Jehošuos Kovarskio tapybos parodos „Chaoso sutramdymas“ atidarymas

Publikuota: 2019-05-31

Šį pavasarį Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus dailės rinkinį pasiekė tapytojo Jehošuos Kovarskio (1907-1967) sūnėno ir dukterėčios su šeimomis dovana – 28 didžiaformatės drobės, kurtos XX a. 6 ir 7 dešimtmečiais. Davidas Finkelsteinas ir Sandra Ben-Artzi – J. Kovarskio žmonos ir mūzos, žinomos šokėjos ir dainininkės Corinne Chochem sesers Fanios vaikai – padovanojo vertingą meninį palikimą Lietuvai. Jehošuos Kovarskio tapybos parodos „Chaoso sutramdymas“ atidarymas vyko gegužės 29 d. vakarą, VVGŽM Tolerancijos centre. Tą vakarą muziejaus salėje pasidžiaugti J. Kovarskio kūryba ir pabendrauti su menininko giminaičiais susirinko gausu svečių, tarp kurių buvo VVGŽM vadovybė, LR Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė bei kiti kultūros institucijų atstovai ir meno mylėtojai, kolekcininkai. Vakaro metu taip pat galima buvo išvysti choreografines „Vilniaus baleto“ teatro kompozicijas, įkvėptas J. Kovarskio kūrybos.

VVGŽM direktorė Kamilė Rupeikaitė dėkojo susirinkusiems ir visai komandai, dirbusiai prie šios parodos atidarymo, kuri simboliškai leidžia pradėti minėti muziejaus įkūrimo 30-metį.
Savo ruožtu Kultūros viceministrė Ingrida Veliutė dėkojo ne tik muziejaus darbuotojams ir J. Kovarskio giminaičiams, tačiau ir pabrėžė parodos išskirtinumą: „Ryškiaspalviai darbai šiandien primena besibaigiantį pavasarį, atgimimo chaosą, kuris lėtai pereina į ritmingą brandesnę vasarą. Tai lyg pradžių pradžia, apgaulingai nuteikianti, joge esame padėties valdytojai, nors iš tiesų tai seniai nusistovėjusi aiški tvarka, struktūra ir ramybė, kuri spinduliuoja šioje parodoje, o mes tik galime būti jos naratyvo skaitytojai.“
Parodos kuratorės Ieva Šadzevičienė (VVGŽM Tolerancijos centro ir Samuelio Bako muziejaus vadovė) ir Vilma Gradinskaitė (VVGŽM muziejininkė ir menotyrininkė) pasakojo susirinkusiems svečiams apie J. Kovarskio kūrybą, kurios procesas buvo ritualas, kurio metu per abstrahuotas siurrealistines formas, grynas spalvas ir judėjiškus archetipus iš tamsos gimsta šviesa, iš chaoso – tvarka.
„Kai buvau aštuntokas radau apie jį straipsnį „Time“ žurnale ir labai juo didžiuodamasis nusinešiau parodyti savo klasės draugams. Gaila, bet jaunystėje per daug nesidomėjau giminystės ryšiais, ir tiesą sakant, tik dabar, besiruošdamas parodai, aš sužinojau apie Jehošuos ankstyvuosius metus gimtajame Vilniuje, ir faktą, kad jis gyveno šalia šio muziejaus. Laimingai susiklosčiusių aplinkybių dėka, geriausi iš saugomų kūrinių pagaliau sugrįžo į dailininko gimtinę.“ – pasakodamas apie savo dėdę tapytoją J. Kovarskį džiaugėsi Davidas Finkelsteinas.

J. Kovarskio paroda „Chaoso sutramdymas“ muziejus tęsia tokių dailininkų kaip Samuelio Bako, Chvoleso sugrįžimą per savo kūrinius į gimtąjį Vilnių – dabar prie šių prisijungė ir Jehošua Kovarskis. Lietuvoje jo pavienių darbų iki šiol buvo galima išvysti tik privačiose kolekcijose. Vakaro metu buvo pristatytas ir parodos katalogas, kurio darbus užfiksavo fotografas Paulius Račiūnas. Katalogą anglų ir lietuvių k. galite įsigyti muziejaus knygynėlyje, Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius).
Paroda VVGŽM Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius) veiks iki 2019 m. rugsėjo 19 d.

Pauliaus Račiūno nuotraukos