Spalio mėnesio edukaciniai renginiai

Publikuota: 2017-09-27

Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2, Vilnius)

Spalio 4 d. (trečiadienį) 17.30 val. įvyks J. Faino atsiminimų knygos „Berniukas su smuiku“ pristatymas ir susitikimas su autoriumi.
Gyvenimas Kauno gete, slapstymasis nuo nacių lietuvio namuose ir stebuklingas išsigelbėjimas – tai tik dalis karo ir pokario laikų patyrimų, aprašytų Jochanano Faino atsiminimų knygoje „Berniukas su smuiku“. Memuaruose J. Fainas prisimena, kaip jį, gabų 14-metį smuikininką, savo namuose kartu su kitais penkiolika žmonių 1944 m. paslėpė lietuvis Jonas Paulavičius, taip juos išgelbėdamas nuo mirties. J. Paulavičiaus dėka knygos autorius išgyveno karą ir galiausiai persikėlė į Izraelį. Knygoje prisimenami siaubingi įvykiai, tačiau J. Fainas apie juos pasakoja be neapykantos – puslapiuose juntamas jo optimizmas ir humoro jausmas, neabejotinai padėję išgyventi karo metu.

J. Fainas savo memuarus pirmą kartą paskelbė hebrajų ir olandų kalbomis prieš dešimt metų. Šiemet jo knygą lietuvių kalba išleido leidykla „Kitos knygos“.

Pristatyme dalyvaus knygos autorius J. Fainas, vertėjai Arvydas Sabonis ir Ina Preiskel (Finkelšteinaitė), literatūrologė, teatrologė prof. Irena Veisaitė, muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja. Renginio moderatorius – 2014 m. Tolerancijos žmogumi išrinktas portalo Bernardinai.lt vyr. redaktorius, publicistas Donatas Puslys.

Renginio organizatoriai: Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus, leidykla „Kitos knygos“.
Diskusija bus verčiama iš rusų k., renginio metu bus galima įsigyti knygų. Renginys nemokamas.

Spalio 8 d. (sekmadienį) 12 val. įvyks šeimoms, o ypač jų mažiausiems nariams skirtos edukacinės programos „Sekmadieniukai“ užsiėmimas tema „Pažintis su sinagogomis“. Jo metu sužinosite, kaip vadinasi žydų maldos namai, kiek Lietuvoje buvo ir tebėra išlikusių sinagogų, kokios pagrindinės šio pastato dalys ir jų paskirtis, kuo ypatinga žydų maldos namų puošyba, kurioje sinagogos vietoje laikoma Tora, kaip ji skaitoma ir kodėl vyrai sinagogoje meldžiasi apsisiautę talitu, o galvas prisidengia kipomis. Susitikimo pabaigoje pasitelksime menines priemones, kad geriau suprastume, kaip buvo statomos sinagogos.

Tėvelius ar senelius su vaikais nuo 3 metų, norinčius dalyvauti užsiėmime, kviečiame registruotis el. paštu muziejausedukacija@gmail.com. 866353322. Edukacinio užsiėmimo kaina – 2 Eur suaugusiajam, 1 Eur vaikui.

Spalio 15 d. (sekmadienį) 12 val. įvyks edukacinis susitikimas, skirtas Sukot ir Simchat Tora šventėms. Jo metu lektorė Natalja Cheifec papasakos, kodėl Sukot laikoma viena iš svarbiausių žydų švenčių, kaip ir kiek dienų ji švenčiama, kodėl per Sukot reikia kuo daugiau laiko praleisti specialiai pastatytoje laikinoje palapinėje, kokia yra šios šventės atributika ir kodėl būtinos keturios augalų rūšys – citronas, palmė, mirta ir gluosnis. Pakalbėsime ir apie Sukot šventės kulminaciją – Simchat Tora, arba Toros džiaugsmo šventę, jos apeigas, „šokius“ su Tora sinagogoje ir kodėl žydų moterys tą dieną leidžia savo vyrams išgerti ar netgi padauginti.

Ketinančius dalyvauti kviečiame registruotis el. paštu muziejausedukacija@gmail.com. Įsigijus muziejaus lankymo bilietą (studentams, senjorams – 1,50 €, suaugusiems – 3,00 €), dalyvavimas edukacinėje popietėje papildomai nieko nekainuos.

Jūsų pageidavimu, pasitikę Simchat Tora šventę, pradėsime periodinius  susitikimus „Toros metų ciklas. Savaitės skaitinys“, kurių metu lektorės Nataljos Cheifec pagalba susipažinsime su Penkiaknygės turinio aspektais ir pasaulio žydų išminčių komentarais. Laukiami visi, norintys dalyvauti ir kartu nagrinėti Toroje aprašytus įvykius nuo pat pasaulio sukūrimo.  Dalyvavimas nemokamas, o pirmasis susitikimas įvyks spalio 29 d. (sekmadienį) 12 val. Skaitiniais pasirūpins muziejus.

Spalio 19 d. (ketvirtadienį) 16 val. įvyks Senjorų klubo susitikimas, skirtas aptarti žydų rudens šventes.
Susitikimo metu gilinsimės į tai, kaip vyksta pasiruošimas šventėms, kuo ypatingas Elulo mėnuo, kodėl per žydų Naujuosius metus pučiamas šofaras, kas yra „baimės ir drebėjimo dienos“, kodėl pagal žydų kalendorių dabar yra 5778 metai, kaip minima Jom Kipur (Teismo diena) ir kodėl per Sukot šventę įprasta leisti laiką specialiai pastatytose palapinėse.

Senjorų klubas yra skirtas smalsiems vyresnio amžiaus vilniečiams ir miesto svečiams, norintiems plėsti akiratį ir įdomiai praleisti laisvalaikį. Prie Senjorų klubo galima prisijungti bet kada – išankstinės registracijos nėra, o dalyvavimas nemokamas. Papildomos informacijos mielai suteiks edukacinių programų vadovė Jurga Jackevičiūtė (el. p. muziejausedukacija@gmail.com, tel. 8 663 53322).