Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Valstybės biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi VĮ „Registrų centras“
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
A. s. : LT347044060001122261, AB SEB bankas
Nėra PVM mokėtojas
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI :::
STRUKTŪROS SCHEMA
KONTAKTAI
DIREKTORIUS
SKYRIAI
PATALPŲ NUOMA
ISTORINIAI TYRIMAI
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
ŽYDŲ GELBĖTOJŲ CEREMONIJOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
Publikacijos internete
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
NUORODOS
PARAMA
MUZIEJUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE
MŪSŲ PARTNERIAI
2007 03 06 Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimo ceremonija Telšiuose

 

2007-ųjų kovo 6-tą dieną į Telšių Žemaitės dramos teatrą rinkosi ypatingi žmonės – žydų gelbėtojai, Pasaulio Tautų Teisuoliai, jų vaikai ir giminaičiai, gausus būrys telšiškių. Į vieną būrį šią popietę juos suvedė neeilinis renginys – Pasaulio Tautų Teisuolių apdovanojimo ceremonija, kurios rengėjai Izraelio valstybės ambasada, Telšių savivaldybė, Telšių dramos teatras, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir Lietuvos žydų bendruomenė.

Teisuolių apdovanojimo ceremonija Telšiuose buvo ypatinga ne tik apdovanotųjų gausa – 29 Teisuoliams (deja, daugumai po mirties) buvo įteikti Pasaulio Tautų Teisuolio medaliai, bet ir išsiskyrė nepaprasta nuoširdumo, supratimo ir gerumo nuotaika, kurios kaltininkas ir autorius – specialiai į šią ceremoniją iš Izraelio atvykęs, per karą Telšių ir Plungės rajonų kaimuose išsislapstęs Jehošua Šochotas.

Jau 2-3 metai, kai Jehošua Šochotas kartu su geru savo bičiuliu Jakovu Gurvičiumi, taip pat buvusiu telšiškiu, kurį labai gerai prisimena daugelis ir dabar Telšiuose gyvenančių žmonių, labai intensyviai ir tikslingai dirba, norėdami įamžinti savo gelbėtojų – nemažo būrio Telšių ir aplinkinių rajonų gyventojų atminimą. Sudėtingą ir ilgą savo išsigelbėjimo kelią Jehošua ir Jakovas detaliai aprašė pristatydami savo gelbėtojus apdovanojimui Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi Lietuvoje ir Pasaulio Tautų Teisuolio vardui gauti Jad Vašem, Jeruzalėje. Jehošua ir Jakovo žodžiais tariant:

 

Mudu – Jakovas Gurvičius ir Jehošua Šochotas praėjome gana panašų išsigelbėjimo nuo mirties kelią. Abu buvome įkalinti Rainių ir Gerulių stovyklose ir Telšių gete, abu nuo 1941 -ųjų gruodžio pabaigos iki pat išsilaisvinimo 1944 m. spalį pabuvojome keliose dešimtyse kaimų, daugelyje valstiečių šeimų, kurios mus slėpė, maitino, davė pastogę, šildė.

Ypatingai norime paminėti tris Telšių rajono kaimus – Kalnėnų, Vygantiškių ir Buožėnų, kurie yra greta vienas kito apie 4–5 km į šiaurę nuo Telšių. Dauguma šių kaimų gyventojų – valstiečių šeimos savo ūkiuose slėpė žydus arba padėdavo pabėgusiems ir ieškantiems vietos slapstytis žydams. Kiekvienas šių kaimų gyventojas atidarydavo savo namų duris į jas pasibeldusiems, pabėgusiems nuo žudikų persekiojimų.

            

Ir Jakovo Gurvičiaus, ir Jehošua Šochoto prisiminimai labai vertingi, išsamūs. Juose nepaprastai tiksliai, dokumentiškai aprašytas tiek Jakovo, tiek Jehošua ilgas ir sudėtingas slapstymosi kelias, einant iš vieno kaimo į kitą, iš vienų valstiečių pas kitus. Abiems dažnai teko keisti slapstymosi vietas, nes pavojai tykojo nuolat. Tikslumas, patikima faktologija, gelbėtojų ir jų vaikų patvirtinantys liudijimai lėmė tai, kad Pasaulio Tautų Teisuoliais pripažinta net 14 Jehošua Šochoto, jo motinos Reizl Šochotienės ir brolio Chaimo gelbėtojų. Tai:

  • Benigna Budzinskienė (1897-1975)
  • Antanas Budzinskas (1899-1967)
  • Stefanija Budzinskaitė gim. 1921 m.
  • Benigna Budzinskaitė gim. 1923 m.
  • Domicėlė Pagojutė (1889-1972)
  • Baltramiejus Pagojus (1897-1992) 
  • Julius Pagojus (1894-1953) 
  • Julijona Pagojienė (1911 -1988)
  • Napoleonas Šaulys (1904-1991)
  • Marcijona Šaulienė  (1905-1987)
  • Julijonas Šiaulys (1898-1970)
  • Zofija Šiaulienė (1914-1997)
  • Povilas Vagnorius (1908-1986)
  • Stanislava Vagnorienė (1912-1995)

 

Tradiciškai Teisuolių apdovanojimo ceremoniją pradėjo Izraelio valstybės ambasadorius pasveikino Teisuolius, papasakojo susirinkusiems apie šį nepaprastai reikšmingą Izraelio valstybės apdovanojimą ir suteikė žodį Jehošua Šochotui.

 

Jehošua Šochotas, pasidalinęs savo skausmingos patirties prisiminimais, pristatė savo gelbėtojus, papasakojo apie kiekvieną iš jų.

 

             Kitas buvęs telšiškis –  Jakovas Gurvičius, kurio gelbėtojams taip pat buvo įteikiami apdovanojimai, be minėtos veiklos t.y. Teisuolių atminimo įamžinimo, 2005 metais dalyvavo muziejaus projekte – videodokumentinio filmo Palieku tau savo vaiką (režisierė Lilija Kopač) sukūrime. Jakovo seserį Rūtą Gurvičiūtę ir jos vyrą telšiškį Praną Laucevičių negailestingas likimas ištiko paskutinę karo dieną, juos išdavė Rūtos studijų draugas. Praną ir Rūtą sušaudė Kairiškėse, prie Virvyčios upės kranto 1944-ųjų spalį.

Per šią ceremoniją Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Chen Ivry Pasaulio Tautų Teisuolės medalius įteikė Telesforą užauginusiai Prano seseriai Jadvygai Laucevičiūtei Baužienei  ir Telesforo močiutei, Prano ir Jadvygos motinai Onai Laucevičienei (po mirties).

 

Jakovui Gurvičiui pavedus, jo žodžius, skirtus mylimiems telšiškiams, perskaitė  Jakovo ir Jadvygos sūnėnas Telesforas Laucevičius.

 

Po to buvo įteikti Pasaulio Tautų Teisuolių medaliai Jakovo Gurvičiaus, jo motinos Rozos ir mažojo Telesforo gelbėtojams. Apdovanotieji:

 

  • Juozapas Byra (1898-1967)
  • Stanislava Byrienė (1909-1998)
  • Raimondas Buknys mirė 1946 m.
  • Stasė Buknienė mirė 1949
  • Ona Laucevičienė (1884-1952)
  • Jadvyga Baužienė (Laucevičiūtė) 1914 m.
  • Pranciškus Šaulys (1898-1983)
  • Domicėlė Šaulienė (1899-1979)
  • Vaclavas Šukšta (1897-1988)
  • Halina Šukšta (1910-1970)
  • Stanislava Dausinienė (1888-1962)

 

Per šią ceremoniją Pasaulio Tautų Teisuolių medaliai buvo įteikti ir buvusio kuršėniškio Chackelio Fleišerio ir jo žmonos Lėjos Kopel gelbėtojams – Stanislovui ir Stanislavai Liškams bei Kazimierui ir Petronėlei Gailiūnams. Chackelis Fleišeris, sulaukęs garbaus amžiaus ir dabar tebegyvena Izraelyje. Liškų apdovanojimą priėmė sūnus Antanas, Gailiūnų – giminaitė Lina Apulskienė.

Tik trys Teisuolės –  Jadvyga Laucevičiūtė Baužienė, Stefanija Budzinskaitė ir Benigna Budzinskaitė sulaukė šios dienos ir pačios priėmė savo apdovanojimus. Tačiau salėje buvo daugelis Teisuolių vaikų, kurie per karą, nors ir buvo vaikai, tačiau puikiai prisimena ne tik išsigelbėjusius Jehošua Šochotą ir Jakovą Gurvičių, bet ir tuos baisiuosius laikus, kurie neišdilo iš jų atminties. Gal todėl kiekvienas Jehošua žodis buvo sutinkamas su dideliu jauduliu ir supratimu.

Gelbėtojų vardu padėkos žodį tarusi Stasė Vagnoriūtė Kepalienė pasakė neužmirštamus žodžius:

 

Yra keletas žodžių, kurie visada turi būti rašomi iš didžiosios raidės: Motina, Tėvynė, Meilė, Gyvenimas. Norėčiau prisiminti Stasiuko Šochoto motiną – ji man visam gyvenimui išliko Izraelio Motinos simboliu. Reikėjo matyti tas atokvėpio valandėles, kai ji trumpam susitikdavo su abiem savo vaikais– kaip ji džiaugėsi ta akimirka, kuri buvo tokia trapi ir galėjo bet kada baigtis tragiškai, kaip globojo ir mylavo savo berniukus. Ir juk ji ne viena tokia buvo, tačiau jos aš niekada neužmiršau, daugybę kartų apie tai esu pasakojusi savo artimiesiems ir pažįstamiems. Širdingai dėkoju Izraelio ambasadoriui už tokį aukštą mūsų tėvų, senelių visų gelbėtojų įvertinimą, dėkoju, kad mus visus šiandien čia surinko, nes mūsų gretos – ir gelbėtojų, ir išgelbėtųjų jau senka...

 

Teisuolių Halinos ir Vaclovo Šukštų dukra Teresė Pajevska Scheller ir sūnus Ryszard Szukszta į ceremoniją Telšiuose atvyko iš Lenkijos, Gdansko. Po šešiasdešimties metų pertraukos Teresė kreipėsi į susirinkusius lietuviškai, papasakojo kokiomis sąlygomis vyko Jakovo Gurvičiaus ir jo motinos Rozos Gurvičienės gelbėjimas. Garsių dvarininkų palikuonys Šukštos, rašytojos Šatrijos Raganos giminaičiai, per karą gyveno Telšių miesto centre, o antrame šio namo aukšte gyveno Telšių saugumo policijos viršininkas Juodviršis. Pas Šukštas Jakovas ir jo motina Roza slapstėsi ypatingai sunkiu jiems laikotarpiu, Jakovas niekada neužmiršo jų gerumo. 

Teisuolius ir jų vaikus sveikino Telšių miesto meras Vytautas Urbanavičius, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius, Telšių Žemaitės gimnazijos direktorius Žydrūnas Želnys, Šolom Aleichmo žydų mokyklos direktorius, buvęs telšiškis, Miša Jakobas.

 Ypatingą akcentą šiai ceremonijai suteikė Telšių dramos teatro spektaklis Telšiai–Dovanų Kalva (režisierė Laima Pocevičienė). Teatro studijos jaunieji  aktoriai, moksleiviai meno ir širdies kalba atkūrė Rūtos Gurvičiūtės ir Prano Laucevičiaus meilės ir mirties istoriją

Šis įsimintinas renginys – puiki gerumo pamoka visiems, kurią įprasmino Jehošua Šochoto pasakyti žodžiai: nužudyti žmogų tuomet buvo labai lengva. O išgelbėti labai sudėtinga. Man, vienam žydų vaikui išgelbėti, prireikė daugybės žmonių didžiulio pasiaukojimo ir atsidavimo, tie žmonės rizikavo savo ir savo artimųjų gerbūviu ir gyvybe. O žudikai, kurie žudė žmones apmulkinti Hitlerio propagandos skelbusios, kad,  kai neliks žydų bus lengvesnis gyvenimas, kur jie dabar? O mes su Jumis, brangieji Teisuoliai, esame čia, džiaugiamės gyvenimu ir vienas kitu. Norėčiau tikėti, kad ateityje pasaulis bus geresnis ir mūsų anūkams nereikės rengti tokių renginių, kokį mes šiandien surengėme, nes jei nebus žudikų,  nereikės ir gelbėtojų.

Nelengva buvo skirtis Jehošua Šochotui su savo gelbėtojais, klasės draugais, taip širdingai jį sutikusiais gimtajame mieste – Telšiuose.

 

 

Danutė Selčinskaja

VVGŽM žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo

skyriaus vedėja

Informacija atnaujinta: 3/20/2007
Informacija
2017.01.30

KAINORAŠTIS

***

 

Dėl ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų muziejaus padaliniuose  prašome susisiekti iš anksto: tel.  tel. 8 663 53322,  
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***
Tolerancijos centro darbo laikas:
pirmadienį – ketvirtadienį 10–18 val.,
penktadienį 10–16 val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16 val.

***

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:
pirmadienį–ketvirtadienį 9–17 val.,
penktadienį 9–16
val.,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16
val.

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje 
(Pamėnkalnio g. 12)

Programa skirta 7–12 klasėms
Edukacinės programos
kaina
1,00 € mokiniui
Informacija ir rezervavimas:
tel. (8 5) 212 7083,

el. paštas
jewishmuseum@jmuseum.lt

 ***

Panerių memorialas:
Nuo spalio iki gegužės mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą
Pirmadienį nedirbame,

antradienį–sekmadienį 9–17 val.

***

Jei norite užsakyti ekskursiją Panerių memoriale,
susisiekite tel. +370 699 90 384 arba elektroniniu paštu mantas.siksnianas@jmuseum.lt
likus bent dienai iki planuojamos ekskursijos

***
Kviečiame aplankyti nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

Žydų gyvenimas Lietuvoje

Dingęs pasaulis

 Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

***

VVGŽM bibliotekos darbo laikas:
I – 11-15 val.
III – 11-15 val.
V – 11 – 15 val.
II ir IV skaitytojai neaptarnaujami.
Tel. (8 5) 261 3128,
+370 652 70179

***

DU PROCENTUS PAJAMŲ MOKESČIO SKIRKITE MUZIEJUI
Skirkite 2 proc. pajamų mokesčio Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejui ir taip paremkite jo veiklą.
Daugiau informacijos

 


 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.