Maskvoje įvyks renginys nuotoliniu būdu Pasaulio tautų teisuoliams iš Lietuvos atminti

Publikuota: 2021-01-19
Renginio data: 2021 01 21 Visi renginiai

Sausio 21 d., 17:00 val. (Maskvos laiku), ketvirtadienį, Rusijos žydų kongresas (RŽK) kartu su Lietuvos Respublikos ambasada Rusijos Federacijoje ir Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejumi organizuoja renginį nuotoliniu būdu Pasaulio tautų teisuoliams iš Lietuvos atminti. Šį garbingą vardą, kurį suteikia Izraelio memorialinis muziejus Jad Vašem už žydų gelbėjimą Holokausto metu, gavo 917 lietuvių. Tai bus vienas iš „Atminimo savaitės“ Rusijoje renginių, skirtų Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai.

Renginyje dalyvaus Lietuvos Respublikos ambasadorius Rusijos Federacijoje Eitvydas Bajarūnas, Rusijos žydų kongreso prezidento Jurijus Kanneris, Izraelio ambasadorius Rusijos Federacijoje Aleksandras Ben-Cvi, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorė dr. Kamilė Rupeikaitė,  Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus, Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja, Pasaulio tautų teisuolės Sofijos Binkienės anūkė Iga Makutėnienė, teatro režisierius Kama Ginkas, kuris buvo išgelbėtas Sofijos Binkienės šeimos. Renginio vedėjas – žurnalistas, RŽK Visuomeninės tarybos narys Michailas Gurevičius.

Kauniečių Binkių šeima bus vieni iš tų, apie kuriuos kalbės transliacijos dalyviai. Net devyni šios šeimos nariai buvo pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais. Karo metu Binkių namai tapo pagrindiniu adresu iš Kauno geto pabėgusiems žydams: čia buvo aptariami pabėgimo planai, padirbinėjami dokumentai. Tarp tų, kuriuos išgelbėjo Binkiai, buvo gydytojas Mironas Ginkas su žmona Fruma Mania ir jų mažyliu sūnumi Kama Ginkumi, kuris vėliau tapo garsiu teatro režisieriumi.

Sofija Binkienė, Pasaulio tautų teisuolė, 1967 m. sudarė ir išleido pirmąją Lietuvoje knygą apie žydų gelbėjimą – „Ir be ginklo kariai“. Tai dokumentų rinkinys ir liudijimai tų, kam pasisekė išgyventi karo metu. Visą gyvenimą ši didvyriška moteris, po karo dirbusi Radijo komitete vyriausiąja laidų vaikams redaktore, bendravo su išgelbėtais žmonėmis, tarp kurių buvo ir Ginkų šeima. Šiandien šį ryšį palaiko jų palikuonys, tarp jų Kama Ginkas ir Sofijos Binkienės anūkė Iga Makutėnienė.

Klausimus renginio svečiams galite užduoti čia: http://bit.ly/ask5oclock
Tiesioginė transliacija bus rodoma Rusijos žydų kongreso „Facebook“ paskyroje https://www.facebook.com/events/335732717564658/ bei „YouTube“ platformoje: https://youtu.be/FvTYQnSZFi8\.