Neįgaliems  Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus
Įstaigos kodas 190757374
Naugarduko g. 10/2, LT 01309, Vilnius
Tel: (85) 231 2357
Faks: (85) 231 2358
El. paštas: muziejus@jmuseum.lt
APIE MUZIEJŲ
DOKUMENTAI
KONTAKTAI
PATALPŲ NUOMA
EKSPOZICIJOS
VEIKIANČIOS PARODOS
VIRTUALIOS PARODOS
KILNOJAMOS PARODOS
EDUKACIJA
LEIDINIAI
ĮVYKIŲ ARCHYVAS
SKELBIMAI
NUORODOS
MUZIEJAUS FINANSAVIMAS
SVEČIŲ KNYGA

VALSTYBINIAME VILNIAUS GAONO ŽYDŲ MUZIEJUJE:

 

 Ekspoziciniai padaliniai

 

 
Tolerancijos centras   Holokausto ekspozicija  Panerių memorialas
Naugarduko
g. 10/2,
Vilnius
Pamėnkalnio
g. 12,
Vilnius
Agrastų g. 15,
Vilnius

 

 

 

Muziejaus ekspozicinių padalinių
darbo laikas ir paslaugų kainos

 

KAINORAŠTIS
     

Nedirbsime:

2015 m. gegužės 1 d.
2015 m. gegužės 3 d.
2015 m. birželio 7 d.
2015 m. birželio 24 d.
2015 m. liepos 6 d.
2015 m. lapkričio 1 d.
2015 m. gruodžio 24, 25, 26 d.
2016 m. sausio 1 d.

 

 

Nauja paroda

 

Kviečiame į naują edukacinį užsiėmimą

Paroda eksponuojama Tolerancijos centre 
 iki rugsėjo 18 d. 

 

 

 

 

Balandžio mėnesio eksponatas

 

 

 

 

 

Plačiau  

 

 


 APGINKIME DEMOKRATIJĄ

Pamatinių demokratinių vertybių apmąstymas

politinio ir ekonominio nestabilumo laikais

 

Renginio globėjas – Kerry Kennedy

Roberto F. Kennedy žmogaus teisių instituto prezidentas

 

2015 m. balandžio 30 d., 11.00 val.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras

(Naugarduko g. 10/2, Vilnius)

Literatūrinis koliažas vokiečių, lietuvių ir anglų kalbomis: Mahatmos Gandhi, Roberto F. Kennedy, Hermynios zur Mühlen, Ericho Mühsamo, Alfredo Polgaro, Carlo von Ossietzky, Josepho Rotho, Hanso Sahlo, Kurto Tucholsky, Lasanthos Wickrematunge’o ir kitų tekstai.

Renginį ves ir tekstus skaitys aktorius Gregorijus von Leïtis, Niujorko teatro klubo apdovanojimo laimėtojas, Eliziejaus teatro draugijos „Tarp dviejų kontinentų“ įkūrėjas ir meno vadovas, Lahro von Leitis akademijos ir archyvo prezidentas.

Įžanginį žodį tars Eliziejaus teatro programų vadovas Michaelis Lahras.

1989 m. kritus Geležinei uždangai atrodė, kad niekas negalės sustabdyti pergalingos demokratijos manifestacijos. Prabėgus 25 metams paaiškėjo, jog pirminę euforiją pakeitė didžiulis nusivylimas. Globalizacija, augantis nedarbas, socialinių programų mažėjimas, didelių visuomenės grupių marginalizacija įtakojo pasitikėjimo demokratija ir jos institucijomis smukimą.

2008 m. prasidėjusius socialinius ir ekonominius neramumus dar labiau pagilino bankų ir aukščiausios valdžios skolų krizė. Daug kur pradėtas naudoti „post-demokratijos“ terminas.

Šiandien vakarietiškai atviros visuomenės sistemai, pagrįstai demokratinėmis vertybėmis, kyla visokeriopos grėsmės. Šiais politinio ir ekonominio nestabilumo laikais ypač svarbu prisiminti koks didis pasiekimas yra demokratija – už ją verta kovoti. Renginio programoje „Apginkime demokratiją“ yra pateikiami žymių žmonių ir mąstytojų tekstai, kurie primena mums, kaip savo laikais šie žmonės kovojo prieš smerktinas nykimo ir erozijos tendencijas, pasireiškusias totalitarinių jėgų kontroliuojamose respublikose. Programa „Apginkime demokratiją nori mesti iššūkį vis garsiau aidinčiam paprastų sprendimų įgyvendinimo poreikiui, norui, kad stiprus žmogus išvaduotų mus iš sudėtingų globalinio pasaulio pinklių.

 
Kviečiame sudalyvauti naujame VVGŽM edukaciniame užsiėmime. „Širdies kelionė: ekspresionizmo suvokimas ir graffiti išbandymas“

Šis edukacinis užsiėmimas lydi naujausią laikiną VVGŽM parodą ,,Cornelia Gurlitt: širdies kelionė. Vilnius vokiečių ekspresionistės akimis 1915–1917 m.“. Užsiėmimo metu susipažinsime su Cornelia Gurlitt  asmenybe ir kūrybos raiška, ekspresionistine stilistika ir šiuolaikinėmis saviraiškos formomis. Susitikimo metu vyks:

-        Diskusija ekspresionizmo estetika: priimu ar atmetu?

-        Bandymas suprasti ir interpretuoti C. Gurlitt litografijas (komandinis darbas);

-        Eskizavimas ekspresionistine maniera (piešimas anglimi);

-        Individuali ekspresija išbandant graffiti techniką.

Edukacinis užsiėmimas ,,Širdies kelionė: ekspresionizmo suvokimas ir graffiti išbandymas“ vyks tik 2015 m. balandžio 30 - rugsėjo 18 dienomis.

 

VšĮ ,,Turizmo plėtros institutas" parengė leidinį ,,Pažinkime žydų istoriją ir paveldą Lietuvoje".
Leidinio parengimą ir leidybą finansavo Geros valios fondas.

 
 

Režisierius Michelis Hazanavicius susitiko su direktoriumi Marku Zingeriu

 

Direktorius Markas Zingeris ir „Oskaro“ laimėtojas režisierius M. Hazanavicius

Balandžio pirmomis dienomis Vilniuje lankėsi „Oskaro“ laureatas prancūzų režisierius Michelis Hazanavicius. Atvykęs į tarptautinį festivalį „Kino pavasaris“, M. Hazanavicius surado laiko apsilankyti ir Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, kur susitiko su direktoriumi Marku Zingeriu. M. Hazanaviciaus senelis, Lietuvos žydas, emigravo į Prancūziją būdamas vos 14 m., tačiau režisierius tebesididžiuoja savo litvakiškomis šaknimis. „Oskaro“ laureatas tikisi, kad greitai duris atvers dar vienas muziejaus padalinys – būsimasis Litvakų kultūros centras.

 Daugiau informacijos


Kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvo žydų vaikas pasakoja apie šoa“ pristatyta švietimo ekspertams        

Minint Lietuvos Nepriklausomybės 25-ąsias metines, Kovo 11-osios išvakarėse – kovo 10 d., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre buvo pristatyta nauja kilnojama paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“, parengta 2009 m. atidarytos nuolatinės ekspozicijos pagrindu. Kilnojamoje parodoje pateikiamos išskirtinės, autentiškos išgelbėtų per Holokaustą Lietuvos žydų vaikų istorijos, gausiai iliustruotos retomis senovinėmis fotografijomis. Parodoje pagrindinis dėmesys telkiamas į teisuolių apsisprendimą gelbėti pasmerktuosius, rizikuojant savo ir artimųjų gyvybėmis.

 

Tolerancijos centre susirinkusius Lietuvos švietimo ekspertus, išgelbėtuosius vaikus (dabar jau brandaus amžiaus žmones), gelbėtojų šeimų atstovus, pasveikino Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris, prisiminęs savo mamos pasirinkimą nepasinaudoti jos mokytojos pasiūlytu šansu pasislėpti, vien tam, kad šeima nebūtų išsklaidyta išbandymų dienomis. Ši galimybė suteikė jo motinai jėgų ir toliau tikėti žmonių gerumu nepaisant Holokausto baisumų.

Į susirinkusiuosius kreipėsi ir Tobijas Jafetas, išgelbėtasis vaikas, kurio nepaprasta gyvenimo istorija yra pristatoma šioje parodoje. Paskutinieji Holokausto Lietuvoje liudininkai, išgelbėti Lietuvos žydų vaikai mums pasakoja ir apie žmones, kuriuos dažnas iš jų vadina „angelais“ ir  kurių dėka jie liko gyvi. Išgelbėtųjų istorijos paženklintos artimųjų netektimi, per visus karo metus lydėjusia nežmoniška įtampa ir kaustančia baime. Kiekviena Holokausto metais išgelbėto žydų vaiko istorija atskleidžia ne tik konkrečios šeimos, bet ir visų Lietuvos žydų tragediją. Išsigelbėjusiųjų emocijos, šiurpi patirtis atsispindi jų dienoraščiuose, piešiniuose, laiškuose, nuotraukose.

Renginio ašimi tapo Danutės Selčinskajos, Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėjos, parengta parodos prezentacija. D. Selčinskaja, jau dešimt metų dirba muziejuje, kruopščiai rinkdama istorijas, bendraudama su karo metais išgelbėtais žydų vaikais ir jų artimaisiais. Gražiausius žodžius savo gelbėtojams skiria Jehošua Šochotas, Jakovas Gurvičius, Ranana Kleinšteinaitė, Georgas Gordimeris, Sulamita Fromanaitė, Alfonsas Bukontas, Icchokas Meras, Ariela Abramovičiūtė, Tamara Lazersonaitė, Kama Ginkas, Fruma Vitkinaitė, Moisiejus Rozenbliumas, Irena Veisaitė, Aleksandras Štromas, Tobijas Jafetas, Danutė Pomerancaitė, Sergejus Korablikovas ir kiti mūsų parodos dalyviai.

Renginio metu pasisakiusi Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė džiaugėsi, kad kilnojamą parodą pagaliau galės pamatyti Lietuvos miesteliuose ir kaimo vietovėse įsikūrusių mokyklų vaikai, kuriems kelionė į didmiesčių muziejus dažniausiai yra tikra prabanga. Parodoje pasakojamos istorijos veiksmingai prisidės prie jaunimo vertybinių nuostatų formavimo, pilietiškumo ugdymo.

Šioje kilnojamojoje parodoje stengiamasi atskleisti atsakomybės ir žmoniškumo jausmą, pasiaukojimą – savybes, kuriomis išsiskyrė žydų gelbėtojai, – apie tai aiškiai struktūruotuose kilnojamosios parodos stenduose kalba kiekvienas mūsų parodos dalyvis. Lakoniški žydų gelbėtojų žygdarbių aprašymai, išraiškingi, spindintys šilumą ir gėrį šių žmonių veidai nepaliks abejingų. Savo nuostatas, pasiryžimą gelbėti žmogų išsako ir žydų gelbėtojai: „Nėra to mažo, kuris negali padaryti didelio darbo“, – sakė  Ona Šimaitė, ir tai įrodė paprasti Lietuvos žmonės.

Atsižvelgiant į pedagogų ne kartą išreikštus lūkesčius ir pageidavimus, parengtos dvi kilnojamosios ekspozicijos versijos:

1. dvidešimt penki mobilūs ištraukiamieji dvipusiai (1 metro pločio ir 2 metrų aukščio) stendai: tekstai, nuotraukų aprašymai ir informacija lietuvių ir anglų kalbomis, – skirti eksponuoti ir Lietuvos mokyklų, muziejų ar kultūros įstaigų erdvėse, ir užsienyje;

2. mobili kabinama paroda – dvidešimt penki pakabinami tekstiliniai plakatai (80 centimetrų pločio ir 160 centimetrų aukščio): tekstai, nuotraukų aprašymai ir informacija lietuvių kalba (skirti Lietuvos mokykloms).

Jei pageidaujate šią parodą matyti savo mokykloje ar kultūrinėje organizacijoje, kreipkitės:

Danutė Selčinskaja

Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja

(8 5) 261 5729

danute.selcinskaja@jmuseum.lt

 


 

Rašytojui Grigorijui Kanovičiui – 85-eri 

Virtuali paroda

Paskelbti 2014 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai

 LR Kultūros ministerijoje gruodžio 10 dieną paskelbti šeši 2014 m. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai.

Rašytojas Jakovas Grigorijus Kanovičius Nacionaline premija apdovanotas už humanistinių vertybių sklaidą literatūroje, už istorinės atminties jautrumą.

 


 

Dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė, prof. Giedrė Jankevičiūtė parengė recenziją  ,,Laiko slenkstis į miestą“  VVGŽM leidiniui RAFAELIS CHVOLESAS: JERUZALĖS IEŠKOJIMAS (2013, sud.: Laima Laučkaitė).

Straipsnis publikuotas KNYGŲ AIDAI: recenzijos, apžvalgos, anotacijos, Vilnius: Naujasis židinys-Aidai, 2014, Nr. 4.

 

 Skaityti straipsnį

 


Artimiausiu metu jūs galėsite pamatyti tokias parodas ir renginius muziejaus Tolerancijos centre: 

 

Informacija atnaujinta: 4/17/2015
Informacija
2015.04.17

Kviečiame į naują edukacinį užsiėmimą 

 

***

Norintiems užsisakyti ekskursiją iš anksto skambinkite
tel. (8 5) 262 9666 (Tolerancijos centras),
tel. (8 5) 212 7083 (Holokausto ekspozicija) arba

el. p
. muziejus@jmuseum.lt

 

KAINORAŠTIS

 

***


Dėl edukacinės programos VVGŽM maloniai prašome kreiptis
mob. 8 616 55 123,
el. p. muziejus@jmuseum.lt

***

Mieli muziejaus lankytojai,

minėdami II pasaulinio karo pabaigos 70-metį,

kviečiame jus dalintis savo prisiminimais ir nuotraukomis.

Prašytume susisiekti su mumis adresu: muziejus@jmuseum.lt 

***


Tolerancijos centro darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 10–18,
penktadienį 10–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

***

 

Holokausto ekspozicijos darbo laikas:

pirmadienį–ketvirtadienį 9–17,
penktadienį 9–16,
šeštadienį nedirbame,
sekmadienį 10–16

 

Edukacinė programa Holokausto ekspozicijoje,
Pamėnkalnio g. 12, Vilniuje

 

Programa skirta 7–12 klasėms

Edukacinės programos kaina 1,10 € mokiniui


Informacijai ir rezervavimui tel. (8 5) 212 7083,
el. paštas milda@holocaustatlas.lt

 

***

 

Panerių memorialas:

Nuo spalio iki balandžio mėn. muziejus atidaromas pagal pageidavimą

pirmadienį–nedirbame,
antradienį–sekmadienį 9–17

 

***

 

Norintiems užsisakyti ekskursiją Panerių memoriale
skambinkite tel.
+370 662 89 575

arba rašykite el. p.
zigmas.vitkus@outlook.com, zigmas.vitkus@jmuseum.lt
Ne mažiau kaip vieną dieną iki planuojamos ekskursijos

 

***

Kviečiame į nuolatines ekspozicijas Tolerancijos centre:

 

Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa

 

Žydų gyvenimas Lietuvoje

 

Dingęs pasaulis

 

Sunaikinto litvakiškojo pasaulio ženklai
Gerardo Bagdonavičiaus kūryboje

 

 

 

 

 


 

 

© Penki Kontinentai 2006. Visos teisės saugomos.