Pristatyta knyga apie Vilniaus krašto lenkus, gelbėjusius žydus

Publikuota: 2019-03-19

Kovo 14 d. vakarą VVGŽM Tolerancijos centre vyko Ilonos Lewandowskos knygos „Taip dabar elgiasi dorieji. Žydus gelbėję Vilniaus krašto lenkai“ pristatymas. Pilna salė žmonių su nekantrumu laukė autorės pasakojimų apie tai, kaip vyko knygos kūrimo procesas ir diskusijos su žmonėmis, prisidėjusiais prie šios lenkų ir lietuvių kalbomis paruoštos publikacijos.

Susitikime dalyvavo ir susirinkusius sveikino buvęs Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, Lenkijos ambasadorė Lietuvoje Urszula Doroszewska, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius, šios knygos sumanytojas ir leidėjas Marcin Lapczynski.

Diskusiją moderavo žurnalistas Donatas Puslys. Kiekvienas iš diskusijos dalyvių prisidėjo prie knygos kūrimo: autorė, žurnalistė ir istorikė Ilona Lewandowska, knygos nuotraukų autorius fotografas Bartosz Fratczak, Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutei Selčinskaja, Lenkų istorikas ir rašytojas, bendradarbiaujantis su Lenkijos tautos atminties instituto tyrimų skyriumi, dr. Marcin Urynowicz bei Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento (Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras) direktorius Arūnas Bubnys.

Knygos apie Vilniaus krašto lenkus, gelbėjusius žydus nuo mirties Antrojo pasaulinio karo metu, iniciatorius yra Lenkijos institutas Vilniuje. Pastarojo direktorius M. Lapczynski dėkodamas dirbusiems prie knygos išleidimo pabrėžė, kad praėjus tiek metų nuo knygoje aprašomų įvykių, greičiausiai išsitrynė daugelio kitų žydus gelbėjusių žmonių vardai, tačiau šis leidinys neabejotinai prisideda prie istorijos išsaugojimo su jame publikuota turima medžiaga.

I. Lewandowska pristatymo metu dėkojo VVGŽM Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėjai Danutei Selčinskajai, be kurios, kaip teigia I. Lewandowska, knyga nebūtų išvydusi dienos šviesos. D. Selčinskaja jau daugelį metų dirba ties žydų gelbėtojų atminimo įamžinimu ir yra išleidusi katalogą „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja pasaulį“ apie Pasaulio Tautų Teisuolius iš Lietuvos, sukūrusi filmus, atskleidžiančius neįtikėtinas žydų gelbėjimo istorijas.

D. Selčinskaja pristatymo metu kalbėdama apie Teisuolių atminimo įamžinimą pabrėžė: „Tada buvo stebuklas išgyventi, o dabar stebuklas, kai mes kažką surandame apie gelbėtojus arba išgelbėtuosius.“ Jai pritarė tiek I. Lewandowska, tiek knygos fotografijų autorius Bartosz Fratczak, kuris visoje Lietuvoje ieškojo istorijos pėdsakų ir juos fiksavo beveik 4 metus.

Dvikalbė knyga „Taip dabar elgiasi dorieji. Žydus gelbėję Vilniaus krašto lenkai“ išleista 555 egzempliorių tiražu, dalis tiražo atiteko VVGŽM Tolerancijos centre į pristatymą atėjusiems svečiams. Knyga bus dalijama nemokamai Lenkijos instituto renginiuose, taip pat bus padovanota bibliotekoms.

Vakaro metu dainas jidiš kalba atliko aktorė Jovita Jankelaitytė.

Roman Niedźwiecki nuotraukos