0
Jūsų krepšelis tuščias.
Krepšelis atnaujintas
Nėra galimybes įsigyti nurodyto produkto kiekio.

Pasiteirauti dėl didesnio kiekio

Paieška

Vilniaus Gaono Žydų Istorijos Muziejus
Vilna Gaon Museum of Jewish History

0

 

„Aš apdegęs krūmokšnis iš buvusio miško“ : pagerbiame žydų genocido aukas

 
Publikuota: 2024-09-23
...Aš apdegęs krūmokšnis iš buvusio miško, / Apanglėjęs ir nustebęs, kad išgyvenau. / Ir pajuodusių šakų, kaip laužomų pirštų, traškėjimas  / tai viskas, kas liko, ir viskas, ką girdžiu ir regiu. / Šias dvi gedulingas dienas visa žemė – kaip vienas didelis kapas, / dangus  kaip karstą dengianti purpuro skaraistė, / grubios lietuviškos vilnos skiautė, permirkusi krauju.“ (Sergejus Korablikovas) 
 
Kasmet rugsėjo 23-iąją minime Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Panerių memoriale (Memorialo g. 15) įvyko aukų pagerbimo ceremonija. Joje dalyvavo Lietuvos žydų bendruomenė, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, parlamentaras Emanuelis Zingeris, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas, kultūros ir švietimo ministrai, valstybinių institucijų atstovai, užsienio valstybių pasiuntiniai, delegacijos iš Lenkijos ir Izraelio. 
 
Pušų tyloje prisimenant čia nukankintus žydus, kalbėjusieji atkreipė dėmesį į Lietuvoje ir Europoje galvą keliantį antisemitizmą. Minėtas 2023-iųjų spalio 7-osios antpuolis prieš taikius Izraelio gyventojus. Ne vienas kalbėtojas pabrėžė, kad nacių vykdyti žiaurumai dabar atgimė Ukrainos žemėje. Prisiminta Rugsėjo 23-iosios išvakarėse išėjusi 102 metų buvusi Vilniaus geto kalinė, partizanė Fania Brancovskaja. Klausta, kada bus paskelbtos visų Paneriuose nužudytų žmonių pavardės, taip pat ir pavardės juos žudžiusiųjų. Priminta ir dar viena problema – niekaip neatsirandantys monumentai Holokausto aukoms ir žydus gelbėjusiems lietuviams.
 
***
1941–1944 metais nacių Vokietijos saugumo policijos pareigūnai ir jų vietiniai pagalbininkai (lietuviai savanoriai) Paneriuose sunaikino dešimtis tūkstančių Vilniaus žydų – 600 metų egzistavusios Lietuvos Jeruzalės gyventojų. Kartu su jais čia buvo nužudyti keli tūkstančiai žydų iš kitų Rytų Lietuvos miestelių – Švenčionių, Salų, Ašmenos.
 
Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis, dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkstančių. Daugiausia žydų Lietuvoje nužudyta Paneriuose prie Vilniaus, Šiauliuose, Alytaus krašte.
 
Pauliaus Račiūno nuotraukos
 
 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti