Ema Goldman

Ema Goldman (1869, Kaune – 1940) – buvo viena iš pirmųjų garsiai prabilusių ir kovojusių už moterų teises. Būdama 16 metų ji išvyko į Ameriką, tikėdamasi, kad gyvenimas šioje šalyje bus visiškai kitoks nei tuometėje Rusijos imperijoje. Tačiau ir čia gyvenimas nebuvo rožėmis klotas. Be visų kitų socialinių klausimų, E. Goldman aktyviai pasisakė moterų švietimo, lygybės ir reprodukcinių teisių klausimais. Tiesa, ji ne visiškai sutiko su tuomet aktyvėjusiu sufražisčių judėjimu, siekusių moterų balsavimo teisės. E. Goldman manė, jog moterų emancipacija prasideda ne prie balsadėžės, bet tik jos pačios sieloje.

„Reikalauju nepriklausomybės moteriai, jos teisės save išlaikyti pačiai, gyventi sau pačiai, mylėti ką tik ji nori ar tiek mylimųjų, kiek ji geidžia. Reikalauju laisvės abiems lytims, veiksmų laisvės, laisvės meilėje ir laisvės motinystėje.“

Tokios Emos Goldman mintys buvo nepaprastai drąsios XX a. pr. visuomenei. Nors kai kurios jos idėjos, net praėjus daugiau nei šimtui metų priimtinos ne visiems, vis dėl to nemažai jų jau tapo savaime suprantama kasdienio visuomenės gyvenimo dalimi. E. Goldman autobiografija ,,Living My Life” yra tarsi šiandien vis dar aktualus manifestas, jog kiekvienas turėtume teisę gyventi taip, kaip norime ir būti tuo, kuo norime.