Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
Publikacijos internete
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
PARAMA
MUZIEJUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE
MŪSŲ PARTNERIAI
J. KAZLAUSKO TAPYBOS DARBO DOVANOJIMO CEREMONIJA


Mecenatas L. Sternas su žmona Cile

 
Direktorius M. Zingeris kalba apie litvakų meno kolekcijos svarbą „Meno rinkos“ direktorė Simona Makselienė pristato
J. Kazlausko kūrybą meno rinkos kontekste
   

2014 m. birželio mėnesio 27 d. Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre įvyko Jokūbo Kazlausko (Jacques Koslowsky1904–1993) tapybos darbo „Natiurmortas“(XX a. 6 – 7 deš.) dovanojimo ceremonija. Mecenatas donatorius iš JAV Leonas Sternas iškilmingai įteikė Valstybiniam Vilniaus Gaono žydų muziejui J. Kazlausko tapybos darbą. Tai pirmas šio tapytojo, l‘École de Paris vėlyvosios bangos atstovo darbas, patenkantis į muziejaus fondus.

 

VVGŽM pranešimas spaudai

Dovanodamas natiurmortą atrado žmonos portretą

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, šiemet minintis 25-erių metų atkūrimo sukaktį, sulaukė pirmos dovanos – išeivis iš Lietuvos, dailės galeriją Niujorke turintis kolekcininkas, gydytojas Leonas Sternas penktadienį įteiks muziejaus direktoriui Markui Zingeriui dailininko litvako Jokūbo Kazlausko (Jacques Koslowsky) paveikslą – natiurmortą. Tai bus pirmasis šio tapytojo, École de Paris vėlyvosios bangos atstovo darbas, patenkantis į muziejaus fondus. Kolekcininkas pažadėjo ir toliau bendradarbiauti su muziejumi, pildant litvakų meno kūrinių kolekciją. Tikimasi, kad šis mecenatystės pavyzdys ilgainiui virs gražia glaudaus bendradarbiavimo su išeiviais iš Lietuvos, su privačiais kolekcininkais ir fondais tradicija. Taip klojami pamatai muziejaus ambicingam projektui, kai būsimoji VVGŽM atšaka – Litvakų galerija – taps išskirtiniu traukos objektu, netikėtų atradimų vieta.

Atradimų muziejuje netrūksta ir šiandien. Paveikslą dovanojęs Leonas Sternas maloniai nustebo čia netikėtai atradęs vilniečio dailininko Rafaelio Chvoleso pokariu tapytą savo žmonos portretą. Prieš keliolika metų Paryžiuje miręs Rafaelis Chvolesas, praėjus vos dešimtmečiui po karo ir Holokausto, ieškojo Vilniuje paveikaus veido, galinčio perteikti pražudytos bendruomenės atmintį. Jo dėmesį patraukė bičiulių Gordonų mažametė dukrelė Cilė, kurios liūdnas žvilgsnis sudomino tapytoją. Užaugusi Cilė ilgai ieškojo šio portreto, kuris kartu su iš sovietinės Lietuvos pasitraukusiu dailininku keliavo į Varšuvą, Paryžių, kol galiausiai menininko sūnų dėka po penkiasdešimties metų grįžo į Vilnių. Tikimasi, kad ateity Valstybinio Vilniaus Gaono muziejaus ir būsimojo Litvakų kultūros ir dailės centro svečiams ir bičiuliams malonių atradimų tik daugės.

Tapytojas Jokūbas Kazlauskas gimė 1904 metais nedideliame Pakuonio miestelyje, Prienų rajone. Tėvai jam davė Jankelio vardą, tačiau būsimasis dailininkas prisistatinėjo Jokūbo vardu.

1920–1922 m. mokėsi Vienožinskio Aukštuosiuose piešimo kursuose, 1922–1924 m. studijas tęsė Kauno meno mokykloje. Jaunuolis išsiskyrė savo gabumais ir, laimėjęs stipendiją, išvyko mokytis įFlorenciją, kur studijavo mediciną ir tapybą Reggia Academia de Belles Art. Baigęs mokslus Kazlauskas persikėlė įTel Avivą. Įkvėptas egzotiškų Palestinos vaizdų jis daug tapė, dalyvavo parodose, dirbo meno kritiku. Dailininkas ėmė pasirašinėti Jacques Koslowsky vardu.

Pagyvenęs Palestinoje, Kazlauskas nusprendė grįžti į Europą. Jis apsistojo Paryžiuje, čia įstojo į École Paris Beaux-Arts, kurią baigė 1932 m. Monparnase Kazlauskas įkūrė savo studiją, kurioje lankėsi Henri Matisse, Chaimas Soutine, Michelis Kikoïne, Pinchus Krémègne ir kiti žymūs dailininkai.

Gyvendamas Paryžiuje dailininkas nuolat eksponavo savo darbus žymiausiuose to meto Paryžiaus dailės salonuose, tačiau nepamiršo ir Lietuvos – 1930–1938 m. buvo dažnas gimtinėje rengiamų parodų dalyvis.

1940 m. Kazlauskui teko bėgti iš nacių okupuoto Paryžiaus. Jis išvyko į Niujorką ir 1946 m. tapo JAV piliečiu. Niujorke menininkas iliustravo knygas, dirbo tekstilės dizaineriu, tapybos darbus eksponavo įvairiose meno galerijose.

1947 m. dailininkas sugrįžo į Europą ir vėl apsigyveno Paryžiuje. 1952 m. du jo darbai buvo išrinkti į Prancūzijos nacionalinę kolekciją. 1960 m. Kazlauskas surengė personalinę parodą JAV ir eksponavo savo darbus Niujorko miesto galerijoje, 1966 m. – Di Salvo galerijoje, Niujorke.

Nuo 1964-ųjų Kazlauskas vis daugiau laiko praleisdavo Maljorkoje, kur 1969 m. persikraustė visam laikui. Jis apsigyveno nedideliame Bunjolio miestelyje, kurio senelių namuose, sulaukęs 89-erių, ir mirė. Čia gyvendamas daug tapė, ypač mėgo tapyti miestelį ir jo apylinkes, rengė parodas. 100-ųjų dailininko gimimo metinių proga Bunjolio merija paskelbė 2004-uosius Koslowskio metais. Šiandien Bunjolio miestelyje veikia Jacques‘o Koslowskio draugų asociacija, kuri 2005 m. surengė dailininko parodą Maljorkos sostinėje Palmoje, prestižinėje Barcelo fondo salėje.

 

Mecenatas L. Sternas ir direktorius M. Zingeris pasirašo paveikslo dovanojimo aktus Galerininkas L. Sternas ir direktorius M. Zingeris
Parengė Aušra Rožankevičiūtė, Vilma Gradinskaitė  
Informacija atnaujinta: 6/30/2014
Informacija
2017.01.30

KAINORAŠTIS

***

 

Dėl ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų muziejaus padaliniuose  prašome susisiekti iš anksto: tel.  tel. 8 663 53322,  
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***
Tolerancijos centro darbo laikas:
pirmadienį – ketvirtadienį 10–18 val.,
penktadienį 10–16 val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16 val.

***

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:
pirmadienį–ketvirtadienį 9–17 val.,
penktadienį 9–16
val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16
val.

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje 
(Pamėnkalnio g. 12)

Programa skirta 7–12 klasėms
Edukacinės programos
kaina
1,00 € mokiniui
Informacija ir rezervavimas:
tel. (8 5) 212 7083,

el. paštas
jewishmuseum@jmuseum.lt

 ***

Panerių memorialas:
Nuo spalio iki gegužės mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą
Pirmadienį nedirbame,

antradienį–sekmadienį 9–17 val.

***

Jei norite užsakyti ekskursiją Panerių memoriale,
susisiekite tel. +370 699 90 384 arba elektroniniu paštu mantas.siksnianas@jmuseum.lt
likus bent dienai iki planuojamos ekskursijos

***
Kviečiame aplankyti nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

Žydų gyvenimas Lietuvoje

Dingęs pasaulis

 Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

VVGŽM bibliotekos darbo laikas:
I – 11-15 val.
III – 11-15 val.
V – 11 – 15 val.
II ir IV skaitytojai neaptarnaujami.
Tel. (8 5) 261 3128,
+370 652 70179

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.
Daugiau informacijos

 


 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.