IŠKILMINGAI ATIDARYTAS PIRMASIS PASAULYJE SAMUELIO BAKO MUZIEJUS

Lapkričio 16 d. iškilmingai atidarytas naujas Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus padalinys – Samuelio Bako muziejus. Jame eksponuojama keliasdešimt pasaulinio garso dailininko Samuelio Bako tapybos darbų, kuriuos menininkas dovanojo Lietuvai.

Muziejaus atidarymo renginyje apsilankė per šimtą aukštų valstybės ir visuomenės veikėjų, užsienio diplomatų ir svečių. Susirinkusius pasveikino Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, Samuelio Bako muziejaus vadovė Ieva Šadzevičienė, LR kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, parlamentaras Emanuelis Zingeris, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Anne Hall. Muziejaus ekspozicijos koncepciją pristatė architektė ir dizainerė Viktorija Sideraitė-Alon, o ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio padėkos laišką perskaitė jo patarėjas Deividas Matulionis.

„Jūsų asmeninė istorija – tai veidrodinis tragiškos mūsų šalies ir sostinės Vilniaus istorijos atspindys. Esu labai sujaudintas dėl Jūsų sprendimo padovanoti Lietuvai savo kūrinius. Vertinu tai kaip susitaikymo ženklą, kaip ypatingą meilės ir ilgesio savo gimtajam miestui išraišką“, – rašoma laiške.

Vakarą karūnavo muziejaus atidarymo išvakarėse Vilniaus garbės piliečiu tituluoto Samuelio Bako kalba.

„Esu tokio amžiaus, kai didžioji mano ateities dalis yra man už nugaros, ir aš galiu laimingai šypsotis, nes man labai pasisekė, – atidarymo renginio metu kalbėjo Vilniaus garbės pilietis Samuelis Bakas. – Mano menas yra vertinamas. Tai man leidžia neblogai gyventi ir laisvai kurti. Tai dovanojo man prizų, apdovanojimų, garbės daktaro vardų, nuostabių mano pasiekimų pripažinimų. Tačiau kai tai nutikdavo, aš jausdavausi vienišas.

Šiandien yra kitaip. Šiandien <...> aš jaučiu, kad mane supa ištisa minia. Mano tėvas, seneliai, tetos ir dėdės, didžiulė beveidžių senojo Vilniaus žydų minia, daugybė žmonių, trečdalis miesto gyventojų, kurių gyvenimai tragiškai baigėsi. Visi jie didžiuojasi šiuo berniuku ir žavisi šiuo išskirtiniu įvykiu. Tai dėl jų Lietuvos valstybei padovanojau didelę savo kūrybos dalį. Tai jų atminimui dedikuoju Samuelio Bako muziejų“.

Kviečiame aplankyti pirmąjį ir kol kas vienintelį Samuelio Bako muziejų pasaulyje, įsikūrusį sostinės Naugarduko g. 10/2, bei sudalyvauti susitikime su Samueliu Baku, kuris vyks lapkričio 20 d. 17.30 val.

Samuelio Bako muziejaus atidarymo renginių rėmėjas - Baltijos-Amerikos laisvės fondas

Muziejaus atidarymo akimirkos. Jokūbo Jarmalavičiaus nuotraukos.