IŠGELBĖJĘS VIENĄ GYVYBĘ, IŠGELBĖJA VISĄ PASAULĮ

Publikuota: 2020-10-01

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus paroda Whosoever saves one life, saves an entire universe reprezentuoja Lietuvos žydų gelbėtojus, Pasaulio Tautų Teisuolius, kurių vardai įėjo į Holokausto vykusio Lietuvoje istoriją. Pirmą kartą šie Teisuolių vardai buvo paminėti praėjus 20 metų po karo žurnalistės, žydų gelbėtojos, Sofijos Binkienės 1967 m. sudarytoje knygoje „Ir be ginklo kariai“.

Nėra to mažo, kuris negalėtų padaryti, didelio darbo, – sakė žinomiausia Vilniaus geto žydų gelbėtoja, 1966 metais Jad Vašem pripažinta Pasaulio Tautų Teisuole, Vilniaus universiteto bibliotekininkė Ona Šimaitė, kurios pasišventimas nekaltai persekiojamiems žmonėms tapo Lietuvos žydų gelbėtojų simboliu. Ona Šimaitė solidarizavosi su žydais, kiek galėdama padėjo kenčiantiems ir tai darė kantriai ir kasdien iki pat Vilniaus geto likvidavimo ir po jo, iki savo arešto.
Šioje parodoje pristatomus Lietuvos žydų gelbėtojus prisimena patys išgelbėtieji, stendai gausiai iliustruoti išgelbėtų žmonių ir jų gelbėtojų fotografijomis. Pasaulio Tautų Teisuolių pavardės iškaltos Jad Vašem Pasaulio Tautų Teisuolių sode, Atminimo kalvoje, Jeruzalėje. Atmintis apie šiuos žmones, tapusius ir be ginklo kariais irstojusiais į asmeninę kovą prieš nacistinį okupacinį režimą privalo išlikti gyva.

Paroda šiuo metu eksponuojama Vytauto Didžiojo universitete ir veiks iki spalio 24 d.

© Užsienio reikalų ministerijos nuotrauka.