Koncertas Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai paminėti

Publikuota: 2021-01-23
Renginio data: 2021 01 25 Visi renginiai

Prieš beveik dešimt metų, 2011 metų rugsėjo 23 d. Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Tolerancijos centre vyko išskirtinis renginys: teatralizuotas koncertas „Sielų švytėjimas“, skirtas pražuvusio Lietuvos žydų pasaulio atminimui.Renginio režisierius, muzikos bei scenarijaus autorius buvo kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno bei Europos kompozitoriaus premijų laureatas Anatolijus Šenderovas (1945–2019). Teatralizuotame koncerte Lietuvos žydų religinės, pasaulietinės kultūros, buitinės klezmerių muzikos, šiuolaikinio ritmo, šviesos akcentai veikė vienas kitą, hebrajiški tradiciniai maldų tekstai ir kantiliacijos motyvai, senojo Vilniaus muzikos intonacijos pateiktos šiuolaikinio menininko akimis, pasitelkiant multimedijos priemones. Salės erdvėse, lyg praėjusių laikų aidas, trimis kalbomis, skambėjo jidiš poeto Abromo Suckeverio (1913-2010) eilėraščių fragmentai. „Apie netektis kalbėkime per gyvenimą – per tai, koks tas Lietuvos žydų pasaulis buvo, kokie buvo jo garsai, spalvos. Leiskime žiūrovui ir klausytojui pačiam tą pajusti, prisiliesti prie praeities gyvenimo garsų, spalvų ir skonių” – renginio tikslą tuomet įvardino kompozitorius.

Koncertas su muzikinio teatro elementais tąkart sudomino labai plačią auditoriją – nuo vaikų iki garbaus amžiaus klausytojų. Renginys pulsuoja emocijomis, gyva atmosfera to pasaulio, kurio šiandien nebėra, ir kuris išlikęs dokumentuose, prisiminimuose, kronikose.

Koncerte A. Šenderovo kūrinius atliko žymūs Lietuvos muzikai:
Rafailas Karpis (tenoras, skaitovas)
Petras Vyšniauskas (saksofonas)
Pavel Giunter (perkusija)
Arkadijus Gotesmanas (perkusija)
Armonų trio :
Ingrida Armonaitė (smuikas)
Irena Uss (fortepijonas)
Rimantas Armonas (violončelė)

Ansamblis „Vilniaus klezmeriai“ (vad. A. Gotesmanas ir B. Kirzneris):
Borisas Kirzneris (smuikas)
Dominykas Vyšniauskas (trimitas)
Eugenijus Kanevičius (tūba)
Arkadijus Gotesmanas (mušamieji)

Taip pat dalyvauja Andrius Bialobžeskis (skaitovas), Vilniaus Šolom Aleichemo vidurinės mokyklos moksleiviai.

Šviesos dailininkas – Darius Malinauskas.
Vaizdo dizaino autoriai – Gabija Urniežiūtė ir Lukas Malinauskas.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus salė, kurioje prieš beveik 10 metų vyko minimas koncertas, nuo 2020 metų lapkričio vadinasi Anatolijaus Šenderovo vardu.

Kviečiame prisiminti šį išskirtinį muzikinį spektaklį, kurio peržiūrą dedikuojame Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai paminėti ir sausio 25 d. 19 val. per muziejaus socialinio tinklo Facebook ir YouTube muziejaus paskyrą, stebėti koncerto įrašą.