiharą, kuris, be valstybės sutikimo, tranzitines „vizas gyvenimui“ paskutinę akimirką išdavinėjo net traukinių stotyje ir taip išgelbėjo maždaug 6000 žydų gyvybes. „Pono Sugiharos poelgis išliks atmintyje ne tik kaip draugiškų ir abipusių Lietuvos ir Japonijos santykių simbolis, bet ir kaip amžinasis didžios drąsos ir atjautos testamentas“, – kalbėjo Japonijos ambasadorė.
Nyderlandų ambasadorius B. Lingenas išsamiai papasakojo apie Lietuvoje rezidavusio Olandijos verslininko ir diplomato J. Zwartendijko misiją gelbėti žydus, išduodant jiems vizas į Olandų Indoneziją.
Renginyje kalbėjusi Švedijos ambasadorė C. Ruthstrom-Ruin, pagerbdama Č. Sugiharos ir J. Zwartendijko atminimą, džiaugėsi galėdama dar kartą priminti legendinio Švedijos diplomato Raoulio Wallenbergo misiją gelbėjant Vengrijos žydus: jis pasiaukojo, gelbėdamas dešimtis tūkstančių žmonių gyvybių. Švedijos ambasadorė paragino ir dabar ginti žmogiškąsias vertybes, sekant R. Wallenbergo, Č. Sugiharos ir J. Zwartendijko pavyzdžiais, drąsiai stojant kovoti su priespauda, ksenofobija, netolerancija ir antisemitizmu.
Visą renginio programą rasite čia.
Renginio partneris – Londono „Santaros – Šviesos“ klubas.
|
 Renginio kuratorė, direktoriaus pavaduotoja Kamilė Rupeikaitė
 Nyderlandų Karalystės ambasadorius Bert van der Lingen
|