Sauliaus Paukščio fotografijų paroda „Vilniaus istorijos“

Žydai istorinėje Lietuvos teritorijoje apsigyveno jau XIV a. pirmojoje pusėje, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laikais. Taip susikūrė unikali Lietuvos žydų, vėliau imtų vadinti litvakais, bendruomenė. Nuo XIX a. pabaigos, o ypač po Pirmojo pasaulinio karo, Lietuvos Respublikoje ir Vilniaus krašte kūrėsi platus pasaulietinių švietimo įstaigų jidiš ir hebrajų kalbomis tinklas, šalia jų -  pasaulietinių ir religinių knygų spaustuvės, suklestėjo žydų literatūra ir menas. 1941–1945 metais visos Europos, įskaitant Lietuvą, žydai išgyveno tautos naikinimą. Smarkiai nukentėjo ir jų kultūros paveldas. Daug svarbių istorinių žydų bendruomenės objektų buvo sunaikinta arba suniokota. Tačiau ir šiandien Lietuvos miestuose ir miesteliuose galima atrasti erdvių ir pastatų, praeities žydų gyvenimo liudytojų.

Vilniaus, vadinamo Lietuvos Jeruzale, svarba pasaulio žydų istorijoje yra išskirtinė. Čia žydų bendruomenė susikūrė XVI a. Iš 1633 m. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos galutinai suformuoto Vilniaus žydų kvartalo yra išlikusi tik nedidelė dalis – Gaono, M. Antokolskio, Stiklių, Žydų gatvės. Šalia veikiančios sinagogos (Pylimo g. 39) yra likę buvusių sinagogų ir maldos namų pastatų, pvz.: Gėlių g. 6, Lapų g. 6, Aguonų g. 5 (kieme). Vilnius garsėjo kaip žydų knygų spaustuvių centras, viena žymiausių buvo Romų spaustuvė (1799–1940), kurios yra išlikę keletas pastatų: Šiaulių g. 2, 3, 4, Šv. Dvasios g. 2. Iš pasaulietinių mokyklų tinklo yra išlikę buvusiosios realinės gimnazijos (Rūdninkų g. 8), Sofjos Gurevič mergaičių gimnazijos (Aguonų g. 5), mokyklos „Ort“ (Islandijos g. 3), amatų mokyklos „Pagalba per darbą“ (Subačiaus g. 17) pastatai. Taip pat yra likę žydų ligoninių pastatų Kauno, Kęstučio ir Ligoninės gatvėse, žydų atgimimo draugijos „Meficei haskala“ bibliotekos pastatas (Žemaitijos g. 4). Vilniaus žydų istorijai reikšmingas yra ir Naujamiesčio rajonas, kuriame buvo žydų teatras (Naugarduko g. 10; dabar tai yra vienas iš Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus pastatų), berniukų mokykla „Tušija“ ( Šopeno g. 8) ir kt. Vilniuje veikia žydų kapinės (Sudervės kel. 28), kur ilsisi žymių politikos ir kultūros veikėjų palaikai, tarp  jų  Vilniaus Gaono ir rabino Grodzenskio.

Vilniaus senamiesčio gatvelėse galima rasti buvusių  įvairių amatų dirbtuvių, parduotuvių, kavinaičių ir nedidelių manufaktūrų pastatų ir patalpų. Čia taip pat tradiciškai dirbo žydai, tai žymi reklaminių užrašų likučiai. Žydų gyventuose senamiesčio kiemuose galima rasti ir mažosios architektūros charakteringų detalių, architektūrinių elementų, dekoro detalių.

Visa tai liudija daugelio kartų žydų gyvenimus, ypač skaudžiai primindamos apie tuos žmones, kurie prievartos buvo išvaryti iš namų ir nebegrįžo. 1941 m. po sovietinės prasidėjus nacistinei okupacijai tik nedaug Lietuvos žydų suspėjo pasitraukti, tuo tarpu didžioji dalis likusiųjų buvo išžudyti per Holokaustą. O per sovietmetį žydiškos kultūros ir tapatybės pėdsakai dar labiau sunyko. Tačiau žydai niekada nenustojo būti viena ryškiausių lietuviškosios mozaikos spalvų, žydų bendruomenė buvo, yra ir liks Lietuvos dalimi ir pasididžiavimu.

Šios parodos atvaizdai – tai Vilniaus žydų gyvenimo istorijos.

Spausdinant daugumą šios parodos fotgrafijų, naudota senovinė, dar XIX a. atrasta technologija Van Dyke Brown. Šia technologija spaustos fotografijos vienetinės ir unikalios, o savo struktūra ir pustonių išraiškingumu artimos grafikos darbams. Savitas darbų archaiškumas priartina eksponuojamus atvaizdus prie jautrios išlikimo ir atminties idėjos. O istorijos apie Vilniaus gyventojus, jų kasdienybę, džiaugsmus ir dramas – visa tai, kas vyko šiose miesto gatvėse, kiemeliuose, aikštėse – visa tai galima atrasti šiuose parodos atvaizduose – tai Vilniaus istorijos – saugančios atsiminimus, fiksuojančios ir nuolat besikeičiančios. Gyvo miesto istorijos.

Sauliaus Paukščio informacija